Diskuze

Ostatní okrasné rostliny

Gladioly - pěstování


Tinuvien 01.05.10

Nevíte, za jak dlouho vylezou ze země gladioly? Sadila jsem je tak dva týdny zpátky a furt nic. Vylezou vůbec???


Reagovat
Magdalenka73 05.05.10

Vylezou..ale záleží na počasí a na hloubce,do jaké jsi je sadila.Pokud se ti ovšem nepodařilo je nasadit obráceně,tak jako jednou mé příbuzné.Ta pak čekala hodně dlouho,než našly cestu nahoru :lol: :lol: Ne..vážně..myslím že po dvou týdnech už můžeš čekat,že každým dnem vykouknou :wink: Přeju hezkou „úrodu“!!!


Reagovat
Tinuvien 05.05.10

Sadila jsem je těma špičkama nahoru, tak snad mají dobrý směr. :-D Ty na fotce jsou krásné. :palec:


Reagovat
Magdalenka73 05.05.10

Směr máš správný :lol: ,tak mě ale ještě napadá..oloupala jsi je? A to tě nechci podceňovat,ale já je jednou fakt začla sázet neoloupané :oops: Ale jako kytky je miluju,tak už měsíc postupně nakupuji nové a nové cibule,protože vždycky objevím ještě nějaké zajímavé,takže pořád dosazuji :wink:


Reagovat
Re: Magdalenka73 | Sinnawah 26.01.15

Ráda bych s zeptala proč se musí mečíky loupat? Měla jsem je loni první rok, jak jsem je zazimovala, tak jsem je neloupala. Je to špatně?


Reagovat
Tinuvien 06.05.10

Oloupat? 8-o To už asi byly, protože to byla taková, jakoby holá cibulka, bez slupek, či jak to popsat. Jsem zahradník úplný amatér, je to letos poprvé, co nějaké kytky vysazuju, teda když nepočítám pupalku a echinaceu. Nelezou a nelezou…už tu hlínu hypnotizuju pohledem :lol:


Reagovat
Magdalenka73 07.05.10

Tak teď zase 8-o já, protože všechny, které jsem zatím koupila,byly ve slupkách. Ale uvidíš,že vylezou..možná pozděj,ale vylezou :wink:


Reagovat
Tinuvien 07.05.10

Ono nám je tak trochu vnutila babka na trhu, ale chlap, coby pěstitel se netvářil nějak, že by to nebylo ok. :think:

Tak teda uvidíme :-D Hned vedle jsem zasadila jiřiny, ať tam je aspoň něco :mrgreen:


Reagovat
ZuzaM 09.05.10

Možná na ně byla ještě v noci . Já se chystám zasadit hlízy mečíků i jiřin po zmrzlých.


Reagovat
Tinuvien 06.09.10

Tak vykvetly krásně a nastává další fáze…kdy se vykopávají? Mám počkat, až se rostlina zatáhne, nebo je to k nějakému doporučenému datu?

Díky :-D


Reagovat
Magdalenka73 06.09.10

Tak já na zatáhnutí nečekám, vždycky je vytahuji během září..Kvetou mi i tak každý rok nádherně.Ale možná je to špatně a poradí někdo jinak :?: A letos mi ještě pořád kvetou,tak zatím nechávám.


Reagovat
Tinuvien 06.09.10

Aha, vytáhnout, listy ostříhat a dát do sklepa? Jsem asi natvrdlá, ale jsou to moje první výpěstky :mrgreen:


Reagovat
Magdalenka73 11.09.10

Já to dělám přesně tak.. :wink:


Reagovat
60 12.05.11

Jěště chvilku vydržte,byla dlouho zima a oni potřebují teplo :lol:


Reagovat
60 18.06.11

Dobrý den,tak už vám ty gladioly vylezli?já jsem taky dlouho čekala a už jsou vysoké :palec:


Reagovat
suhard 09.05.13

Měl jsem cibulky gladiol trochu zeshlé, vylezou ven? děkuji


Reagovat
Re: suhard | ludmila60 09.05.13

Určitě vylezou, mně už lezou a taky byli suché :lol: :lol: :lol:


Reagovat
interpreter 06.09.13

Dobrý večer, prosím o radu. Na začátku léta jsem si koupil ve výprodeji cibulky gladiol, ale bál jsem se, že mi do příštího roku nevydží, tak jsem je chtěl zasadit hned. Navíc cibulky mi přišly už dost suché. Nakonec mi teprve teď vylézají, ale to už je pozdě. Nevíte někdo, co teď s nimi, abych je zachránil alespoň na příští rok? Kdybych je nezasadil, tak by nevydržely, nyní je mám vysazené v zemi, ale vykvést nestihnou a na zimu bych je měl asi vyndat, jenže nevím, zda budou v pořádku.


Reagovat
Re: interpreter | pckop 06.09.13

Nechte je v zemi až do mrazů. Cibule gladiol zaniká a roste nová, kterou sklízíte. Jde tedy o to, aby vůbec nějaká narostla.


