Diskuze

Bylinky a koření

Majoránka - pěstování


Verunka 05.06.07

Ahoj holky,

mám na zahrádce kytku nebo bylinku, nevím přesně co to je, ale voní to naprosto stejně jako majoránka, ale když to nechám narůst úplně, tak se vytvoří květy, které jsou růžové. Je to nějaký druh majoránky, nebo je to jen okrasné?

Jedna moje sousedka i moje mamka mi říkají, že se to může normálně usušit a používat jako majoránka, ale chci znát i váš názor.

Děkuji Šárka


Reagovat
Re: Verunka | Miloslava Valinová 24.09.12

Mám na zahradě majoránku trvalku, vytváří hustý keřík, a jde do dřeva, přikládám foto. Ví někdo přesný název.www.zah­radnictvi-valinova.cz


Reagovat
Lesina 05.06.07

Pokud to je majoránka, tak ji používat a sušit můžeš – je to úplně to samé jako ta z pytlíku v obchodě…

Taky ji mám na zahrádce, ale obávám se, že letos z nich nic moc nebude… :( Pořád to tam ještě dáváme do pořádku.

L.


Reagovat
Lesina 05.06.07

PS: jen jeden tip – sušit by se měla na vzdušném místě pokud možno potmě. Tak si nejlépe zachová barvu a vůni.

L.


Reagovat
jahulka 05.06.10

Já majoránku taky takhle suším a celý rok ji nemusím kupovat. Stejně tak i oregano, jen mi málo voní, možná je to nedostatkem sluníčka? :-?


Reagovat
bombastic.1 08.06.10

Sklízíte ji ve špatnou dobu budto brzo nebo už pozdě,nebo špatně sušíte. Záleží také jaky druh máte.Jsou jednoleté,dvouleté a trvalky.Trvalka tvoří trsy a množí se dělením.Trvalka je nejlepší pro pěstování jako koření,jelikož u nás semeno špatně dozrává.Rostlina nepotřebuje žádnou péči a snáší velmi velké sucho.Při dostatečné vláze zakoření i poléhavé lodyhy.Sklízí se v době květu a pak na podzim než přijdou mrazy za sluného počasí v poledne aby rostlina nebyla vlhká.V příznivých polohách lze sklízet i 3× do roka.Majoránka se suší ve svazečcích ve stínu na vzdušném místě.Sušením na slunci a nebo při teplotě nad 40°C ztrácí cennou silici.Kromě 1–2% vonné majoránkové silice obsahuje 4–5% tříslovin a hřčíku,menthol atd. V Lidovém léčitelství se majoránka užívá k přípravě čajů které mají uklidňující a močopudný účinek,podporuje činost zažívajícího ústrojí a chuť k jídlu.Jinak se ze silice vyráběla tzv.Zelená mast na různá kožní onemocnění.(Dnes v tomto nahrazena Indickým konopím).V lidovém léčitelství se ji připisují učínky proti bolení hlavy a kornatění cév. Mnoho úspěchů v pěstování takto vynikající bylinky. :palec:


Reagovat
Angua 23.06.10

Majoránku jsem si nasadila včera do květináče na balkon a akorát řeším, jestli je jedno, jestli je na slunku nebo ve stínu – nevíte? :think: Totéž řeším s bazalkou.

Já jsem šílený pěstitel, nevím nic, všecko mi zdechá, ale občas mě to chytne. Zas to, co nezdechne, je pak super odolné :lol:

Bombastic – jak to tak píšeš – znamená to, že teda „nemůžu“ do jídla dát čerstvou majoránku (jsem si myslela, že ji právě budu normálně používat a pak přebytky usuším :mrgreen: ) a je lepší ji používat jenom sušenou? To mi přijde divné, ne? 8-o

A jak poznám, jestli mám jednoletou nebo trvalku? Tam bylo napsané jenom majoránka :lol: A ta bazalka? Jde mi o to, jestli to můžu na podzim přesunout dovnitř a mít ty bylinky i v zimě nebo to chcípne a na jaře musím koupit nové :roll: Omlouvám se za množství OT dotazů, ale když už se ptám na tu majoránku… :lol: :lol: :lol:


