Diskuze

Nemoci rostlin

Padlí nepadne?


Eva Houdková 06.08.15

Před šesti lety jsem zasadila tři keře kustovnice čínské. Dobře zakořenily a za dva roky daly první úrodu. Měla jsem radost. I rodina si časem zvykla na typickou chuť. V loňském roce byl jeden keř napaden padlím, letos mají padlí všechny tři keře. Věřím, že mezi zahrádkáři najdu pomoc, jak keře léčit. Jsou vysazeny na slunném místě. Děkuji za vyzkoušené rady.


Reagovat
Re: Eva Houdková | pucek 07.08.15

Edním ze známých přípravků, který je možné si připravit snadno v domácích podmínkách a který podstatně omezuje výskyt škůdců v našich zahradách a navíc má i fungicidní účinek na padlí, je následující roztok s těmito složkami: 3 lžíce rostlinného (řepkového) oleje 2 lžíce běžného saponátu na nádobí 2 lžíce jedlé sody (hydrouhličitan sodný) – pozor, musí se jednat o jedlou sodu! Dávka je určena na 3,5 l vody. Uvedené složky nejprve vzájemně smísíme a pak ředíme teplou vodou, jinak olej zůstane na povrchu. Mechanismus účinku této směsi je obdobný jako u běžně prodávaného přípravku BIOL – výrobce AGRO-Bio Rokycany.


Reagovat
kropáč 10.08.15

S Biool-em mám zkušenosti… jen ty nejhorší. Mšice na pokojovkách jsem stříkal a stříkal a pořád nic, tak jsem naředil Pirimor a bylo po ptákách. Teda vlastně po mšicích.

Panická hrůza z dnes prodávaných přípravků, ať už fungicidů nebo insekticidů, není na místě (Tím neříkám, že by člověk neměl být opatrný a nepoužívat ochranné prostředky, nedodržovat OL, atd.). Dryáky běžné v minulosti jsou dnes zakázané a trend ve vývoji je samozřejmě směrem k dobré účinnosti na cílový organizmus, ale také k co nejmenší toxicitě pro necílové organizmy.

Ale pokud se přesto chcete syntetickým fungicidům vyhnout, můžete zkusit sirnaté fungicidní přípravky. U nás se prodává např. Kumulus. Jen pozor na to, že rostliny ve vegetaci nesnáší síru moc dobře. Obzvláště v teplém a slunném počasí. Pozor na koncentraci a rozhodně dodržovat návod. Pro kustovnici tam samozřejmě není uvedené ředění, ale asi bych zkusil 0.5% roztok, případně 0.3% pokud o ni máte strach. Ochranná lhůta jsou v naprosté většině případů 3 dny, jen u hroznů k moštování je 42 dnů. Tipuji, že to souvisí s technologií výroby vína a ne s toxicitou postřiku, protože i stolní hrozny mají OL 3 dny. Pokud by to nezabralo, můžete zkusit ze syntetických např. Talent nebo Zato.


Reagovat
Simella 23.05.16

Dobrý den,

již pár let se peru s nemocí padlí na Mátě. Pokaždé krásně vyraší, má nádherné zdravé listy, ale při tomto druhu počasí se vždy brzo objeví padlí. Rostlinu mi je líto vyhodit, protože jinak se jí moc daří. Máte nějakou opravdu účinnou radu jak na padlí, aby to ale nebyla chemie, protože se jedná o bylinku určenou samozřejmě ke konzumaci? Předem moc díky. Výše je doporučení na BioOL. Ten jsem zkoušela také na nějaké škůdce. Ale zkušenost nic moc. Celá rostlina byla od oleje, ale škůdcům to myslím až tak nevadilo. Je to už dávno co jsem to zkoušela. A také myslím, že na padlí to moc určeno není. Sám výrobce uvádí: mšice, molice, puklice, svilušky, třásněnky, malé housenky. Děkuji za radu.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.