Diskuze

Voda v zahradě a zavlažovací systémy

Jak na zahradní jezírko a fólie


admin 22.09.21
Zahradní Jezírko A Fólie

Základním stavebním prvkem každého zahradního jezírka je jeho podklad. Máme dvě možnosti izolace proti úniku vody. Tou první je tzv. prefabrikát, to je plastové zahradní jezírko a tou druhou je plastová fólie. Každá z těchto variant má své pro i proti. Jaká? To se dozvíte v článku.

Takové plastové jezírko jednoduše zapustíme do země, avšak v případě větších rozměrů, bude určitě složitější jeho přeprava. Naproti tomu plastovou fólii dovezeme bez problémů v kufru auta. Nespornou výhodou fóliového jezírka je určitě možnost vytvořit si dle terénu svůj vlastní tvar. Trošku podrobněji se budeme věnovat „fóliovému“ jezírku.

  • Jak ochránit fólii?

Začneme určitě ochranou proti poškození plastové fólie pomocí geotextilie, kterou položíme na nasypaný písek na dno jezírka. Jednou z možností je polyesterová fólie. Tloušťka izolační fólie by měla být minimálně 1 mm.

  • Pozor na hloubku jezírka

Důležitou informací je to, že hloubka jezírka by měla být minimálně 1 m, aby nám v zimě nedocházelo k zamrzání jezírka. 

Zahradní Jezírko A Fólie Ii.

Jestliže budeme potřebovat k pokrytí zahradního jezírka plastovou fólií větších rozměrů, budeme muset fólii svařovat. Spojování fólii svarem bychom však určitě měli přenechat odborníkům, kteří s tím již mají své zkušenosti.

  • Jak vypočítat velikost

Abychom vypočetli požadovanou velikost geotextilie a fólie, použijeme jednoduše provázek, kterým okopírujeme na nejdelších stranách reliéf dna jezírka. Poté musíme přičíst asi 1 m na ukotvení okrajů. V případě drsnějšího terénu můžeme použít více vrstev geotextilie.

  • Pár tipů pro jednoduchý nákup

Při koupi jezírkové fólie bychom měli mít na paměti, že musí být odolná vůči UV záření, nízké teplotě a neměla by chemicky znečišťovat životní prostředí. 

Důležité je také pokládat fólii za tepla, protože s ní bude lehčí manipulace – a lépe se nám vytvaruje na dno jezírka. Fólie by měla odpovídat tvaru dna jezírka, aby nám nevznikly žádné nevzhledné záhyby.

  • Tmavé fólie vypadají lépe

V nabídce specializovaných obchodů máme fólie různých barev, nejčastěji černé a zelené. Existují však i světlejší barvy, avšak lépe by bylo zvolit tmavou barvu fólie. Tím nám vznikne pohledově hlubší dojem jezírka. 

Po nainstalování jezírkové fólie můžeme začít s napouštěním vody. V takovém jezírku by však k udržení kvality vody určitě neměla chybět filtrace a jezírkové čerpadlo. Ale o tom příště.


ReagovatOblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.