Diskuze

Drobné ovoce

Jahody - pěstování


nicki 12.07.09

Ahoj všem, včera mi dal soused odnože jahod, a já blb jsem se ho kvůli díkům zapomněla zeptat, co s nima. To je mám za:,–(it už teď do země? Nebo je dát do květináčů, za:,–(it je na podzim nebo až na jaře? Díky za radu,Nicki


Reagovat
chuanitka 12.07.09

nicki: třeba záleží na odrůdě, ale já mám takové nezmary jahody, že je to skoro plevel. Takže bych je píchla do země a hotovo. Když je dáš do květináčků, budeš se o ně muset mnohem víc starat a přes zimu dát někam dovnitř, aby nepromrzly. A teď je červenec, do zimy ti stihnou zakořenit v pohodě :)

Takže šup s nimi na záhon :wink:


Reagovat
Brum 12.07.09

ahoj, zasaď je do země a zalij pořádně, já mám taky odnože a rozsazuju. Jen zalívat se mají až na ně nesvítí slunko, takže bych je za:,–(ila navečer aby na ně hned nepražilo a zalila.


Reagovat
Dafné 12.07.09

nicky: taky jsem pro za:,–(it hned do záhonu a zalít. Do zimy v poho zakoření, jen se nelekni, že přes zimu listy zhnědnou a jakoby odumřou – na jaře vyrazí nové a v červnu máš úrodu. Jo a nevím jaký máš záhon, ale mě se osvědčila černá netkaná textilie – položíš na záhon, na krajích zatížíš něčím nebo obrubníkem záhonu a do vyřezaných nebo vystříhaných dírek za:,–(íš sazenice. Nemusí se to pak plít, protože folie plevel utlumí a když pak jahody klesnou k zemi tak nejsou od hlíny ale leží na folii (třeba když zaprší nebo tak). Vypadá to jako tenká látka, neprojde přes to světlo ale voda jo.


Reagovat
Pudloslava 13.07.09

je ideální doba na množení jahod, dej je normálně do záhonu, kde je chceš mít příští rok, do podzima v pohodě zakoření.

Jináč jahody by se měly po 2–3 letech vykopat, vyhodit a udělat si nové z odnoží – během let totiž stále méně plodí a dělají více listů a chytají choroby. První rok ti odnože neudělají, až další rok. Prostě počkáš, až ty nové odnože zakoření a přibližně v tuto dobu je vykopeš a za:,–(íš na nové stanoviště, staré jahody zlikviduješ (nebo až na podzim), nebo třeba pře:,–(íš někam podél cesty. Uvidíš, že se to vyplatí.

Výjimkou jsou měsíční jahody, ty nedělají odnože vůbec, množí se z semene, vydrží asi o rok déle. Plodí malé jahůdky, jakoby lesní, zato celé léto.


Reagovat
Zděnka 13.07.09

Ahoj, jahody jsou artikl, který zá:,–(ně kupuji, ale všimla jsem si, že je mají na černé textilii a zasypané slámou. My tak máme zasypanej vinohrad. Udržuje to vlhkost, je to čistý a můžeš tam i za mokra… A pokud není sláma, tak je prý dobrá i mulč. kůra. Z té budeš mít ještě navíc houby, myslím že smrže. :lol:


Reagovat
Loffda 13.04.10

Museli jsme bohužel loni na podzim zrušit záhony a slyšela jsem že se Jahody můžou sázet i na jaře, paradíte někdo jak na to? Díky


Reagovat
Jura007 13.04.10

Sázení jahod není problém. Sázejí se buď do zástupu nebo na záhony. Do zástupu – vykope se rýha tak 10–15 cm hluboko a nasype do ní zahradnický substrát nebo rašelina. Promíchat s hlínou – a sázet jahody tak asi 25 cm od sebe. Ty zástupy by měly mít boční odstup 35–40 cm. Na záhony – je možné buď do čtverců 25×25 cm nebo do trojúhelníkového „sponu“ stejně daleko. Zase do směsi rašeliny a hlíny, stačí důlek o velikosti dvou dlaní.


Reagovat
Loffda 14.04.10

Jura díky, tohle bych snad i zvládla :-D šlo mi o to jestli to ještě letos na jaře stíhám, to znamená do konce dubna? Díky


Reagovat
Jura007 14.04.10

Myslím, že to až tak nezáleží na datu. Hlavně aby to bylo aspoň týden předtím, než teploty přes den vylezou nad 20 stupňů a začne ubývat vláhy v půdě…


Reagovat
rezretzr 26.01.11

jahody jsou vytrvale


Reagovat
Jitulka 1988 05.03.12

chtěla bych si zasázet jahody do truhliku na okno, poradíte mi někdo?kdy bych měla začít, hnojení a tak pod.


Reagovat
Re: Jitulka 1988 | ZAHRADNÍK 05.03.12

dovolte abych taky přispěl svou troškou do mlýna , klasické jahody Vám na okno nedoporučuji , my máme skušenosti s mesiční jahodou která plodí celoročně . :D


Reagovat
60 13.03.12

V sobotu se těším na zahradu,můžu už vyčistit jahody??Snad už nebude mráz??? :nevim: :nevim:


Reagovat
Re: 60 | ZAHRADNÍK 13.03.12

bez obav se do čištění jahod můžete pustit , popřípadě doporučuji přihnojit dlouho pusobicím hnojivem :)


Reagovat
Re: 60 | Velvet 19.03.12

Dobrý den, já jahody očistila už včera a v noci hezky na ně zapršelo. Tak snad už nezmrznou.


