Diskuze

Projekty a realizace zahrad, zahradní architekti

Inspirace pro originální obklady fasády


admin 08.09.21
4075 2011052083

Výběr fasády domu je velkým rozhodnutím, protože fasáda výrazně ovlivní celkový vzhled domu. Dnes se zaměříme na nestárnoucí obklady z lícových cihel a cihlových obkladových pásků. Lícové zdivo se totiž hodí prakticky na jakýkoliv dům a přitom je zajímavou a originální volbou.

Cihly, nebo obkladové pásky?

Pokud se rozhodnete pro cihlovou fasádu, máte dvě možnosti, jak do ní obléct svůj dům. První možností jsou klasické lícové cihly, tou druhou pak cihlové obkladové pásky s tloušťkou 20–25 mm, které se vyrábějí řezáním lícových cihel, takže se rozhodně nejedná o žádný podřadný produkt. Obkladové pásky se na stěnu lepí, lze je proto použít i jako povrchovou úpravu zateplovacího systému. Často se využívají při rekonstrukcích.

Přírodní materiál, který nikdy nevyjde z módy

Cihlová fasáda má nadčasový design, což potvrzuje skutečnost, že se využívá již mnoho let a nic nenasvědčuje tomu, že by se tento trend měl změnit. Výhodou, díky které je cihlová fasáda oblíbená, je také to, že jde o přírodní materiál, takže v případě venkovského domku působí naprosto přirozeně a přitom je vhodná i pro novostavbu na kraji města, kde na domech vypadá velmi elegantně. K výrobě cihel nejsou potřeba žádné škodlivé chemické přísady nebo barviva.

Cihlová fasáda domu svým přírodním vzhledem skvěle zapadne do většiny konceptů zahrad. Ať už budete mít zahradu v moderním stylu s velkým bazénem a pečlivě střiženými okrasnými dřevinami, nebo raději dáte přednost venkovské zahradě s ovocnými stromy, díky výběru z řady designů lícového zdiva spolu budou dům se zahradou ladit.

Pokud si potrpíte na dokonalost, vybírejte takové cihlové obklady, aby se hodily nejen k „zelené části zahrady“, ale také k terase u domu, která může být rovněž vydlážděna cihlami, včetně zahradního nábytku či pergoly. Pravděpodobně zde budete trávit spoustu času, a tak je ideální, aby vše bylo přesně na míru vašemu vkusu.

2566 1510087811

Design lícového zdiva

Výroba lícových ražených cihel se provádí ražením hlíny do pískem vysypané formy. Písek jednak zamezuje přilepení hlíny na stěny formy a jednak přispívá k vytvoření typické zvrásněné struktury, která dělá z každého kusu cihly unikát, každá cihla vypadá jinak.

Cihly a cihlové obkladové pásky jsou dostupné v mnoha barvách včetně různé struktury barev od světlých krémových odstínů přes klasické červenohnědé až po velmi tmavé odstíny. Na výběr jsou dokonce i různé textury povrchu cihel od hladkého až po rustikální. Na výsledném vzhledu fasády se nemálo podílí také spárovací hmota, u které lze rovněž vybírat z řady barev.

Díky mnoha vzhledovým variantám lze cihly na fasádě použít nejen samotné, ale také v kombinaci s barevným nátěrem nebo dřevěným obkladem. S cihlami navíc kromě fasády nebo již zmíněné terasy můžete počítat i v případě cihlových plotů nebo venkovních krbů, čímž můžete vzhledu domu přizpůsobit i jeho okolí.

Vlastnosti fasády z lícových cihel

Lícové cihly si trvale zachovávají svou barvu, nepraskají ani se nedrolí. Vlastností, kterou jistě oceníte, je také to, že na řadě barevných provedení cihel, například v tom pro cihly nejtypičtějším červenohnědém designu, není poznat běžné znečištění, jako jsou různé šmouhy, které na fasádách v průběhu let postupně přibývají.

Použití lícových cihel či cihlových obkladových pásků je výhodné nejen vzhledem k jejich vzhledu, ale také vlastnostem. Rozhodně je třeba zmínit vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům včetně mrazuvzdornosti, což zajišťuje minimální náklady na údržbu a velmi dlouhou životnost. Fasáda z lícového zdiva je paropropustná, což zabraňuje tvorbě plísní.

