Diskuze

Zahradní stavby a nábytek

Obnova nátěru starší pergoly - čím?


Lesina 23.04.10
Ahoj

Máme na zahradě starší pergolu a notně by potřebovala obnovit nátěr - poradíte čím?
Ideální by byla silnovrstvá lazura tmavšího odstínu (teak, ořech, mahagon...) - je mi i jedno, zda to bude syntetika nebo vodouředitelný lak (obecně mám raději to druhé, ale bude to venku...) - jenže... Odmítám brousit a odstraňovat zbytky starého nátěru - a jsem si tím naprosto jistá

L.
Reagovat
Jura007 23.04.10
Lesi, základní rozdíl mezi syntetikou a lazurou, mořidelm nebo jak to nazvem je ten, že syntetika při nanášení dalších vrstev roste do výšky, kdežto mořidlo se vpíjí. Ale mořit můžeš dřevo jen za předpokladu, že předtím nebylo natřené syntetikou, olejovkou atd. Pokud natřené bylo, musíš ho obrousit na "holé" dřevo. Tím se ti trochu zužuje výběr nátěrových hmot podle toho, čím byl provedený starší nátěr.
Jinak bych asi vybral vodou ředitelnou lazuru, výrobce COLORLAK Uherské Hradiště (jednak jsem patriot :-D , jednak už jsem na ni zvyklý.)
Reagovat
Lesina 23.04.10
Juro, technicky to chápu, nejsem natírací nováček - mořidlo je jen pigment (rozpuštěný ve vodě nebo v lihu), co se vpíjí do dřeva, jen ho zbarví, ale jinak nechrání, lazura dřevo i chrání a také se vpíjí, barva vytváří obal na dřevu. A silnovrstvá lazura je něco mezi. Zkoušeli jsme i krém na dřevo a oleje. Jen jsem až dosud vždy natírala pouze čisté dřevo - ať už nové nebo dokonale ošetřené. Ale brousit na dřevo tu pergolu odmítám...

Šlo mi o to, že netušíme, čím byla pergola natřená původně, proto jsem řešila, co použít přes. S manželem jsme si tipli, že to byla pravděpodobně nějaká lazura, tak jsme se podle toho zařídili - a uvidíme.No, už jsem nakoupila - cosi, jen netuším co Kouknu zítra.

Teda je to silnovrstvá vodouředitelná lazura, ale netuším výrobce. Vím odstín
Nakoupila jsem i hrubý smirek na hadru a impregnaci (kupodivu je ta impregnace syntetická, ale prý patří k sobě), brousit budu jen lehce to, co je uvolněné, nijak to dřít nehodlám. Takže zítra ji lehce osmirkuju bruskou, natřu impregnací na místech bez nátěru a v neděli budu natírat. Snad stihnu oba nátěry. Mezitím ještě natírám lavičku, na ni mám mám teda syntetiku.

A chystám se na stolek, stoličku, vojenský kufr a truhlu...
Reagovat
Lesina 26.04.10
Tak hlásím současný stav

Pergolu jsem ojela bruskou, zlikvidovala jsem šest brusných papírů. Va vodorovných plochách jsem se ani nemusela namáhat, šlo to samo až na holé dřevo. Svislé plochy šly obrousit výrazně hůře, ale doufám, že se mi povedlo alespoň narušit souvislý povrch.

V sobotu jsem natřela celou pergolu impregnací, dneska jsem udělala první nátěr - byl to hnus fialový, velebnosti. A to natírám ráda, je to práce, která je vidět (na rozdíl od mé profese...)
A zítra, tedy vlastně dneska, mě čeká druhý nátěr... Netěším se. Jako těším se, natírám ráda, ale tohle je i na mě moc...Lavička je už smontovaná, vypadá skvěle. Jenže když jsem měla čerstvý nátěr, skočil se mi na něho kocour, kterého honil náš čokl... A shodil mi natřené lepkavé latě přímo do hoblin pod kmenem ořešáku na kterém jsem natírala... grrrr
Tak jsem ráno nový nátěr sbrousila a udělala nový...

L.
Reagovat