Diskuze

Pokojové rostliny

Gloxinie - Sinningia


PeeKay 09.05.13

Chtěl jsem se zeptat, pestuju uz mnoho let gloxinii „Sinningia cardinalis“ a kazdy rok je paradni. Pred tremi lety jsem si poridil jiný druh, který byl bez oznaceni jmena. Kdyz jsem hledal podle fotek, nejpravdepodobnejsi mozny nazev bude nejspise „Sinningia regina“. Jenze i presto, ze obe pestuju stejne, za stejnych podminek, té nové se pravidelne kazdy rok podélně svinují listy a já netusim, cim to muze byt.Na pohled není vidět zadny defekt, ani skudce. Kvete normálně, jen ty listy jsou zahnute temer do rulicky. Věděl by někdo, co s tím???


Reagovat
Re: PeeKay | ludmila60 09.05.13

Já bych určitě vyměnila zeminu a dala bych novou :mavam:


Reagovat
Re: ludmila60 | PeeKay 10.05.13

Už jsem jednou presazoval a nic se nezmenilo…


Reagovat
Re: PeeKay | Gejza M. 11.04.15

To PeeKay: Podélné kroucení se mi objevovalo při přemokřeném substrátu, stačilo zálivku omezit a listy byli normální. Rada možná pozdě ale předce… :!


Reagovat
emilka12 10.05.13

Skus zalévat s výluhem kopřiv.


Reagovat
Gejza M. 09.04.15

Dobrý den, pokud se dívám na různé galerie Gloxínií, tak skoro ve všech případech jsou kytky spíš nižší a bohatě vykvetlé. Na této adrese jsou umístněny moje kytky.

https://ycrv5.zonerama.com/Album/565208

Pokud se podíváte, tak se hodně vytahujou do výšky – 30 – 50 cm -,některá má více výhonků a některá dokonce pouze jeden. Nejvyšší je letos červená zvonková, která má jeden výhonek, teď má 2 květy a celkovou výšku 50 cm, na celém výhonku je 6 listů. Kytky které jsou nižší a mají 3 – 5 výhonků mají v průměru cca 35 cm a není výjimkou, že listy mají 10 – 18 cm délky k výhonku. Kytky mají stejné umístnění na okenním parapetu orientovaném na východ, okna jsou plastová s dvojitým vakuovaným sklem. Kytky 1 – 2 x v týdnu mírně pootáčím aby nerostli k jedné straně. Dostávají 2 – 3 x týdně přiměřenou zálivku od spodu a cca po třech týdnech přihnojení Kristalonem na květ. Proč se tedy kytky tolik vytahují nebo je to normální? Děkuji za Vaši radu nebo názor.


Reagovat
Re: Gejza M. | pucek 10.04.15

Fotky jsou nádherný :potlesk: Ale problém mám stejný, i když se snažím o co nejvíc světla, stejně se vytáhnou. Letos jsem ale teprve vytahla hlízy ze sklepa ;)


Reagovat
Re: Gejza M. | Kancelářská zahrádka 08.06.15

Letos mám poprvé gloxinii kompaktní – jediný rozdíl oproti předchozím letům, kdy jsem je měla vytáhlé je v tom, že jsem je začala pěstovat o měsíc později, zapomněla jsem je totiž ve spíži na regálu. Takže jsem je začala pěstovat až v době, kdy bylo hodně světla a také relativně hodně slunce a rovnou jsem je začala i mírně hnojit, protože už měly viditelné špičky lístků. Dřív jsem je musela buď vyvazovat k podpoře, nebo jsem je měla jako plazivky – letos jsem je navíc otáčela, rostly rovně a podporu nepotřebují.


