Diskuze

Nemoci rostlin

Orchidej


marky2111
30.09.11
Dobrý den potřebovala bych poradit, sestra mi přinesla orchidej v celkem špatné stavu, původně jí chtěla vyhodit, listy má má povadlé a měkké přikládám foto a zajímalo by mne jestli je ještě šance že se zachrání

eskargoth
30.09.11
Určitě to cenu má, mají docela dobrou životost (jen bych tak rok nečekala, že vykvete...)

Jak na to celý plastový květináček i se substrátem položit cca na hodinku do odstáté vody (ideální by byla dešťová, ale vodovodní alespoň pár hodin odstátá bude stačit). Poté vytáhnout a dát na místo, kde svítí sluníčko, ale ne celý den. SUbstrát by za tu dobu měl natáhnout dostatek vlhkosti. Pozor, aby se voda nedostala mezi listy té rostlinky (v případě nutnosti osušit kapesníčkem). A nechat pár dní substrát zase skoro vyschnout (zdravé rostlinky cca po pěti dnech až týdnu, záleží na počasí, tady bych možná, vzhledem k dehydrataci a tomu, že je zatím venku teplo zopakovala koupel za čtyři až pět dní, uvidíte podle toho, jak bude substrát vypadat). Hodně štěstí!

Magdalenka73
30.09.11
Ach jo..takhle končí všechny moje orchideje. Takže jsem jejich pěstování nadobro vzdala a raděj obdivuji tu nádheru u ostatních :wink:

60
30.09.11
Já jsem to taky vzdala,neumím je pěstovat a přitom jsou tak nádherný

cajik
01.10.11
Moje tchyně takové orchideje také zachranujě a dělá to asi tak - v první řadě zkontroluje kořeny, je možné že některé budou uhnilé nebo poškozené, ty je lepší odstranit. Pokud ještě nebyla přesazovaná, je možné, že má od prodejce uprostřed takovou hnusnou nasákavou hmotu, té je třeba se zbavit (opatrně, chce to namáčet). Pak je dává do čisté piniové kůry. Pokud byste musela při čištění kořeny máčet, pak pár dní opatrně se zálivkou. Třeba jen postřikovat povrch kůry, což prý i podporuje tvorbu nových kořenů. Přeji hodně štěstí a určitě nám jí přijdtě ukázat jak se vzpamatovala :wink:

eskargoth
01.10.11
Ta moje na fotce vypadala před dvěma měsíci stejně... kupovala jsem v Baumaxu ve slevě (vždycky je mi jich líto), vypadají často takhle, ale rychle se z toho dostanou..,,

marky2111
01.10.11
Děkuju moc všem za rady určitě něco z toho vyzkouším :wink: já sama mám dvě, u kterých jsem ustřihla po odkvětu stonek a nedávno jsem si všimla že už začíná růst zase nový, tuhle mi dala sestra, a ta se moc o květiny starat neumí a bylo mi líto aby ji vyhazovala tak jsem si řekla, že ji vyzkouším vzkřísit tak doufám, že se mi to povede

emilka12
19.11.11
CHUDAČEK KYTČKA.KUPTE SI ZEMINU NA ORCHYDEJE.KE TO DRCENÉ DŘEVO.V OBCHODĚ PORADÍ.OBČAS NAMOČIT DO VODY A NECHAT ODKAPAT.TAHLE TEDKOM KVETE

emilka12
04.12.11
jak dopadla orchidej?