3913 1509571080

Jeden problém se však přece jen u lícového zdiva objevit může, a to solné výkvěty, což je označení pro světlé skvrny na povrchu zdiva. Jedná se o rozpustné anorganické soli, které se působením vlhkosti mění na nerozpustné. Výkvěty na fasádě jsou obvykle způsobeny nedodržením technologického postupu, kdy je na vině například nezakrývání nedokončené fasády nebo používání znečištěné technologické vody. Proto se vyplatí realizaci svěřit odborné firmě, která dokáže instalaci provést správně. Výkvěty sice může za pár měsíců smýt déšť, ale můžete se jich nadobro zbavit i odborným vyčištěním a následnou impregnací cihel, kterou se specializované firmy také zabývají.


Reagovat
Anonymni 09.09.21

Já jsem obklady tak dlouho vybíral, až mě zaujaly jedny na bazaru. Týpek toho dokonce prodával tolik, kolik jsem potřeboval, takže spokojenost na obou stranách. Ani mě a ani jemu nic nezbylo. A cenově to bylo naprosto v pohodě. Rozhodně lepší než ty ceny ve stavebninách, které jsou teď brutálně vyšponované. ;-)


Reagovat
Anonymni 18.08.22

To s těmi cihlami bych chtěl zrealizovat i u nás. Vypadá to opravdu dobře. Do fasády se ale pustím až příští rok. Tento rok jsme zatím udělali novou střechu. To už bylo nevyhnutelné. Teď máme na střeše nové střešní tašky Bramac, které by měly mít velice dlouhou životnost, tak doufám, že nám vydrží do konce života.


Reagovat
Re: Anonymni | Anonymni 21.10.22

Myslím si, že dobrá volba. Taky jsem se letos konečně pustil do nové střechy a zvolil jsem nakonec stejně jako vy Bramac. Hodně lidí mi tuto značku doporučovalo. Mimochodem, měl bych na vás jeden dotaz. Máte na střeše hromosvod? Já bych si právě rád na střechu nějaký nechal nainstalovat, ale nevím od koho. Nevíte o nějaké firmě, která by se zabývala projekty hromosvodů?


Reagovat
Anonymni 01.11.22

Tyjo, tohle vypadá skvěle. Díky za opravdu zajímavou inspiraci. Já bych se do fasády chtěl pustit příští rok. Ještě ale nemám konkrétní představu o tom, jakou fasádu zvolit. Co jsem se tak ale díval, tak se mi dost zamlouvá řešení, které nabízí například Baumit – https://baumit.cz/…itky-a-barvy Nemá někdo náhodou zkušenost?


Reagovat
Anonymni 15.11.22

Po tak dlouhém vybírání dlaždic jsem zjistil, že si chci nějaké koupit na veletrhu. Já i prodejce jsme s výsledkem spokojeni. Teď, on ani já nemáme co ztratit. Zejména s five nights at freddy's ohledem na nízké náklady to bylo uspokojivé. Určitě raději než současné astronomicky předražené ceny stavebních dodávek.


Reagovat
Anonymni 15.10.23

Vypadá to pěkně. Taky by se mi něco takového líbilo, ale bude to asi taky dost drahé. My máme dům zateplený polystyrenem a pak na něm máme takovou světle šedou fasádu a vypadá to pěkně. Doufali jsme, že když budeme mít dům zateplený, bude vyschlý, budeme větrat, tak že se nám nebude vevnitř už dělat plíseň, ale dělala se pořád, dokud manžel neptřetřel zdi vnitřní termoizolační stěrkou . Až teprve to pomohlo.


Reagovat
samkumar10090 27.02.24

www.aka.ms/addpc Discover the powerful synergy of your smartphone and PC with www.aka.ms/addpc . This feature seamlessly integrates the two devices, enhancing your digital experience. By linking your PC with your phone, you can enjoy improved synchronization, effortlessly sharing files, notifications, and more between both devices. If you require guidance on how to begin or use Phone Link via www.aka.ms/addpc, this guide will take you through each step.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.