Diskuze

Ostatní okrasné dřeviny

Jedovaté keře


Eterka 15.10.06
Ahoj všem, potřebuji zaručenou radu ohledně okrasných keřů. Mám na zahradě tzv. "psí víno" - keř aktuálně zbarvený do karmínově rudé s malýma fialovýma bobulema, přesný název neznám. Od malička mi říkali, že bobule jsou jedovaté - je to opravdu tak, nebo se mě snažili uchránit od požírání čehokoliv?
Druhý keř, který mě zajímá roste všude možně a teď jsou na něm bílé kuličky, na které děti tak rády dupou. Taky prý přííííšerně jedovatý.

Tak neznáte prosím někdo názvy a nevíte jak je to s tou jedovatostí doopravdy?

Moc děkuje Et
Reagovat
Prasadko 15.10.06
Eterko, to druhé se myslím jmenuje Pámelník a je opravdu jedovatý, ale nemyslím, že nějak strašně. Psí víno bohužel nevím.
Reagovat
HaLuMa 15.10.06
Ahoj Et,
hledala jsem, hledala...

Keř s bílými "práskacími" kuličkamo je skutečně pámelník - botanika.wendys.cz - a dle webu jsou kuličky mírně jedovaté.

Nu a psí víno - je přesněji přísavník pětilistý či loubinec pětilistý. Na webu nic moc o jedovatosti - jen mírné náznaky, že jsou bobule nejedlé až mírně jedovaté, ale bylo to spíše v diskuzích než v odbornějším článku. Tady - www.garten.cz - máš odkaz i s latinským názvem, kdybys chtěla hledat dál.

Prostě asi ani jeden z keřů není nijak extrémně jedovatý, ale Fanýs je šikulka, ten to baštit nebude. :-)

Hanka a Matýsek
Reagovat
Sarach 16.10.06
Ahoj,

odborne nevim nic, ale myslim, ze na "psi vino" jsme chodili se segrou k sousedum, zadne nasledky si nepamatuji a Eliny oblibene TAPY TAP kulicky zerou zastupkyne 3 generaci nasich psu ... Sara, dcera Bara i vnucka Tiffany. Tak to snad nebude nic hrozneho!

Sarach & Eli
Reagovat
Eterka 16.10.06
No právě!!! Mě zarazilo, že "psí víno" zobaj ptáci ostošest a "pámelník či co" zase naše Barina.

dík moc. Et
Reagovat
HaLuMa 16.10.06
Já mám ale pocit, že jsou i bobule, které ptáci zobají bez problémů, i když pro ostatní jsou jedovaté. Neříkám, že to je zrovna tenhle případ, ani nevím přesně co za rostlinu to bylo, ale něco takového si matně vybavuju. :-)

Hanka
Reagovat
Biny 16.10.06
Pokud já vím, tak Psí víno je "lidový název" pro [barva=red]Přísavník[/barva]. Toho je víc druhů, ale jestli je jedovatý, to ti nepovím, protože to nevím. Ale myslím, že ne. :wink:
Reagovat
jahulka 10.06.10
Tak si myslím, že "psí víno" je přísavník (Parthenocissus)může být trojcípý, pětilistý....Jeho plody jsou mírně jedovaté, ale jejich pojídání moc nehrozí, protože mají odpornou chuť. A ten keř s bílými bobulemi je určitě pámelník bílý (Symphoricarpos albus). Jeho bobule jsou pro savce také mírně jedovaté. :-)
Reagovat