Diskuze

Ovocné stromy

Nemoc meruňky


Halka 02.05.10

Ahoj pěstitelé, dnes jsem si všimla, že naší meruňce zasychají konce větviček. Nevíte, čím by to mohlo být. Je asi 10 let stará, krásně plodí, letos opět nádherně kvetla a teď tohle. Prosím poraďte, Díky, Halka


Reagovat
Re: Halka | Malovec 17.05.13

Letos jsem se setkal s podobným problémem. Jenže meruňka je dvouletá, navíc příznaky neodpovídají všeobecnému popisu mrtvice. Tak nevím.


Reagovat
Re: Halka | Rudla Smolka 01.07.15

Vloni jsme měli krásné merunky a letos jsou jako špendlíky, poradte co mám dělat.


Reagovat
Re: Rudla Smolka | mildanek1 30.06.17

Asi jich má stromek moc těch plodů, on to ale shodí sám, dej mu vodu.


Reagovat
Re: mildanek1 | mildanek1 30.06.17

To je pru Rudlu Smolku. :)


Reagovat
Jura007 02.05.10

Halko, obávám se, že je to projev takzvané „mrtvice meruněk“. Už jsem takto viděl umírat desítky meruňkových stromků. Většinou právě v tomto věku.

Za sebe – ale jsem strojař, tak to ber prosím s rezervou – bych poradil toto – rozhodně do ní v této době neřežte, no ale kdybyste se k tomu přece jenom odhodlali, tak hned z toho pozemku ukliďte všechny uříznuté/ustřihnuté větvičky, rány zatřete a pokud možno odstraňte i piliny po řezu. Teď totiž začíná "létavé období největšího nepřítele meruněk – drtníka mandloňového. Ten mně taky pár stromů zlikvidoval. A kácet vlastníma rukama něco, co člověk vypiplal, to je taky veselé… :twisted:

Ještě mě tak napadá, zkus napsat soukromou zprávu Mufině, ta se už v minulosti na emimi projevila jako zkušená zahradnice, jestli to dokonce nestudovala…


Reagovat
Jura007 03.05.10

Ještě jsem si dneska po probuzení vzpomněl na jednu takovou dost podstatnou maličkost. Je rozdíl, když začnou uvadat lístky po celé délce hlavních větví naráz – to už asi bude „mrtvice“ – nebo když uschnou lístky na větvičce v délce tak 10 až 15 centimetrů. To druhé je vcelku normální a zahrádkáři na jižní Moravě říkají, že meruňka metlovatí (pozor neplést s nemocí švestek zvanou „metlovitost“, to je něco jiného!) Metlovité větvičky na meruňce ničemu nevadí, 14 dní po sklizni se jednoduše zaštípnou sadařskýma nůžkama a je hotovo.


Reagovat
ZuzaM 09.05.10

Nemusí to být mrtvice, ale moniliový úžeh. Při něm zasychají i květy a nejsou z nich pak plody. Doporučuji ostříkat každý rok před a po květu Baycorem, Rowralem nebo Horizontem.


Reagovat
Re: ZuzaM | Anonymni 02.09.21
No, naše meruňka také měla docela dost veliké potíže a zrovna nás to chytlo v momentě, kdy jsme měli naplánovanou cestu… Museli jsme bohužel tak pak řešit nějaké to starání se sousedem, ale on je také zahrádkář, takže to zase až takový problém nebyl :) Jinak, kdyby náhodou někdo chtěl suprové cestovní pojištění, tak využijte služeb této pojišťovny zde – https://www.ervpojistovna.cz/…nici-sbaleno
Reagovat
jiříz 19.01.11

Zuzam to vystihla, je to ono včetně postřiků a doby aplikace.V pos­ledních letech je to čím dál častější, je nutno otrhat všechny plody, které moniliózou uhnily a zaschlé zůstaly na stromě, rozšiřují infekci, je nutno je zlikvidovat mimo zahradu


