Diskuze

Plevele

Jak na plevel?


Loan 31.05.10

Zdravím, prosím, poraďte jak na plevel, když je po celé zahradě. Sousedka mi poradila postříkat to celé Roundupem, ale tchán mi zas tvrdí, že mi tam pak 7 let nic neporoste. Naše zahrada vypadá momentálně takto Začínáme úplně od začátku a já jsem amatér. Tak uvítám každou radu a názor. Díky Loan


Reagovat
Re: Loan | Anonymni 17.04.19

Dobrý den,

nádraží, silnice, chodníky, parkoviště, náměstí můžou být bez Roundupu. Často jsou i koleje na nádražích, nástupiště, okolí silnic, příkopy, mosty, pole postříkány Roundupem. Je to i před vašimi budovami. Je to škodlivé pro lidi i zvířata. Jinde stříkají plevel horkou vodou např. Mělník, Louny, Jeseník. Plevel se může hubit i běžným vysokotlakým čističem na horkou vodu, páru. https://www.karcher-satter.cz/…je-s-ohrevem https://www.vapka.cz/…ic-s-ohrevem https://www.conrad.cz/…odu.k1462510 Mechanická likvidace plevele. https://www.idnes.cz/…-zahrada_bma https://www.ivk.cz/…-krovinorezu https://www.naradi-skil.cz/…vani-plevele https://www.nilfiskcentrum.cz/…250-d686.htm?… Ekologické přípravky na plevel se již prodávají. https://www.compo.com/…plevele.html http://www.neudorff.cz/…levelum.html https://www.postriky-eshop.cz/…-solabiol-1l
Roundup škodlivý pro lidi i životní prostředí. https://www.margit.cz/…up-ohrozuje/
http://www.eckralupy.cz/clanky.php?… http://www.ekoporadna.cz/…_plevele.pdf


Reagovat
Re: Loan | Anonymni 28.11.20

Já jsem hlavně celou dobu, kdy jsem se snažil na chalupě zbavit plevele na zahradě, věděl, že nechci používat žádné chemické nástroje. Nakonec se to podařilo vyřešit tím, že jsem si objednal na internetových stránkách https://www.agrotex.cz/…textilie_204 tkané školkařské textilie :-)


Reagovat
Re: Loan | Anonymni 19.12.20

Na chemické postřiky se vykašlete, to už pak nemá smysl zahradničit a můžete si ovoce a zeleninu rovnou koupit v obchodě a bez práce. My hodně využíváme textilie proti plevelu. Objednáváme je odtud: https://www.agrotex.cz/…roti-plevelu , tak zkuste když tak mrknout. Možností je tam fakt spousta a přijde mi to rozhodně lepší, než se doma cpát chemikáliemi, které by podle mě měly být zakázané.


Reagovat
Re: Loan | Anonymni 15.05.21

Ahoj. Roundup bych určitě nepoužíval a už vůbec ne na vlastní zahradě! Na plevel bohatě stačí vapka tím myslím například něco jako vysokotlaké čističe Karcher, vypadá to takhle https://www.profinaradi.com/…tice-karcher a když s tím obejdete zahradu, myslím že čas ukáže že nějaké úvahy o Roudupu byly úplně liché. A to nemluvě o tom jak Rundup rujnuje přírodu.


Reagovat
Re: Loan | Anonymni 29.04.22

Krásný večer! My se na podzim s rodinou přestěhovali do rodinného domku po jeho rodičích a zatím se nám tu žije krásně, ale musím hodně zapracovat na naší zahrádce. Roky se o ní nikdo nestaral a bohužel je to znát. Koupila jsem si nějaké nové oblečení do přírody tady: https://armik.cz/, tak můžu to staré, co už mi dobře nesedí využít na práci na zahradě. Přeci jen se u toho člověk dost zapotí a hodí se mít na sobě něco praktického.


