Diskuze

Drobné ovoce

Kolik zasadit jahod


merett 18.06.11

ahojky, zakládáme pomalu ale jistě zahrádku a chtěla bych letos v srpnu zasadit jahody na příští rok. Mám vybranou odrůdu Karmen a nevím kolik rostlinek nakoupit a zasadit. Mělo by to být na přímou spotřebu 3–4lidí


Reagovat
buliznik 18.06.11

My jsme dva a mám 20 sazenic a je to tak akorát na přímou spotřebu-když je dobrý rok. :palec:


Reagovat
merett 19.06.11

děkuji za odpověd, zkusím teda zezačátku 30ks a uvidím, kdyžtak další rok přikoupim :-)


Reagovat
Re: merett | Vellunkacz 28.01.16

[citace] @merett píše: děkuji za odpověd, zkusím teda zezačátku 30ks a uvidím, kdyžtak další rok přikoupim :-) [/citace]

Proč přikupovat :)? Já abych ušetřila, tak bych si je namnožila :). Jestli se nemýlím, tak každá odrůda jahody pouští koncem sezóny šlahouny :). Možná se pletu a zkušenější mě opraví.


Reagovat
Dr Josífko 28.01.16

Odpovědi jsou dost zjednodušené- Nejde o to, zda 20 nebo 30 sazenic pro rodinu, ale o časové rozložení sklizně od jara do pozdního léta.


Reagovat
Nimie 14.06.16

Ráda bych obnovila diskuzi. Kdo pěstujete jahody jako alespoň částečnou náhradu kupovaných? Kolik máte sazeniček a které odrůdy? Koukala jsem, že u různých odrůd je uvedená výnosnost, ale na m2, jak z toho lze zjistit přibližný počet sazeniček?


Reagovat
silegna 22.09.16

Doporučuji jeden druh, např. Karmen, je odolná, není třeba tolik chemie – té dat většinu, 10 –15 stáleplodících na zobání po celou sezonu někde bokem. Experimenty, které mnozí radí 10 ks těch, 10 ks poloran, 10 pozdních atd. se neosvědčily, nikdy není dostatek jahod na výrobky jako džem, zamražení apod. stále sbíráte a nemúžete např. provést postřik proti plísni, protože jahody v těsné blízkosti právě jsou ve sklizni a byly by zasaženy postřikem, pak přijdete o značnou část úrody. Já mám 100 ks Karmen, 10 ks stáleplodících a dva závěsné květináče na garáži po 3 visících jahodnících, sklízím dvakrát týdně po odplození Karmen plnou větší kompotovou misku až do větších mrazíků. A na pozdější období mám pár sklenic džemu z jahod bez přidání barviv, který nekoupíte v žádném supermarketu, s bílým jogurtem je to parádní pochoutka i pro vaše děti, než bude další sklizeň. Další otázka byla jak poznáte kolik jahod objednat na záhon. Já používám černou netkanou textilii 160 cm. šířky, po zahrnutí vznikne záhon asi 110 cm široký, jahody dávám dvouma řadama, rozestupy dle odrůdy, já používám 35×35 cm. na sázení mám pomůcku, starou lepenku do které vyřežu 4 otvory kruhového tvaru o průměru asi 7–8 cm vzdálené od středů 35× 35 cm, lepící páskou jsem přilepil držátko na lepenku, aby se mi se šablonou dobře pracovalo, pak dám lepenkovou šablonu doprostřed záhonu pokrytého černou netkanou textilií, do kruhů vyřežu dle šablony 4 otvory do kříže ostrým nožem, pak posunu šablonu na poslední dva vyřezané otvory, a prožežu je do kříže, pak pokračuji až do konce záhonu. Počet rostlin zjistím tedy dle roztečí v kterých sadím a délce záhonu, který hodlám osázet, jednoduše si prostě změřím záhon, vím jakou odrůdu budu vysazovat, podle toho zvolím rozteč a spočítám počet sazenic no a podle toho je objednám. Při podzimní výsadbě si dávám pár kusů někde do řádku bokem na záhon 3 – 4 ks, protože něco může vyschnout, nebo to zlikviduje nějaký hlodavec, pak bych těžko na jaře sháněl pár kousků stejné odrůdy, proto vyčkávaj v záloze na nějakém kousku záhonu a v případě nutnosti je i s kořenovým balem přesadím do vyhynulého místa. Jinak šablonu je možno odělat i ze slabé překližky a vydrží pak mnoho let. Předem prořezané textilie se mi taktéž neosvědčily. Přeji bohatou úrodu.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.