Reagovat
jirkapospa 11.06.12

Dobrý den, nejsem odborník ale letos jsem byl upozorněn zkušeným sadařem na tzv. SPÁLU na meruňce (monilioza)takže podle popisu projevů usýchání bych se i já přiklonil k monilioze, Jurou popisovaná mrtvička likviduje celé větve, mnohdy celý strom, bohužel to teď na vlastní oči prožívám na dvou meruňkách, jedná komplet, jedna částečně, jejich stáří je 8 let. Je to smutné ale nic s tím neuděláme. Přeji krásný den a hodně sluníčka. JIRKA


Reagovat
yweta 18.08.12

Dobrý den, chtěl bych vás porposit o radu – názor. Koupili jsme baráček se zahrádkou (3 roky nikdo nebydlel). Zahrada zarostlá, takže momentálně sekáme a sekáme. Mezi stromyk je i meruňka. Plody jsem sesbírali, ale teď jakoby sesychá. Zkusili jsme i zálévat, ale zlepšení se nedostavilo. Pokud by se jednalo o mrtvici, co s takovým stromkem? Lze takový stromek vůbec zachránit, případně jak? Děkuju


Reagovat
zulejda 20.05.13

Prosím nejsem odborní předloni jsem si koupila malou meruňku a letos začala krásně dávat list ale pak se zkroutili ještě mi nekvetla a ta nevím co jí je díky za každou radu


Reagovat
honza55 10.06.13

Dobrý den. Každý rok mam merunku obalenou květy, poté se z květu vyvinou merunky, které rostou až do téhle doby, zhruba do června, maji velikost asi 3cm v průměru. A tehdy začnou opadávat ve velkém. Deně sbiram tak malý kyblik těchto plodu.Na stromě toho potom moc nezustane. Jinak by byla vždy velka uroda. Vedle soused ma také merunku asi 30m od me a tam nespadne ani jeden plod. Poradí mi nekdo co s tim. Merunka je asi 25 let a nedherne roste. Bohužel každy rok takhle opada. Děkuji za rady


Reagovat
Re: honza55 | kvakin 5 29.06.17

Mám stejný problé, kdo poradí?


Reagovat
Re: kvakin 5 | mildanek1 30.06.17

U kvakina bych to markoval na úsušek, prostě každý rok něco shodí. U mladých stromků bych sem tam meruni zalil, nadávat určitě nebude. :) Mám druhý rok,,ananasku,, a dávam ji vodu sem tam. V tom žáru ji dám napít večer i mladé révě. Hned to jinak roste.


Reagovat
Pavel Polák 25.04.15

Dobrý den prosím o radu nejsem odborník mladá tříletá meruňka letos nádherně kvetla po odkvětu některé větvičky zaschly a na některých větvích se objevila smola je to už druhá meruňka která mi na tomto stanovišti uschla. Děkuji za radu


Reagovat
Re: Pavel Polák | Halwor 07.05.15

Ahoj, jasný případ moniliozy…výše je zmíněno, postřik před a po květu. Mám meruňku druhý rok a letos mi taky onemocnila :(


Reagovat
mildanek1 07.05.15

Loni dostaly moniliozu tři meruně, jedna to má mimo jedné větve za sebou, druhá znovu suché konce větví, třetí taky nic moc. Počítám, že na podzim ty dvě říznu u země. Na podzim proto, že by mi nařezané dříví asi zmizelo, zrovna jako všecko železo ze zahrady. :D Zahradu mám pár km za městem, takže netáhla šmejděj po zahradách.


Reagovat
KOFČA 13.08.15

Máme mladou samosprašnou meruňku Kjóto, každý rok se objeví malé dirky na listech. Letos prvně plodila a skvrnky se při dozrávání objevily i na meruňkách. Prosím o radu čím a kdy postříkat. Díky


Reagovat
Anonymni 05.04.21

No, naše meruňka také měla docela dost veliké potíže a zrovna nás to chytlo v momentě, kdy jsme měli naplánovanou cestu… Museli jsme bohužel tak pak řešit nějaké to starání se sousedem, ale on je také zahrádkář, takže to zase až takový problém nebyl :) Jinak, kdyby náhodou někdo chtěl suprové cestovní pojištění, tak využijte služeb této pojišťovny zde – https://www.ervpojistovna.cz/…nici-sbaleno


Reagovat
Anonymni 21.08.22

Hello ! I am the one who writes posts on these topics slotsite I would like to write an article based on your article. When can I ask for a review?


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.