Reagovat
jahulka 23.06.10

Tak bych řekla, že bazalka je jednoletá, alespoň většina u nás pěstovaných druhů. Nechce přímé slunce, hlína v květináči by měla být stále mírně vlhká, jinak bazalka rychle vadne. Ale pokud úplně neuschne, tak se při zalití zase vzpamatuje. Chce hlavně teplo. Majoránku se mi podařilo přes zimu uchovat v chladu a na světle. Na jaře jsem ji ostřihala a obrostla. Ta není tak choulostivá. Jinak obě bylinky používám jak čerstvé, tak sušené. :-)


Reagovat
Angua 23.06.10

Jahulka – díky :mrgreen:


Reagovat
bombastic.1 23.06.10

Všechno podstatný napsala jahulka já jen dodám pár informací.Majoránka nejvíce voní když je sušená.Nejkva­lítnější je sběr před rozkvětem.Nejvíce vonné silice obsahují šištice – nahloučené listy,listence a květy.O něco méně silice mají zbylé listy.Stonky jsou prakticky bezcenné.Nesnáší dlouhé skladování už po 8 měsících ztrácí třetinu vonné silice. V lidovém léčitelství lze z prášku majoránky a vepřového sádla udělat mast která se vtírá do nosu při rýmě.Tato mast se používá i na mokvavé a hnisavé rány. :lol:


Reagovat
Bábina 01.12.10

Bazalka by se neměla podle bylinkáře Zentricha sušit ale zamrazit.Dávám jí pokropenou tochou vody do folie a nechám zmrznout .Dle potřeby ji pak odlamuji.


Reagovat
Bábina 15.02.11

Majoránku můžete opravdu používat jako kuchařské koření ale i jako léčivou bylinu.pro léčebné účely se sbírá těsně před rozkvětem,nejlépe kolem 10h dopoledne.Podporuje trávení,tlumí nadýmání a křeče v břiše,působí protizánětlivě,de­zinfekčně močopudně ,tlumí průjmy a menstruační bolesti.Může se použít i jako kloktadlo ,nebo na obklady a koupele při zánětlivých ekzémech Jako léčivka se používá v jednosložkovém (jedna bylinka)nálevu­.Pokud k majoránce přidáte sléz v poměru 2:1 uděláte si pelťovou vodu na omývání při akné.Tak v tomhle se zase vyznám já.V pěstování se k vám všem chodím učit. :-)


Reagovat
Tomášková Z. 02.07.12

Nemůžeme se se sousedkou shodnout na čase, kdy majoránku sklízet.. Já tvrdím, že když nasadí poupata, sousedkam říká, že v poupatech je nejvíce vůně. Takže můžete poradit, kdo m pravdu?


Reagovat
Re: Tomášková Z. | Jajinka.311 28.07.12

Na sklizeň majoránky jsem četla spoustu rad a každý říká trochu něco jiného. Někdo ráno, někdo před polednem. Před květem, po květu. Je to různé. Moje zkušenost (a taky zkušenosti mé prababičky, která byla vyhlášenou bylinkářkou široko daleko) majoránku je možno sbírat před květem nebo i v době květu. Nejlépe poránu po oschnutí rosy. Záleží rovněž na teplotě a vlhkosti vzduchu. Může se také sklízet před zimou u vytrvalé rostliny. Sušit v temnu ve svazečcích. Já ji osobně sklízím na sušení v době květu, myslím že to nejvíce voní a ta vůně také vydrží déle. Dále vím, že prababička sbírala majoránku v různých období, ale podle toho ji také užívala. Tzn. že některou používala jako lék a některou jako koření. Ale to už si nepamatuju a v jejím sešítku to není nikde napsané. Tak hodně úspěchů :mavam:


Reagovat
Re: Jajinka.311 | majorán 06.08.12

Ahoj zahrádkáři, mám dota. Majoránku pěstuji již několik let. Teď druhým rokem se mi na některých keříčcích objevuje cosi jako narůžovělé nítě podobné jako u mladé kukuřice. Omotá to celý keřík a nedá se to vymotat.Co s tím? Poradí mi někdo co to je? Díky a odně úspěchů v pěstování. :mavam:


Reagovat
Re: majorán | Jajinka.311 07.08.12

[citace] @majorán píše: Ahoj zahrádkáři, mám dota. Majoránku pěstuji již několik let. Teď druhým rokem se mi na některých keříčcích objevuje cosi jako narůžovělé nítě podobné jako u mladé kukuřice. Omotá to celý keřík a nedá se to vymotat.Co s tím? Poradí mi někdo co to je? Díky a odně úspěchů v pěstování. :mavam: [/citace]

Hezký den, majoránku pěstuji, jako mnoho jiných bylin, již dlouho dobu, ale nic podobného jsem u ní nepozorovala. Vzhledem k tomu, jak píšete, že ji pěstujete několik let a teď dva roky po sobě, tak bych to odhadovala na nějakého cizopasníka. Zkuste se zeptat nějakého odborníka, třeba v zahradnictví.
:nevim: Napište nám pak, co to bylo, docela by mě to zajímalo.