Reagovat
Jura007 01.06.10

Tchán nemá pravdu, že po Roundupu nic neporoste 7 let. To bys musela pozemek polít motorovým olejem. U herbicidů jsou dva extrémy. Jeden z nich je Zeazin – to jsou krystalky, po aplikaci roztokua uschnutí vegetace tam asi 12 týdnů nic nevyklíčí. Druhý extrém je Roundup – olejovitá kapalina, která v rostlinách napadá zelené barvivo. Po aplikaci se zbytek postřiku, co nezreaguje s listama, samovolně odpaří a nenechává v půdě žádné stopy. Pro zakládání zahrdy je super.
Díval jsem se na složení plevelů na vaší zahradě. Máš docela štěestí v neštěstí – tu „trávu“ vepředu bych tipoval na ovsík, ten se dá do tří let vyhnat ze zahrady. Nevím, co za semena se může skrývat v těch kopečkách navážky, ale nevšiml jsem si tam nikde lebedy ani laskavce (to je příbuzný amarantu). Tyto dva naše plevele mají nejdelší klíčivost semen, takže dobrý. Počítej tak pět let boje s plevelem a mohl by být klid.


Reagovat
Jura007 01.06.10

Tak beru zpět – lebeda je na těch kulovitých kopečkách… Všechno zasažené semeny lebedy odrýpat a odvézt, semena mají klíčivost 60 až 100 let! S tím byste zápasili do smrti…


Reagovat
Loan 01.06.10

Děkuji za rady. Dnes zase jedna známá také tvrdila, že mi tam nic neporoste… no risknu to a aspoň část postříkám, pokud zítra nebude foukat a pršet. Alespoň jsem si zjistila, co je to lebeda a ovsík :lol:


Reagovat
milda55 09.06.10

Když se bojíte Roundupu, který zahubí vše, ale určitě Vám tam potom bude růst zase vegetace(tzn. nemá učinky 7 let nebo podobný nesmysly), tak zkuste selektivní herbicid, který se používá třeba na trávník, univerzální je třeba Bofix, všechno kromě trávy uschne.


Reagovat
jahulka 09.06.10

Já se Rundupu taky bojím. Myslím, že častým sekáním plevel nestačí vykvést a tím se zančně omezí jeho růst. :-) Navíc tyhle chemikálie obvykle působí na dvouděložné plevele, takže tam pak neporostou ani sedmikrásky – asi?


Reagovat
Jura007 09.06.10

Asi se budu opakovat, ale Roundup se dost liší od Zeazinu, ten zůstává dlouho v půdě. Přebytečný Roundup, který nezreaguje s chlorofylem, se vypaří. Oba přípravky patří do kategorie totálních defoliantů, to znamená, že zabíjejí veškerou zelenou hmotu bez výběru. Princip fungování Roundupu je takový: drobné kapky z rozprašovače se uchytína povrchu listu, proniknou přes buněčnou stěnu a vniknou do tělísek, která obsahují chlorofyl. Při chemické reakci účinné látky Roundupu s chlorofylem se vyvíjí plyn, který tělíska roztrhá. Po naplnění napadené buňky plynem praskne i ta… Účinná látka prostoupí i do sousedních buněk a tak postupně livkiduje všechno, co v rostlině může vykonávat fotosyntézu, zprostředkovaně i celou látkovou výměnu. No a tím rostlinu postupně zabíjí. Zeazin a jemu podobné přípravky byly vytvořeny na bázi toho, co Američani používali ve Vietnamu k odlesňování ploch pralesů. Jenže se po čase začalo poukazovat právě na ony pozůstatky v půdě, no a tak přišel na svět Roundup, Touchdown a jiné podobné přípravky. Ze začátku jsem nevěřil informacímz příbalového letáku Roundupu. Ale po asi deseti letch požívání můžu říct, že jeho fungování je opravdu jednorázové, žádné pozůstatky.


