Diskuze

Bylinky a koření

Jaký truhlík na bylinky


Jitulinaja
26.03.11
Dobrý den, htěla bych se zeptat v čem pěstujete bylinky. jestli v normálních nebo samozavlažovacích truhlících, chtěla bych na zimu bylinky přenášet dovnitř

zhbobo
26.03.11
Zdravím Jitulinajo,podle toho co chcete pěstovat,já mám na parapetu saturajku a bazalku(jsou to jednoletky
tak že na podzim likviduji)v květináči mám rozmarýnu
možno pěstovat venku i na zimu dovnítř(je víceletá)
saturajku a bazalku možno pěstovat i venku po zmrzlích.Já je mám v normálních truhlících,zalévám jednou týdně nenechat uplně vyschnout.Přeji mnoho pěstitelschých výsledku.

buliznik
26.03.11
já je mám v ozdobných květináčích a na zimu je dám do kuchyně na parapet.

julisek
03.04.11
ahoj, já mám bylinky venku... přes zimu mám doma jenom rozmarýnu, byzalky,pažitku a jednu mátu, abych měla pořád cerstvou na ozdobu :-) květináč může byt jakkýkoli, ja mám normalní dlouhy na okna :-) a bylinky jsou pěkné

eskargoth
09.04.13
Letos uvažuji o samozavlažovacích truhlících na bazalku, jen se obávám přemokření, zatím s nimi nemám žádné zkušenosti, ale říkám se, že s tím jak právě bazalka pije by to nemusel být problém. Zkoušeli jste to někdo?

BigJim
27.02.14
Tak já pěstoval bazalku v samozavlažovácích a nutno říci, že není třeba se toho bát. V teplém létě 2013 to byl vysavač na vodu. Právě díky samozavlažovákům se mi je podařilo uzalívat, jinak by byly suché v krátké době. Substrát byl běžně dospupný zahradní substrát od Agra "agro": www.agrocs.cz ale lze namíchat i vlastní a použil jsem tyto truhlíky (pěstoval jsem bylinky celkem asi v 10 truhlících) www.plastiaobchod.cz a tyto www.plastiaobchod.cz . Úroda byla velice slušná. Dávám sem pár inspirací, nejenom bazalky.
Ať se daří

Bobanka
16.05.14
Co říkáte na tohle? www.utulnydum.cz
Dobrá vychytávka na zahradu i do kuchyně

S.Ivanka
21.06.14
[citace]
**@Bobanka** píše:
Co říkáte na tohle? www.utulnydum.cz
Dobrá vychytávka na zahradu i do kuchyně
[/citace]
zbytečně drahé dá se vyrobit levněji, ale já bych se o to zabila na balkoně i v kuchyni, bylinky mám v květináčích i v truhlících mezi feferonama a na podzim likviduji, jinak každá bylinka potřebuje něco jiného, takže je lepší je nemít pohromadě v jednom truhlíku, ale dávat je právě podle svých specifických potřeb.

BigJim
21.06.14
S cenou u samozavlažováků je to diskutabilní. Každopádně si je nepořizujete na jednu sezónu. Dále šetří práci tím, že pokud přidám do substrátu hnojivo s postupným uvolňováním živin, tak jedinou starostí je doplňování vody co v klasických květináčích za parných dnů, např u bazalek, aby jste stála u květináče s vodou a jen dolívala. Že potřebuje každá bylinka něco jiného taky není pravda. Je spousta rostlin, kuchyňsky využitelných, které lze mít spolu v jednom truhlíku. Několik let to tak dělám a výsledek je víc než slušný. Navíc třeba po loňské zimě mi na okenním parapetu přezimovaly bylinky v truhlících, jen jsem občas opatrně zalil (petržel, pažitka, dobromysl, rozmarýn, atd. A právě kdybych možná na podzim nechal truhlíků víc, možná by zimu také přečkaly. Podobně tak papriky byly sice schované, ale ještě na vánoce. Byly vysázeny taky v samozavlažovácích. Letos zkouším pokusně i skleníkové okurky, révu vinnou a např. melouny. Je toho samozřejmě daleko víc.
www.zahradanamorave.wgz.cz

bylinky lucka
30.07.14
Dobrý de, teprve začínám s bylinky a chtěla sem se zeptat co se dá pěstovat přes zimu v truhlících doma? A Jak? Např. bazalka...Předem děkuji za odpověď

BigJim
01.08.14
Zdravím Vás. Pěstovat bylinky v zimě není jednoduché a ne všechny se dají přes zimu doma pěstovat. Důležitý faktor je totiž světlo a délka dne, což většinou bývá problém. Pokud mám teplý byt, je to ještě obtížnější, protože faktor světla i délky dne nedokážeme ovlivnit (dokážeme, ale je to potom o tom, jestli je vůbec ekonomicky únosné pro pár bylinek pořizovat výbavu, kterou nahradíme sluneční svit - lampa). V těchto teplých a suchým místnostech, ale dochází k napadení rostlin škůdci ( často svilušky a další). Pokud máte nějakou studenou chodbu, či verandu, tak přeci jenom se dají bylinky i přes zimu v takových prostorech pěstovat. Tady je zase důležité upravit zálivku tak, aby nedocházelo k přemokření rostlin a tím zahnívání kořenů a úhynu rostlin. Nejvděčnější jsou běžné bylinky - naťová petržel, pažitka, i bazalku lze (doporučuji ale pozdní výsev - v létě), rozmarýn, citronová tráva, smil italský, dobromysl a jiné. Přidám sem pár fotek z letošní zimy, kdy jsem nechal truhlíky na parapetu, ale zvenku a bylinky přežily zimu téměř bez poškození a byly k dispozic pořád a vlastně jsou do dneška živé.
Každopádně je potřeba zkoušet, každý má specifické podmínky pro pěstování. Pokud mám v truhlících dlouhodobé kultury, tak krom zálivky je potřeba nezapomínat na hnojení.
Ať se daří Laďa
www.zahradanamorave.wgz.cz

Nelly.Br
21.02.17
Mně se třeba líbí tyto "květináče na bylinky": www.harasim.info . Bylinky se dají v pohodě v těchto květináčích pěstovat venku i vevnitř. Lze je totiž oddělit a zase spojit, takže super nápad a snadno si je přenesete.

Pro přidání příspěvku se přihlašte.