Diskuze

Exotické ovoce

Pěstování Granátového jablka


Pěstitel 29.09.10

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli je granátové jablko opadavý strom, kolem poloviny září mi z mého 1 stromečku začali opadávat listy (na internetu se totiž články jestli je nebo není opadavý liší).

A dále bych se chtěl zeptat jestli můži granátovník zimovat v normálních pokojových podmínkách, nebo jestli ho můžu dát přes zimu do 12°C do tmy, žádnou zimní zahradu ani skleník totiž nemám?

Děkuji za odpověď


Reagovat
2905 29.09.10

Granátové jablko,

mám zasazené semínko, také jsem zjišťovala informace. Praktickou zkušenost zatím nemám.

............

Granátovníku prospívá výživná, lehká a propustná, neutrální zemina. nesnáší vápník. Běžný substrát je vhodné vylehčit hrubším pískem, perlitem, rozdrobeným polystyrenem.

Další pěstování

Granátovník kvete na jaře a plodí na sklonku léta až na podzim. Plodů se dočkáte až přibližně za sedm let a úroda bude vždy skromná, ale vlastní. Zakrslé odrůdy plodí již dříve.

Granátovník snáší teploty do 0°C, ale mráz nikoli. Od jara do podzimu je pro něj ideální letnění, tedy venkovní umístění. Zimu by měl přečkat při teplotě 0°- 15 °C a při velmi omezené zálivce. Výhodou je, že místo zimování nemusí být světlé, protože granátovník je opadavý.

Od jara do podzimu potřebuje naopak světla dostatek. Dokud je ale stromek mladý a zvláště na jaře, tak by měl stát raději mimo polední žár, přistíněný nebo pod ochranou větších stromů. Starší rostliny již uvyklé na pobyt venku ale snesou slunce hodně a prospívá jim. V sezóně dále potřebuje pravidelnou zálivku i přihnojování.

info zde: http://www.ireceptar.cz/…tove-jablko/


Reagovat
Lesina 30.09.10

Granátovník mám už hodně let, je to opravdu opadavý stromeček. Každý podzim mi opadá, pak ho uskladním v chladnu – na půdě teploty se tam blíží až k nule, je tam ale světlo. V zime vypadá jako úplně mrtvý uschlý stromek, dávám si jen pozor aby my nevyschla zemina – stačí zalít jen několikrát za zimu.

Na jaře doporučuji odzimovat již na konci února nebo v první polovině března (správný čas si určí stromeček sám, často začnou rašit první pupeny, vypadá to jako miniaturní výhonečky načervenalé barvy) v bytě, nedávat ven. Stromek pak hojně obrazí a kvete. Pozor, při přemístění ven umístit do stínu a hlavně počkat na teplo nebo to odnesou lístky spáleninami nebo naopak omrzlinami.

Letos jsem pokusně odzimovala cca desetiletý stromek až v dubnu venku, ale nebylo to dobře, nevím, zda se na tom podepsalo letošní podivné jaro a léto, ale stromek není pěkný, lístky má droboučké a kvete teprve nyní. Stromeček odzimovaný o dva měsíce dřív v bytě je zcela v pořádku.


Reagovat
jahulka 01.10.10

Granátové jablko – marhaník granátový se dá pěstovat třeba podobně jako fuchsie. V létě na balkoně, v zimě na chladné chodbě. Plodů jsem se ale nikdy nedočkala. Nevím, jestli je samosprašný? Nebo třeba potřebuje naroubovat? :think:


Reagovat
Anonymni 19.03.24

Tak to mě nenapadlo, že by se tady dalo pěstovat granátové jablko. My máme na zahradě akorát různé odrůdy klasických jablek. Od raných až po pozdní, abychom je stíhali sníst. I tak nám ale zbývají, tak jsem si koupila sušičku ovoce a suším nám je na zimu. Ty pak už do jara nevydrží :-) .


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.