Diskuze

Voda v zahradě a zavlažovací systémy

Jak udržet vodu v zahradě


admin 13.02.20

Po letošní zimě bez závějí nás zřejmě znovu čeká velmi suché jaro a léto. Než starosta rozhlasem vyhlásí zákaz zalévání nebo než budete smutně koukat na dno vlastní studny, máme pro vás 7 praktických tipů, jak udržet vodu v zahradě a dodat vláhu stromům, keřům, rostlinám i zelenině.

Zalévejte méně, ale intenzivně

Každodenní povrchové kropení nedodá záhonům tolik vláhy jako jednorázová intenzivní zálivka. Nemusíte ji rozhodně praktikovat každý den, takže ušetříte i čas. Voda se díky poctivému prolití dostane až ke kořenům a ty ji v zemině snadno udrží.

Po dešti kypřete záhony

Pokud příroda během jara či léta zalije za vás, na nic nečekejte a vydejte se hned po dešti na zahradu. Všechny záhony pořádně nakytřete motykou tak, aby se voda lépe zasákla. Nevypaří se tak rychle, zůstane blíže kořenům a dodá rostlinám potřebnou vláhu.

Okopávejte, kypřete a ryjte

Nebojte se vzít motyku a rýč do ruky pravidelněji než obvykle. Časté rytí a okopávání totiž rostlinám pomůže udržet vodu u kořenů. Navíc rozrušíte vrchní ztvrdlou vrstvu půdy, přestane se zbytečně vypařovat vláha a všechna voda skončí u kořenů rostlin.

Mulčujte

Pro udržení optimální vlhkosti a teploty pokryjte zeminu tzv. nastýlkou neboli mulčem. Mulčovat můžete posekanou trávou, kůrou, slámou nebo listím. Díky mulčování se půda nerozpálí jako pánvička, nevytvoří suchou krustu, tzv. půdní škraloup a dobře ji ochráníte i před větrem.

Hnojte

Ať už budete hnojit kompostem, rašelinou nebo chlévským hnojem, zvýšíte schopnost půdy pojmout vodu. Kompost podpoří tvorbu humusu a půdu zúrodní, kromě toho díky němu dokáže půda pojmout daleko více vody, která zůstane pro rostliny k dispozici po delší čas. Vy tak nemusíte zbytečně často zalévat, ale zato se těšit z intenzivních plodů vlastní práce.

Zastiňte půdu textilií

Záhony v okolí jahod či jiných plodin můžete pokrýt fólií nebo textilií tak, abyste zabránili prosychání povrchu půdy. Díky tomu půdu zastíníte, spolehlivě v ní zadržíte vodu a navíc se zbavíte nepříjemného plevele.

Omezte anglický trávník

Některé zahradní úpravy pro naše zeměpisné šířky zkrátka nejsou moc vhodné. Jednou z nich je krátce střižený a krásně zelený anglický trávník. Spotřebuje velké množství vody a musí se každodenně zalévat – v opačném případě chřadne a je spíše ostudou než chloubou zahrady. „V odlehlejších částech zahrady, kam nezvete návštěvy na posezení na pergole a kávu, můžete zkusit zasít květnatou louku. Musíte pro ni připravit půdu, investovat do vhodného osiva, ale výsledek je opravdu výjimečný. Přiláká motýly, hmyz i drobné živočichy z celého okolí. Navíc vám možná připomene, jak vypadala louka za chalupou vaší babičky,“ dodává Václav Mařík ml., zahradník ze Zahradnictví Flos.


Reagovat
captchaOblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.