Reagovat
Fabiána 25.03.12

Dnes jsem chvíli čistila záhon s jahodama a našla jsem pár keříků, které už mají našlápnutý na kvetení :roll: Nějak brzy, ne? Myslím, že to stejně pomrzne :evil:


Reagovat
Helčik 26.03.12

Dobrý den,koupila jsem si několik sazeniček jahod a včera jsem je zasadila,no a chci se optat jak moc jim vadí mrazík.Děkuji :?


Reagovat
Fabiána 26.03.12

Jahodník ti nezmrzne, neboj, přežil dokonce i ty hrozný mrazy, co letos byly. Já mluvila o tak brzkém kvetení :roll:


Reagovat
Fabiána 26.03.12

Mažu odpověď, nemusí to zde být 3× pod sebou.

Příspěvek upraven 27.03.12 v 15:47


Reagovat
Fabiána 26.03.12

:cert:

Příspěvek upraven 27.03.12 v 15:46


Reagovat
Helčik 26.03.12

No já pěstuji jahody prvně,nikdy jsem neměla zahradu a bála jsem se že mi ty sazeničky zajdou,dost zasichaly,já nakoupila angrešty,rybíz,re­barboru,borův­ky atd a tak se o to bojím.Ale děkuji :mavam:


Reagovat
Romikt68 09.05.12

Dobrý den,chtěl bych se zeptat,mam jahody a po vykvetnutí začnou květy a listy usychat a kroutit se.Poradíte mě co s tím?


Reagovat
Marupl 21.06.12

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, proč nejsou plody na jahodníku, je dva roky starý, na jaře kvetl a teď se na listech objevily hnědé skvrny, uprostřed bílá tečka, listy jsou dost napadeny, keřík je velký, ale jahody nikde. Chtěla bych se zeptat, jestli je mám ošetřit nějakým postřikem, nebo raději zasadit nové, děkuji


Reagovat
Ivava 21.07.12

Prosím o radu, kdy by se měli ostříhat listy na jahodách?


Reagovat
Re: Ivava | pckop 21.07.12

Listy ostříhat po sklizni.


Reagovat
emilka12 21.07.12

@pckop A proč se mají stříhat?


Reagovat
Re: emilka12 | kyti5 22.07.12

Já jsem vždy před zimou všechny listy usekla srpem a oni pak na jaře obrazily a byly pěkné zdravé sazenice


Reagovat
Re: emilka12 | pckop 23.07.12

Jahody mám jednouplodící. Po sklizni vezmu sekačku, nastavím do nejvyžší polohy a jahody posekám se sběrným košem. Potom okopu a přihnojím Cereritem. Jahody se zmladí, nově narostlé listy lépe asimilují a zbavím se dost škůdců a plísní. Rostliny se také odkryjí pro případné postřiky proti plísním nebo sviluškám.


Reagovat
Re: pckop | kyti5 24.07.12

Přesně souhlasím s tebou :potlesk: :potlesk: :potlesk: kdybych jich měla lán taky bych je sekala sekačkou -dobrý nápad :potlesk: :potlesk: :potlesk:


Reagovat
Hana Frydryskova 01.10.12

:mavam:


Reagovat
Hana Frydryskova 01.10.12

Jak prezimovat previsle jahody v kvetinaci


Reagovat
smajlicek90 10.04.13

Mužete mi prosím říct svůj názor? máme na zahradě lesní jahody už xlet a prý se s nima nemusí vůbec nic dělat tady jsem se dočetla že se po třech letech mají vyměnit. co s nima? jsou v obyčejný půdě na žádný folii jen se zalívají a baštěj spíš ta troška co tam je :-Dopravdu si jich nemám všímat? děkuju :)


Reagovat
Diana 1 24.04.13

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám vyklíčené měsíční jahody ze semen a mají 2–4 listy, chtěla bych je přesadit do truhlíků na balkón. Jak daleko od sebe mají rostlinky být a kolik rostlinek mám dát do jedné dírky.(jedna se mi zdá málo :), je to tak malinké ) Pěstuji je poprvé a vůbec o tom nic nevím. Děkuji za odpověď.


Reagovat
Re: Diana 1 | pckop 24.04.13

Nechte je ještě kousek povyrůst. Do truhlíku pak od sebe 15–20 cm. Vždy po jedné rostlině.


Reagovat
smajlicek90 04.08.13

Mám prosbu…máme na zahrádce záhon s lesníma jahodama letos byl plný jahůdek ale už „neplodí“ záhon vypadá strašně x let se o něj nikdo nestaral chtěla bych jim vyměnit hlínu dát pod ně folii a celkově upravit ohrazení ale nevím jestli je můžu vyndat a přesadit už teď nebo počkat na podzim a nebo až na jaro nerada bych je zahubila maj plno jahůdek :) děkuju za radu


Reagovat
prvnak 26.04.15

Mám stále plodící jahody, které mi první rok výsadby hodně kvetly a měly velkou úrodu. Dalším rokem jen nádherně a hodně kvetly ale jen na plano. Už dvakrát jsem je přesadila, hnojila a situace je stejná. Jsou zdravé, bujné, kvetou, ale nerodí. Co s tím?


Reagovat
Anonymni 31.05.20

Karel:Letos jsem zasadil v půli dubna koupené jahodníky ze Spomyšle jahodnictví. Zasadil jsem 60ks do plastových nádob na maltu. Teď mám plné nádoby kvetoucích jahodnic. Umístil jsem je na slunce ,zalévám vždy večer po slunci, hnojím 1× za 3neděle.Bál jsem se těch nádob ,ale je to super,sklízet se začne až v červnu .Zkuste to taky, ahoj Karel.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.