Reagovat
Loan 09.06.10

Já už jsem část postříkala, část manžel posekal. Pak to necháme srovnat a zrejt, tak snad to všechno shnije. Pokud ne, tak to postříkám. Myslím, že sekáním se plevele nezbavíte, pořád tam budou kořeny a bude růst. A já bych chtěla mít trávník měkký a nemít v něm tlustý tvrdý píchavý stonky plevele :roll: Už aby to bylo…


Reagovat
Jura007 10.06.10

Počítej s tím, že odplevelovat budete asi čtyři nebo pět let. A pokud chceš měkký trávník, je nejlepší nechat si namíchat travní semeno na zakázku. Tobě by asi nejvíc vyhovovaly různé druhy jílků (třeba jílek červený), já mám v trávníku radši třeba psárku – když je po dešti a je bahno, tak trsy psárky fungujou jako báječná rohož… Ale kdo chce anglický trávník, určitě volí jinak než já.


Reagovat
Loan 10.06.10

4–5 let? No potěš koště… a ikdyby se to teda vystříkalo tím Roundupem? Asi jo, pořád tam budou semena, že… O druhu trávníku jsem ještě nepřemýšlela. Vůbec se v tom nevyznám, takže si nechám poradit. Chtěla bych aby se po něm příjemně chodilo na boso a zároveň aby něco vydržel, protože máme malé dítko a snad přibyde i další.


Reagovat
Jura007 11.06.10

Informace můžeš pro začátek získat třeba tak, že si vygooglíš „traviny“ nebo „travní směsi“ (chce to ale trpělivost při odfiltrování komerčních článků) a pak zkusíš pohledat články publikované odborníky z vysokých zemědělských škol. Navíc jsem slyšel o jednom zahradnictví kdesi poblíž Průhonic u Prahy, kde ti za příplatek namíchají travní směs podle tvých požadavků – ale minimální odběr byl myslím 25 kilo (což na vaší zahradu s přehledem vypotřebujete i mnohem víc).


Reagovat
Jura007 11.06.10

A v Hornbachu jsem na balíčku travního semena našel zezadu takový malý bílý samolepící štítek, na kterém je napsáno, z jakých druhů se travní směs v sáčku skládá… :roll:


Reagovat
ZuzaM 18.06.10

Že by na zahradě po použití Roundupu nic nerostlo, je samozřejmě nesmysl. Sama ho používám celkem často a můžu potvrdit, že umřou jen zasažené rostliny, na ostatní to vliv nemá, proto ho musím používat opakovaně, samozřejmě plevel vyrostlý ze semínka až po aplikaci postřiku to nezahubí. Kromě toho je to nejlépe odbouratelný herbicid. Ale doporučuje se na rostliny vysoké max 10cm a po aplikaci nesmí zapršet. Roundup Biaktiv je v půdě mikrobiálně rozkládán a nezanechává žádné škodlivé zbytky. Kultivaci půdy lze provádět od chvíle, kdy se projeví první příznaky účinku. Následné plodiny mohou být po aplikaci vysévány bez jakéhokoliv omezení.


Reagovat
fidla 18.06.10

pokud potrebujes hodne odolny travnik, vyber smes s jetelem bilym(nebo ho tam primichej), snasi vyborne seslapavani, dokonce mu svedci. Pri seti travniku nesetrete, doporuceny vysev klidne zdvojnasobte, porost bude hutsi-mensi sance pro plevel – a nebudou se vytvaret drny pri odnozovani trav, travnik bude rovnejsi a mekci. Take doporucuji roundup-jako v jine diskusi tady :lol: – aplikovala bych min 2–3× s casovym odstupem-aby vyklicilo co nejvice semen z pudy- jeste pred zalozenim noveho porostu. Nebylo by marne mezi jednotlivymi aplikacemi zkultivovat(poryt), aby se vytvorily co nejlepsi podminky pro kliceni dalsich plevelu. S plevelem ale budete bojovat stale, zasoba v pude je nekolik desitek let!!!