Reagovat
Re: interpreter | pucek 06.09.13

Se musí před zimou vyndat, jinak zmrznou. No a jak budou vypadata jestli budou k použití příští rok se právě zjistí po vyrytí. V každém případě odstřihnout nať pár cm nad hlízou a nechat vyschnout. Uložit v bezmrazé chladné místnosti. Mě letos vůbec některé nevylezly, může za to chladný červen a deště, myslím, že shnily.


Reagovat
Lucciella_L 14.03.14

Dobrý den,

minulý víkend jsem na popud sousedky zasadila gladioly – dala mi pár cibulek. Ale až teď čtu, že se měly oloupat – což jsem neudělala… Nějaké slupky odpadly samy, ale určitě ne všechny… a sousedka mi k tomu nic neřekla…

Co teď? Mám je zase vyrýpat a oloupat a nebo počkat? A kdy asi vylezou?

A na podzim, až odkvetou, tak je mám ostříhat, vytáhnout a uskladnit a na jaře zase znovu?

Děkuji… Jsem fakt amatérka – vdala jsem se z města na vesnici do domečku, tak válčím…


Reagovat
Re: Lucciella_L | muškatek 15.03.14

Gladioly jste zasadila brzo sázejí se až v půlce dubna až do konce května, protože jak vylezou a přijde mrazík což bývá i v květnu tak zmrznou a je po nich. Mají se oloupat, ale nic se nestane když jste je neoloupala. Až Vám odkvetou tak je nechte v zemi budou zasychat a do konce září je ukliďte a to tak že je vytáhnete ze země nechejte zaschnout někde pod kůlnou pak stonek odlomte a hlízy očistěte a uschovejte ve sklepě.


Reagovat
ewamro12@seznam.cz 30.08.14

Letos jsem koupila cibule, vyrostlo jen listí, nevíte proč a nechat je v zemi?


Reagovat
Re: ewamro12@seznam.cz | jolana13 15.10.14

Ahojky, léta pěstuji mečíky letos po prve se mi stalo, že asi ze 200 cibulí mi vykvetlo jen asi 10 klasů a i ty byly nic moc. Všechny narostly dobře, ale poupata se neotevřela, shnila nebo zplesnivěla, Cibule narostly opět velmi pěkné. Ví někdo proč se to stalo?


Reagovat
Re: jolana13 | pckop 15.10.14

Nerozvinutí a zaschnutí poupat může být způsobeno napadením sviluškou.


Reagovat
Re: pckop | jolana13 15.10.14

Nenašla jsem tam žádného živočicha, aspoň ne viditelného. A co napřesrok, nebude se to zase opakovat, eventuelně čím ošetřit, teˇd nebo až na jaře?


Reagovat
barbschoei 28.04.15

Rada bych se zeptala okopavala se zahradku a mam tam miniaturni meciky ale nevysazela sem je tam musi to byt od lonska male korale od cibule meciku. tak se chci zeptat mam je nechat v zemi? vyrostou z nich velke meciky? Loni jsem mela meciky poprve takze zacatecnik. dekuji


Reagovat
pucek 29.04.15

Letos z nich ještě velké nenarostou, ale takové asi 2cm v průměru, na podzim vyndat a příští rok po zasazení už budou takové střední ;)


Reagovat
Veryenka 09.09.15

:mavam: Prosím o radu. Bydlím v paneláku, kde je sice suchý, ale teplý sklep. Zahrádku máme, ale přes zimu v chatce cibule zmrznou. Dočetla jsem se, že se mají přezimovat v chladu 5–10st.,což nikde nedosáhnu. Poradíte mi prosím, jak to mám vyřešit?
Napadlo mě dát je do lísky a celé do papírové krabice, aby byly ve tmě a na půdičku do chatky na zahradě…tedy až po řádném vysušení cibulí. Bylo by to tak možné? Mám je první rok :nevim: Děkuji :kytka:


Reagovat
pucek 09.09.15

Já jsem taky v paneláku a každý rok je mám v panelákovým sklepu a v pohodě. A určitě tam nemají 5–10st, ale asi 15.


Reagovat
Re: pucek | Veryenka 09.09.15

[citace] @pucek píše: Já jsem taky v paneláku a každý rok je mám v panelákovým sklepu a v pohodě. A určitě tam nemají 5–10st, ale asi 15. [/citace] Děkuji za reakci…zde přeposílám z návodu, že tam určitě jsou tyto teploty…V suché, mrazuprosté místnosti s teplotou kolem pěti až osmi stupňů bude mečíkům nejlépe


Reagovat
pucek 09.09.15

Já to píšu z mé zkušenosti. Zrovna tak tam přezimuju přenosné kytky, taky by měli mít míň stupnů, ale jinou možnost nemám a kytičky to přežijou. :kytka:


Reagovat
Veryenka 09.09.15

@pucek Jééé :-D, ta čeština :mrgreen:.Já myslela, že jako nepíšou v návodu ty stupně a Vy jste psala stupně ve sklepě :lol: Tak moc děkuju, teď budu v klidu, pořád jsem vymýšlela, kde by bylo cibulím nejlíp :potlesk:


Reagovat
pucek 09.09.15

:D Psát můžou cokoli, ale vždycky je to něco mezi. Já myslím, že to i Vaše hlízky přežijou :kytka:


ReagovatOblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.