Diskuze

Pokojové rostliny

Houba v květináči


Alenka 04.09.10
Ahoj, v posledních měsících mi čas od času v různých květináčích vyroste houba. Myslela jsem si, že je to ze zeminy, ale udělala se i u kytky, kterou jsem nepřesazovala dlouho. Jediný zdroj, který mě napadl, je voda z akvária. Je to možné? Máte s tím někdo zkušenosti?[* C:UsersKlobasciDesktopke zhotoveni2010 05 aukroDSC02441 *]
Reagovat
Alenka 04.09.10
Zde je foto
Reagovat
Jura007 05.09.10
Alenko, trochu tě opravím. Ta houba neroste v květináči u kytky, ale u dřeviny; pod pojmem "kytka" bych si představil vytrvalou bylinu (nebo bývalého kolegu, ten měl příjmení Kytka ). Houby totiž rostou vždycky blízko dřevin. Buď s nimi žijí v symbióze nebo jsou parazitní a napadají je, případně žijí z rozpadu dřevní hmoty (typicky třeba václavky nebo lakovky).
Řekl bych, že bydlíš někde blízko lesa nebo parku. Výtrusy hub jsou roznášené větrem na velkou vzdálenost, stovky metrů až několik kilometrů. Pak někam zapadnou a čekají na příznivé klimatické podmínky, aby mohly začít růst. Vždycky je nezbytnou podmínkou blízkost dřeviny, ať už živé nebo odumřelé.

Kromě toho myslím, že bys měla svému mláděti zabránit v kontaktu s takto vyrostlou houbou. Podle fotky to bude nejspíš můchomůrka citrónová nebo hlízovitá, případně žampión zápašný. Všechny tři jsou jedovaté.
Reagovat
Alenka 05.09.10
Juro, jsi vedle jak ta jedle. Bydlim ve stredu mesta, park je odtud min. 1km a ty houby mi rostou v kvetinaci u pokojovych kytek, jsou velke cca 3cm a kvetinac neni zrovna u okna. Roustou opravdu jen tak v zemine, zadny kontakt s kytkou neni. A s nazvem houby, urcite to neni ani jedna ze jmenovanych, je to vyzably, prtavy.. Ale syn o tech houbach ani nevi, kytky ho nijak nezajimaji a ja ty houby vzdycky vytrhnu, protoze mi tam vadi.

Jo a tveho kolegu jsem u nas taky nevidela
Reagovat
jahulka 06.09.10
To je zvláštní úkaz. Vodu z akvaria bych určitě vyloučila. Nemohly se tam ty výtrusy dostat třeba konvičkou, klacíkem, rukou? Jinak v půdě přetrvávají dost dlouho a pouze čekají na vhodné podmínky. Tak třeba letos jak víc prší, je vyšší vlhkost v bytě?
Ale jinak to vypadá moc krásně...
Reagovat
kerio 08.09.10
Podobná houbička mi vyrostla taky, v květináči, u kokosové palmy
Reagovat
Alenka 08.09.10
Prave jedine, co jsem zmenila je voda. Rikala jsem si nove ryby, nove krmeni.. Vyrostlo mi to u tlustic, Fikusu benjaminu, Draceny a pak uplne na druhe strane bytu u jedne kytky, ale uz nevim ktere. Jinak mi ty houby tam rostou uz od jara, to snad ani nebyla houbarska sezona.. (i kdyz houby rostou cely rok, ja vim). No a vlhkost v byte mame celkem stejnou, mame vlhkomer a ja to porad sleduji.. V lete mame kazdorocne kolem 60%.
Reagovat
jahulka 08.09.10
Tak mě napadá - ty výtrusy mohlo obsahovat to krmení na ryby. Jak se nasypalo do vody,tak se navlhčily a vodou z akvaria se dostaly do půdy - a je to. To mě vůbec nenapadlo, že ta voda obsahuje vlastně i zbytky krmení...?!!
Reagovat
Alenka 08.09.10
Hmm tak jeste jestli **Kerio** zaleva taky vodou z akvarka, pak je to jasny..
Reagovat
Rade91 16.08.11
Je to bedla cibulkotřenná, subtropická houba běžně rostoucí v květináčích a v zimních zahradách. :wink:
Reagovat
Vejanda 15.01.12
Jak můžou žít orchideje v květináči když potřebují symbiozu s houbami.Děkuji za odpověď
Reagovat
saurinka 12.06.13
Mě roste tahle houbička u Monstery a teda moc dřevitě nevypadá .Jinak si také myslím, že jde o bedlu a je to dle mého názoru vlhkem, páč jsem ji nikdy neměla až ted při tom extrémním počasí.
Reagovat