Diskuze

Víno

Přesazování vinné révy

sud 05.08.10

Pěkně prosím jestli někdo může dát odpověď,budu ráda. Potřebuji vyrýt vinnou révu z určitého místa – šlo by jej přesadit,jak ????

Za každou radu děkuji :?:

Reagovat
Jura007 09.08.10

Vyryté rostliny vinné révy se znovu můžou ujmout jen teoreticky, radši bych vytvořil takzvanný pravokořenáč. Je to rostlina vypěstovaná z odstřižku prutu ze starého keře. Pěstuje se takto: na konci února (nebo v půlce února, pokud bude teplý rok) se odstřihne požadovaná část prutu (musí to být loňské dřevo a musí obsahovat aspoň pět pupenů, které nesmějí být od sebe dále než 12–13 cm a prut nesmí být slabší než 1cm), upraví se střihem – horní konec bude 2–3cm nad horním pupenem a spodní konec asi 5 cm pod spodním pupenem. Je potřeba zachovat svislou orientaci, neobracet prut vzhůru nohama. Horní konec natřít buď stromkovým balzámem nebo štěpařským voskem, prostřední tři pupeny vylomit a taky ošetřit nátěrem. Spodní konec rozstřihnout sadařskýma nůžkama v délce asi 1cm. Následně prut namočit aspoň na 24 hodin do vody a pak umístit na tmavé a chladné místo do vlhkého písku. Tam ho nechat asi 4 týdny a pak vysadit skloněný pod úhlem asi 75 stupňů „proti svahu“ – spodní konec blíže ke zvedajícímu se sahu; takto umístěny bude lépe nasávat vláhu. Anebo je možné nedávat ho do písku a hned sázet, záleží na uvážení. Po zasazení je potřeba na něj nalít alespoň dva kýble vody. Vím, že to napsané vypadá hodně složitě, ale skutečné provedení je pak o hodně jednodušší. Rostlinky vypěstované jako pravokořenné mají jednu nevýhodu – nejsou odolné proti kořenové mšici révokazu apeninskému. Ale vzhledem k tomu, že se u nás objevuje asi jednou za 60 let (naposledy v sedmdesátých letech), tak bych si s tím nelámal hlavu…

Reagovat
sud 10.08.10

Moc a moc děkuji za radu,už jsem čekala,že mě nikdo nedokáže poradit.Jak jsem si přečetla,tak jsem zjistila,že půjdu a koupím nové sazenice,ale přesto díky,díky.. :cry:

Reagovat
Re: sud | husenica 24.02.12

presádzali sme dve rastliny, obe úspešne. Ku koreňom sme zaviedli kovovú rúrku dlhú 0.5 m a cez ňu sme polievali, aby bola zem ustavične vlhká a rastlina sa mohla zakoreniť. Tento spôsob sa bežne nepoužíva, tieto dva korene však museli ísť preč a boli jediné z vynikajúcej stolovej odrody, ktoré sme mali.

Reagovat
v-mi 12.05.17

Dobrý den. Už asi 8 let máme před domem (jižní strana)tři rostliny hroznového vína. Roste na terásce, napadlo mě zabít dvě mouchy jednou ranou – vysadit nějaké kobercovky okolo rostlinek-jednak kvůli tomu, aby na tom záhonku nerostl plevel -jelikož je ve velmi těsné blízkosti mojí zeleninovo- květinové zahrádky, tak abych eliminovala množství plevelu, který se mi tam pak rozšíří. Jednak se mi líbí barevné polštáře například kobercových plamének, které přes terásky padají ;-)

Je to úplná utopie? Škodily by ty kobercovky těm už zakořeněným rostlinám vína?

Děkuji dopředu za odpověď.

Reagovat
v-mi 12.05.17

Vlastně třetí důvod, proč bych chtěla mít pod vínem nějaké půdokryvné rostlinyje ten, že by mohly držet půdu vlhkou – doposud jsme mulčovaly – slámou a v posledních letech nasekanou trávou ze dvorka.

Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.