Reagovat
Renata.praha-zapad 03.06.12

A co mulčovací textilie ? Tím se to vyřeší bravurně 8) :potlesk:


Reagovat
anonym123456 20.06.12

Lidi neblázněte zjistěte si informace o firmě MONSATO to je to největší svinstvo a dovolím si říct – na světě – tady máte co dělá roundup jsou to ověřené klinické studie

Studie dokazují, že Roundup:

Kontaminuje pitnou vodu.
Poškozuje DNA.
Způsobuje neplodnost.
Je karcinogenní a neurotoxický.
Ničí buňky ledvin.
Působí vrozené defekty novorozenců.
Nachází se ve všech zkoumaných vzorcích moči v Německu.
Umožňuje vznik superplevelů.
Při vdechování ničí buňky krku a plic.


Reagovat
Re: anonym123456 | Roger R 24.07.15

[citace] @anonym123456 píše: Lidi neblázněte zjistěte si informace o firmě MONSATO to je to největší svinstvo a dovolím si říct – na světě – tady máte co dělá roundup jsou to ověřené klinické studie

Studie dokazují, že Roundup:

Kontaminuje pitnou vodu.
Poškozuje DNA.
Způsobuje neplodnost.
Je karcinogenní a neurotoxický.
Ničí buňky ledvin.
Působí vrozené defekty novorozenců.
Nachází se ve všech zkoumaných vzorcích moči v Německu.
Umožňuje vznik superplevelů.
Při vdechování ničí buňky krku a plic. [/citace] Svatá pravda, ale někteří lidé se nechají masírovat reklamou.. Je to hnus, velebnosti.. O chemii na pěstování řepky nemluvě.. Mrkněte na Stream.cz a nejděte si podobnou problematiku kdekoliv na netu. Hledejte čím škodí a ne na co je.. Zeazin je dva roky v prostředí, teprve pak se postupně štěpí a ropadá. Roundup je na tom podobně. Karcinogeny kam se podíváš.. :evil:


Reagovat
Majk89 23.06.12

Mno anonym to rozštíp… k tomu co napsal můžu dodat jedno to způspbuje i koužení a alkohol a lidi to dělaj dál včetně me ;) vyjma předposledního bo­du…

jinak zeazin je super svinstvo, pamatuju si jak nevlastní otec pohnojil sousedům metrovej pruh kopřiv a fungovalo to… 5 let ani milimetr trávy ani chlup z pampelišky… roundup je pecka likvidovali sme s tím bordel co rosttl okolo plotů a mezi dlaždicema na dvoře… pampelišky a podobný stvůry tam napřesrok vyrostli znovu.

hele zvládne roundup i jakousi dřevinu? je to nějká nežádoucí plazivka co mi klíčí z venku do garáže… štvou mě ty šlahouny co mi lezou krz trámy… díky za odpověď.


Reagovat
luckam22 22.01.14

Někde mohou ještě posloužit mulčovací rohože http://www.geomall.cz/…vaci-rohoze/


Reagovat
lamela 17.02.15

Těma rohožkami se toho asi moc nezničí… to po roce znovu vyroste… a možná dřív… nebo se pletu…?


Reagovat
lamela 19.02.15

Co se plevelu týče tak já bych to řešila tímhle . Mám s tím takové zkušenosti, že někdy to zmizne a jindy ne. Takže Roundup bude asi řešení ale ne moc zdravé…


Reagovat
Anonymni 07.07.20

Já si teda myslím, že úplně nejlepší je zbavovat se plevele přírodní cestou. Já třeba ty chemické přípravky moc ráda nemám. Často totiž udělají víc škody než užitku. Jestli můžu mít jeden tip, tak tady https://www.bezvarady.eu/…-prostredku/ mají docela dobré rady, jak na to jít právě tou přírodní cestou.


Reagovat
Anonymni 30.06.22

No jakmile se pustíme do odplevelení zahrady, tak se domnívám, že nebude problém zatlačit na mého manžela s tím, že už nám ve vzduchu celkem dlouhou dobu visí i stěhování. On má vždy hrozné kecy že na to je stále čas, ale my máme postavený barák a stále bydlíme v bytě.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.