Reagovat
Re: Jajinka.311 | @majoran.píše 24.08.13

Ahojky, mám stejný problém jako Jájinka.311 a nevím si s tím rady. Pěstuji majoránku asi 5 let, ale na stejném místě. Letos poprvé se na několika keříčcích objevily právě ty popisované „vlasy“ jako na kukuřici. Je to ale spleť, která omotá celý keřík a dokonce jsem objevila i nějaké bílé kuličky mezi paždím lístků. Jsou veliké asi 2mm v průměru a jsou střapaté. Napadené keříky jsem pro jistotu vytrhala, ale zjistila jsem, že se to objevilo i na dalších. Prosím, poraďte. Možná je chyba i v tom, že ji pěstuji stále na stejném místě.


Reagovat
Re: Jajinka.311 | gannie 06.04.17

Kokotice jetelová?


Reagovat
Re: gannie | Adelajde kracmeri 06.04.17

Také se tak kokotice povázka nazývala, kupříkladu Polívka na počátku předešlého století. Dnes se to považuje za synonymum a těch ve starších pramenech dohledáme celou řadu. Je tedy tak jako tak otázkou zda to není některá jiná, určovat z fotky jeví se býti více jak štěstí vrtkavé.


Reagovat
Re: majorán | Adelajde kracmeri 31.08.13

Pravděpodobně Kokotice povázka (Cuscuta epithymum)


Reagovat
Re: Tomášková Z. | Jajinka.311 07.08.12

[citace] @Tomášková Z. píše: Nemůžeme se se sousedkou shodnout na čase, kdy majoránku sklízet.. Já tvrdím, že když nasadí poupata, sousedkam říká, že v poupatech je nejvíce vůně. Takže můžete poradit, kdo m pravdu? [/citace]

Pravdu máte obě :D


Reagovat
pucek 24.08.13

Jsem měla taky. Myslela jsem nejdřív, že je to tím, že jsem ji měla nejdřív v malém foliáku. Ale i když jsem ji pak vyndala normálně ven, byla omotaná a ještě ty kuličky. Nikdy jsem to neviděla. A to máte na té vytrvalé, nebo normální? Myslím, že cizopasník to ale není.


Reagovat
Re: pucek | @majoran.píše 25.08.13

Ten „vlasatý“ problém je na té jednoleté. Budu zjišťovat a ráda se podělím o získané vědomosti. :mavam:


Reagovat
pucek 01.09.13

Adelajde, máš pravdu. Ale cizopasná rostlina mě vůbec nenapadla, nikdy jsem to neviděla. Měla jsem zrovna letos z majoránky radost, pěkně rostla a pak nějakej příživník :cert:. Tak uvidím příští rok.


Reagovat
kolemjdouci12 26.01.14

Taky by mne zajímalo, kdy se majoránka sklízí? Tuhle bylinku totiž pěstuji a nevím, kdy je to nejlepší


Reagovat
Miloslava Valinová 27.01.14

Majoránku mužete sklízet, když potřebujete, nemusíte čekat na sklizeň. Trhejte jen vrcholové špičky 2–4 cm a ona vám bude stále dorustat. Zahradnictví Valinová


Reagovat
Re: Miloslava Valinová | Adelajde kracmeri 28.01.14

Majoránku sice můžete sklízet kdykoli ale… co z toho? Výjimkou může být případ kdy chceme kuchyňsky použít čerstvou. Zpravidla tedy se sklízí pro to aby jsme nasušili listy, případně nedřevnaté vrcholky které pak celoročně, v sušeném stavu, přidáváme do jídel. Optimální se tedy jeví sklizeň těsně před vykvetením kdy má největší listovou plochu a obsahuje nejvíce silic, tedy toho, pro co jí sklízíme. Sklizeň zpravidla proběhne 3× za sezonu, když je příznivý rok tak i 4×


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.