emilka12
06.01.12
TYHLE TŘI KVĚTY VYKVETLY ZE STARÉHO VÝHONKU

Dlapina
23.10.12
Dobrý den.
Prosím o radu. Čtu vaše příspěvky a z toho všeho jsem pochopila, že když se orchidej namáčí, tak se nemá ponořit i s listy, aby se voda nedostala mezi listy? Já to tak kolikrát udělala :-( Tak nevím, jestli jsem neublížila :-( Mám tři orchidejky...jedna úplně odkvetla a seschly jí stonky, tak jsem je sestříhla po živé. Je to správně-můžu je takhle nechat, když jsou zelené? Na další mi ochází květy, tak jsem se bála, že dělám něco špatně..a trošku se tvoří na listech bílý nádech-nepravidelné flíčky po celé délce listu (vypadá to jako nemocný list) Třetí orchidejka zatím drží Teď když se ochladilo, tak jsem začala zalévat shora 1x týdně, asi 1dcl odstáté vody...je to správně? A mám přihnojit?
Děkuji předem za odpověď

saratom
21.10.14
Ahoj holky, mým orchidejím se začalo dařit v okamžiku kdy jsem je přestěhovala na okna a mají tam dostatek světla. Od té doby krásně kvetou. Jedna orchidej měla keiku, tak jsem ji odstříhla, protože výhonek na kterém byla uschnul. Keika ma jeden malinký lístek a kořínek asi centimetr a půl. Jak se o ní nejlépe starat, aby rostla a přežila to?

Tereza5555
22.10.14
"@saratom": www.konev.cz taky mám teď malinkou keiku a ta malá vyhnala ještě další menší, která je zatím asi 1cm velká a vypadá že bude asi i kvést neboco, takže na keice vyrostla keika a ještě něco (asi výhon, zatím to není poznat), taky se bojím aby se zbytečně nevysilovala, ale snad to zvládne. Myslím, že pomůže lehké přihnojení až budeš hnojit ostatní orchideje, ale jen trochu! dál už to je asi jen na přírodě...
hodně štěstí

saratom
22.10.14
Ty jo na keice keika a ještě něco tak držím palce ať to dají. Ona je tak malinká ta moje, že se to pohnojit bojím... Tak uvidíme, možná se i odvážím:-)

Tereza5555
24.10.14
Děkuju
právě já bych taky už tu malinkatou keiku oddělila, ale je tak malá, že se na ní bojím sáhnout, ani nemá ještě kořínky

saratom
25.10.14
Terko jestli jeste keika nema korinky tak neoddeluj. Ja tu svoji zitra trochu prihnojim a uvidime. Jinak jsem dneska v ikee koupila orchidej za 35 Kc ve vyprodeji a jeste i kvete:-)

Tereza5555
09.11.14
"@saratom": www.konev.cz jj, já vím, nechám ji tam ona si poradí. a teda ta orchidej za 35kč, to je nádhera
já teď byla na floristické stáži v Holandsku a tam měli panečku krásné orchideje

saratom
09.11.14
Floristicka staz to zni skvele! Nemate nejake fotky?

Tereza5555
10.11.14
Na mém profilu ve fotodeníku jich pár je

jarkubes1
18.03.15
Zdravím všechny pěstitele orchidejí. Pěstuji je už léta, a zatím pořád krásně a dlouho kvetly.Ale teď některým začaly hodně růst vzdušné kořeny. Potřebují přesadit? mohu ty vzdušné kořeny ostříhat?

Tereza5555
19.03.15
Nn, rozhodně ty vzdušné kořeny nestříhej, ty orchidej potřebuje. jestli jí máš v nějakém malém květináči, tak jí můžeš přesadit, ale ne o moc většího, je to normální že ty kořeny vyrůstají,,do vzduchu´´, proto se jim taky říká vzdušné kořeny

jarkubes1
22.03.15
Dík Terezo za odpověď. Přesadila jsem a teď budu čekat na květy. Je to po dlouhé době poprvé, co nekvetou. Každý kdo přišel je obdivoval.Taky vždycky koupím v supermarketu takové sice kvetoucí, ale trošku zanedbané. Vždy se vzpamatovaly a po domluvě kvetly opakovaně. Tak snad si dají říct. Přeji krásný den a hodně pěstitelských úspěchů :

Pro přidání příspěvku se přihlašte.