Diskuze

Bylinky a koření

Pěstování francouzských bylinek, kterými oživíte svou kuchyni


admin 29.08.22

Francouzi jsou milovníci dobrého jídla a jejich kuchyně se neobejde bez čerstvých voňavých bylinek, které doslova po hrstech přidávají do svých typických pokrmů. Čerstvé bylinky jsou svou chutí i vůní daleko intenzivnější než ty sušené.

Máme pro vás tipy jak si vypěstovat doma vlastní zahrádku proslulého provensálského koření. Jde vesměs o nenáročné bylinky, které pozvednou vaše vaření na novou, gurmánskou úroveň.

Jaké bylinky patří do provensálského koření?Oblíbená francouzská bylinková směs – provensálské koření obsahuje v různém poměru bazalku, rozmarýn, tymián, oregano, saturejku, a majoránku. Ve směsi je někdy i voňavá a léčivá levandule a případně další bylinky, např. šalvěj, estragon či fenykl.

Každá výše zmíněná bylinka má ve směsi provensálského koření své nezastupitelné místo a dohromady vytváří naprosto mimořádnou a chuťově skvěle vyladěnou, unikátní směs.

Ideální využití má provensálské koření při marinování masa, grilování, pečení, smažení, úpravě ryb, dochucování dušených zeleninových pokrmů, ale skvěle doplní i saláty, těstoviny nebo omáčky polévky, pomazánky či vaječné pokrmy.

Směs provensálského koření nemá pevné složení, jde o mix bylinek, které se vyskytují na jihu Francie a které dodávají specifickou chuť tolika typickým francouzským pokrmům. Každá bylinka má kromě své specifické chuti i léčivý účinek, což dělá z provensálského koření skvělý doplněk z každého vaření.

Například bazalka se skvěle doplňuje s recepty kterým dominují rajčata a uklidňuje naši mysl i trávicí trakt. Rozmarýn svou trpce kořeněnou chutí pozvedá jemnost jehněčího a skopového masa. Tymián je skvělým kořením v salátech, polévkách i omáčkách a spolu s bobkovým listem a petrželkou bývá součástí čerstvého bylinkového svazku bouquet garni, který se ve francouzské kuchyni hojně využívá. Bouquet garni se přidává do vaření hned na začátku a vůně a chutě bylin tak mohou prostoupit celým pokrmem.

Pěstování francouzských bylinek. Jak začít?Francouzské bylinky jsou poměrně nenáročné na pěstování a snadno a rychle můžete mít v kuchyni, na balkoně, či na zahrádce voňavou bylinkovou zahrádku, která vám bude kdykoliv po ruce.

Bylinky můžete pěstovat od semínka a nebo ze sazeniček. Nejrychlejší je pořídit si sazeničky a nebo hotové rostliny. Ty ale nezapomeňte doma přesadit do kvalitního substrátu. Zkrášlete si balkon bylinkovými truhlíky a odměnou vám bude celoroční přísun čerstvých bylinek.

Pokud plánujete pěstovat bylinky ze semínek, je ideální zasadit je ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna. Sázíte-li bylinky z již předpěstovaných sazeniček ze zahradnictví, zvyšujete tím šanci na jejich přežití.

Na okenním parapetu se bude dařit bazalce, majoránce, tymiánu, meduňce, koriandru, pažitce nebo mátě. Myslete na to, aby šlo o západní nebo východní okno. Jižní strana totiž bylinkám nevyhovuje. Na severu zase skvěle poroste řeřicha nebo pažitka.

Chcete mít čerstvé bylinky po celý rok? Vyzkoušejte pařeništěPařeniště je na pěstování bylinek ideální. Je daleko méně finančně nákladné než skleník i foliovník a funguje na biologickém zdroji vytápění – podobně jako u skleníku se i zde teplo zadržuje pod krytem a v pařeništi je tak dříve (a déle) teplo, než na běžném záhonu.  Pařeniště je vhodné pro nízké a středně vysoké rostliny a bude se zde tudíž dařit třeba majoránce, mateřídoušce, pažitce, petželce, ale i bazelce, saturejce a šalvěji.


Reagovat
Anonymni 15.11.22

Po tak dlouhém vybírání dlaždic jsem zjistil, že si chci nějaké koupit na veletrhu. Já i prodejce jsme s výsledkem spokojeni. Teď, on ani já nemáme happy wheels co ztratit. Zejména s ohledem na nízké náklady to bylo uspokojivé. Určitě raději než současné astronomicky předražené ceny stavebních dodávek.


Reagovat
Anonymni 15.11.22

온라인 바카라 플레이 당신이 이기고 많은 상을 받을 수 있는 동안 최고의 게임 중 하나입니다


Reagovat
anonuevo123 19.11.22

당신은 게이머입니까? 여기 몇 가지가 있습니다 라이브 온라인 바카라 게임. 여기에서 플레이할 때 많은 상과 상을 받을 수 있는 기회가 있습니다.


Reagovat
Anonymni 14.02.23

Your writing is perfect and complete. baccaratsite However, I think it will be more wonderful if your post includes additional topics that I am thinking of. I have a lot of posts on my site similar to your topic. Would you like to visit once?


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.