Diskuze

Ovocné stromy

Ovocné stromky


Alice19761 20.09.10
O víkendu jsme nakoupili ovocné stromky různých druhů jako je meruňka, broskvoň, jabloň, hruška a višeň.
Jsem v tomto směru vcelku "nepolíbená".Chci se zeptat jestli je nějaké nepsané pravidlo pro zasazení rozličných druhů stromků, které od sebe budou třeba jen 10 metrů.
Myslím ohledně škůdců a podobně.
Děkuji za případnou odpověď!
Reagovat
madona 20.09.10
Při výsadbě nezapomeňte, že vzdálenost musí být taková, aby si pak vzrostlé stromy nekonkurovaly v korunách, ohrožuje to tvar, úrodu, způsoby ochrany a údržby. Také záleží na tom, v jaké výšce mají ty vaše stromky založenou korunu a jestli budete pod nimi procházet, nebo zda jen ošetřovat a sbírat úrodu. Přeji hodně zahradnických úspěchů. M.
Reagovat
Alice19761 20.09.10
[citace]
**madona** píše:
Při výsadbě nezapomeňte, že vzdálenost musí být taková, aby si pak vzrostlé stromy nekonkurovaly v korunách, ohrožuje to tvar, úrodu, způsoby ochrany a údržby. Také záleží na tom, v jaké výšce mají ty vaše stromky založenou korunu a jestli budete pod nimi procházet, nebo zda jen ošetřovat a sbírat úrodu. Přeji hodně zahradnických úspěchů. M.
[/citace]
Děkuji za odpověď.V našem případě to bude ošetřování a sbírání úrody :-D .
Jen si nejsem zcela jista jestli nebude problém v tom smíšeném osázení stromků .
Reagovat
nosanek 25.10.10
To si nemyslim, v tom by problem nemel byt. Jinak mrknete na webovky od Starkla a tam ma nevod na pestovani a jsou tam prave i mezistupy mezi jednotlivymi stromky.

www.starkl.com

My sadili ted v patek, tak jsem take zvedava, zda budeme za par let sklizet
Reagovat
Dermajetics 09.03.11
Ahojky,
mám dotaz holky, zda nevíte kdy se na jaře můžou sadit ovocné stromky... obměňujeme stromy na zahradě.. staré jsme vykáceli, už nerodily, ale 2roky upravujeme zahradu, konečně se letos dostane na nákup nových ovocných stromů...
Sadí se kdy???Víte někdo??
Reagovat
lopata 19.03.11
stromky se sadí až rozmrzne a je teplo. tipicky sadte konec března, první půlka dubna. Dneska jsem obvolával zahradnictví a drtivá většina naskladní stromky až běhěm př. týdne. Než stromek zasadíte, tak si přečtěte jak na to. Nesprávným zasazením vám stromek spíše uhyne, než poroste
Reagovat
Dermajetics 20.03.11
Děkuji, jo to já se poradím v zahradnictví... ale nevěděla jsem, kdy je ta správná doba.... No do zmrzlé půdy člověk ani nekopne... to je fakt
Díky moc...
Reagovat
Jura007 20.03.11
K sázení jenom pár postřehů: sází se tak, aby "kolínko" (místo roubování) bylo asi 2 cm nad úrovní zeminy. Na dno jámy pro stromek se dává buď hrst kombinovaného hnojiva (NPK, Cererit, Lefert...) nebo dva rýče zahradnického substrátu. Pokud máte tu možnost, zachovejte původní orientaci větví ke světovým stranám (ale to u stromků ze školky jde většinou těžko...) Tím se dosáhne toho, že stromek začne plodit o rok dřív.
Reagovat
lopata 20.03.11
ano, jak píše Jura.. pokud sadíte stromky a jste uplný amatér, doporučuji zagooglit a nastudovat si sázení stromků.. dovíte se zde všechno, je lepší pul hodiny hledat a studovat, než koupit stromek a ten špatně zasadit. Stromky nezapomente stříkat proti chorobám (kadeřavost atd..), pokud můžete, kupujte rezistentní stromky, např. jablka atd.. vyhnete se skorokaždotýdenímu postřiku proti strupovitosti a padlí.. to platí i u révy, angreštu atd.. já kdysi zasadil golden delicious, neznaje, že je to extrémě citlivá odruda na strupovitost.. přemýšlím, že stromek vysknu a zasadím nějaký rezistent, např. topaz atd.. uvidíme po letošku.. dělat 5-6 postřiků za sezonu kvůli jednomu stromku mi přijde dost šílené..navíc se musí hlídat počasí a tlak chorob, kontrolovat před květem, po květu atd.. no prostě- vědět to dřív, dám rezistent a mám pokoj..
Reagovat
Jura007 20.03.11
Golden bych nekácel, u něj jsou vlivy, které holt nese moderní doba.... Tak třeba po odkvětu nesmějí čerstvě vytvořené plody přijít do kontaktu s postřiky ANVIL a TORANT. Ty jsou doporučované proti padlí - spektrum účinnosti mají ale širší.... Ty postřiky paradoxně tu strupovitost ještě podpoří. Mně se osvědčilo Goldeny vůbec nestříkat a omezit hnojení (vytvářely pak míň květních pupenů a skoro všechny plody vydržely, pak se daly i líp skladovat).
Reagovat
Dermajetics 21.03.11
Ahojky, děkuju vám všem za postřehy...
o zbytek se nám naštěstí postará starší soused .... Spíše jsem nevěděla tu dobu sázení, nechtěla jsem se souseda až tolik ptát, abych nevypadala jako blbec
V pátek jedem vybírat stromy, zatím pouze jabloně a hrušeň.... uvidíme
Reagovat
lev46 30.09.13
Chtěl bych pěstovat Naschi, mám oplocení z tújí a jehličňanů. Hrušně jsem musel
zlikvidovat, těmto jabkohrušním to prý nevadí, je to pravda?
děkuji za odpověd.
Reagovat
jezibaba9 01.11.13
Je to pravda, dokonce po zasazení další rok jsem měla plody.
Reagovat
marta janek 01.06.16
Dobrý den může nám nekdo poradit kde se dá koupit merunku roubovanú na švestke dekuji
Reagovat