Diskuze

Ostatní okrasné rostliny

Letničky - výsev


Fazole 16.03.07

Ahoj, kytkomilky!

Prosím o radu:

Objednala jsem si strašných semínek na balkon, bylinky, popínavky, různé letničky… Na většině je, že se sejí v březnu/dubnu a sázejí později. Fakt se musí nejdřív sít do nádob a až pak sázet? Nešlo by to rovnou šup ho do hlíny?

A vzhledem k letošnímu atypickému březnu, co kdybych vysela už teď ty, co se mají set až v dubnu?

Díky předem!

Fazole.


Reagovat
Gina 16.03.07

Ahoj Fazolko,

nejsem žádná zahradnice přebornice, ale s tím setím je to tak, že za prvé se urychlí jejich růst, když je nejdřív vyseješ a necháš někde na okně nebo ve skleníku vyrašit, a hlavně nikdy nevyseješ semínka tak, aby každé okolo sebe mělo nějaký ten centimetr čtvereční místa a tím byla každá rostlinka silná. Takže nejdřív je vyseješ do květináčků (super jsou takové ty černé platíčka s několika „kelímky“ u sebe – teď nevím, jak se odborně nazývají) a potom když rostlinka povyroste, tak se ven sázejí už jenom vyjednocený silný jedinci (tchýně vysévá doma plácnu 100 semínek afrikánů ale ven už sází jenom 50 rostlinek, protože něco vůbec nevyraší a zbytek je neduživý odpad). A k aktuálnímu počasí – ještě dneska to venku sice vypadá docela super, ale podle zpráv má od zítřka přijít studená fronta a na horách zase sněžení, takže s venkovní vý:,–(bou zas tak tolik nespěchej :wink:


Reagovat
muchlacek 16.03.07

Ahoj, já minulý rok vysela kytičky a zeleninu ze semínek rovnou ven a vyrostly mi z toho miniaturní chudinky… Letos semínka vůbec nekupuju, jen sazečky, už na to nemám nervy… Jo a bydlíme v teplé oblasti, ale stejně jim to nepomohlo.


Reagovat
gandelion 16.03.07

Taky doporučuju nejdřív semínka někam za okno do „tepla“, je to lepší! Já je dávám do kelímků od jogurtů a super! Jednu dobu jsem používala i plata od vajec – a když rostlinky trošku povyrostly – šup s nima do většího kelímku a ven :wink:

Ale jinak se chci přidat s dotazem! Leto plánuju strašně moc truhlíků (na dýlku asi 8 metrů, možná i víc + ještě nějaký závěsný a tak) a pořád tápu, kolik kytek do jednotlivých truhlíků dát? :roll: Kolik rostlinek dáváte na truhlíky 40, 60 nebo 80cm dlouhé? Loni jsem dávala na 40cm 3 rostlinky, na 60cm 4rostlinky, a na 80cm 5 rostlinek – není to málo? Nebo naopak moc? Rostlo to pěkně, ale neudělalo mi to takové ty dloooooouhé převisy dolů (byly to převážně petunie, surfinie a millionbells). Letos mám surfiinie a verbeny… Ehm… máme totiž se sousedkou nevypsanou soutěž o nejkrásnější kytky – a jednou přece už konečne MUSÍM VYHRÁT :wink: :lol:


Reagovat
Fazole 17.03.07

Děkuju za rady! Při venčení psa jsem našla bezvadný plastový cosi, do čeho ta semínka teda vyseju za okno. Vyjde to akorát na parapet, nejsem já klikař? (a pěkná socka…) :lol: :lol: :lol:


Reagovat
lel 05.04.11

Nejsi socka! Jsi EKO!

A jinak se pustim letos poprve do afrikanu, drzte palce!


Reagovat
buliznik 05.04.11

Já krom 2 truhlíků s muškáty mám všude samé afrikány a paráda. Je faktem,že si je předpěstuji,ven je dávám okolo Jiřího(24.4.)a i když přijde nějaký malý mrazík tak jim neuškodí-nejsou tak choulostivý.Kvetou pak od května až do mrazu.Jsou nenáročný-můžou být jak na slunci tak ve stínu. :palec: :palec: :palec:


Reagovat
liška 11.04.11

[citace] gandelion píše: Ale jinak se chci přidat s dotazem! Leto plánuju strašně moc truhlíků (na dýlku asi 8 metrů, možná i víc + ještě nějaký závěsný a tak) a pořád tápu, kolik kytek do jednotlivých truhlíků dát? :roll: Kolik rostlinek dáváte na truhlíky 40, 60 nebo 80cm dlouhé? Loni jsem dávala na 40cm 3 rostlinky, na 60cm 4rostlinky, a na 80cm 5 rostlinek – není to málo? Nebo naopak moc? Rostlo to pěkně, ale neudělalo mi to takové ty dloooooouhé převisy dolů (byly to převážně petunie, surfinie a millionbells). Letos mám surfiinie a verbeny… [/citace] Do 40 dávám 4, do 50 – 5, 60 – 6 a tak dál. Začni hnojit Kristalonem start, nejmémě 2× týdně, dávám dvojitou dávku nebo do každé zálivky trochu sypnu hnojiva, mám převislé muškáty – ty jetě zaštipuju, vyštipuju květní výhony, až se mi zaplní hustě truhlík, začnu hnojit Kristalonem květ, stejnou dávkou jak jsem psala a tím se daří ty dlouhé metrové převisy. Jinak mrkni na MMB na Danadana – ta má v návodech jak pěstovat všemožné kvítka. A držím pěsti, ať letos vyhraješ :palec:


Reagovat
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500