Reagovat
Gejza M. 10.04.15

Já hlízy nijak extra nezimuju. Jak kytku namnožím listovým řízkem – lístek nechám ve vodě pustit dostatečné kořínky a vsadím do květníku z rašelinovým substrátem PH 5 – 6,5 a jenom s mírnou zálivkou 2× týdně nechám hlízu vytvořit. Po dosáhnutí květenství zálivka 3× týdně a přihnojování Kristalonem pro květ. Po odkvetnutí nechám hlízy odpočívat přímo v květníku s velice slabou zálivkou a až se znovu objeví výhonek, tak začnu přidávat dávky vody a postupuju jak je výše pořád dokola již 5 let. Pokud některá hlíza po odpočinku nevytvoří nové výhonky, květník vyprázdním a nahrdím novou kytkou. Každou barvu mám minimálně ve dvou kvštnících a tak není problém z lístku namnožit náhradu. Zatím jsem se nedopátral možné příčiny vysokého vzrůstu. Skusil bych s někým i vyměnit lístek za jinou variaci barvy, po trase Tábor – Týn nad Vltavou – Č. Budějovice nejradši dojedu autem – než lístky dorazí v obálce poštou, tak už nemusí přežít.


Reagovat
Re: Gejza M. | pucek 11.04.15

Já je uklízím do sklepa, abych získala místo pro kytky, co stěhuju ze zahrady do bytu.


Reagovat
Gejza M. 11.04.15

From to pucek: Aha, už mi je to jasné. Z několika stran jsem slyšel o zazimování hlíz na chladném a tmavém místě, ale v paneláku kde bydlím je jedno jestli je nechám „zazimovat“ doma nebo ve sklepě, protože sklepy jsou vytopené možná víc jak byt. V sousedním paneláku dala pěstitelka květníky do sklepa a na jaře zjistila, že jí hlízy zničili nějací škůdci, proto je mám doma a jsou pod dohledem.


Reagovat
Re: Gejza M. | pucek 11.04.15

S tím sklepem je to pravda, je tam o něco málo míň stupňů. A s těmi škůdci jsem se přesvědčila před chvílí, přinesla jsem ze sklepa leknín, který stojí v misce s vodou a stonky byly obaleny mšicema 8o. Už ho asi šupnu do jezírka.


Reagovat
Gejza M. 11.04.15

From to pucek: Tak jestli můžu poradit, je vhodné leknín ošetřit postříkáním mospilanu. Když se to nepostříká, tak hrozí napadení okolních kyteb. Já kupoval v květinářství Tyrolské převyslé muškáty a ze 40 sazeniček byl jeden sadbovací košík napadený a donesl jsem si to dom. Napadlo mi to aj 2 gloxinky, ale naštěstí tento postřik zabral hned napoprvá a po týdnu jsem preventivně opakoval. Taktéž jsem zápolil ze sviluškama a tu se velice osvědčil postřik Sviluška STOP – Nissorun 10 WP. V plastové lahvi s pumpičkou jeprášek, stačí dolít vodou, protřepat a postříkat – 100 % účinnost. No na konec přidám jednu chuťovku – premium product FLORIA, omezuje výskyt smutnic. Malé černé mušky mi pořád vyletovali z hlíny květináčů a tento tekutý přípravek vše vyřešil po 4 zalévání. Použil jsem ředění dle návodu 4× jednou týdně a teď preventivně 1× za měsíc. Zalévá se vrchem, aby se zálivka dostala přes hlínu k larvám a tím je problém vyřešený. Navíc působí jako hnojivo a zabraňuje tvoření povrchové plísně v květnících. :i­dea:


Reagovat
pucek 11.04.15

Díky, zrovna ten prášek v lahvi mám koupený, tak použiju.


Reagovat
Gejza M. 11.04.15

To pucek: – pozor na záměnu, ten prášek v lahvi z prvního obrázku je na svilušky ne na mšice! Na mšice je ta krabička z druhého obrázku – MOSPILAN – ten je na mšice. V krabičce jsou malé pytlíky, obsah se podle návodu zředí vodou – vznikne bledá modrá tekutina – nalije se do lahve s pumpičkou a proved se postřik – stačí opakovat za 3 dny.


Reagovat
pucek 11.04.15

OK, já si ty obrázky prohlídla. Ale já mám tu lahev na mšice Mospilan ve spreji, měla jsem to upřesnit ;)


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.