Diskuze

Trvalky

Proč se vlastně mají tulipány vykopávat?


Pudloslava
11.04.10
Pořád o tom přemýšlím, proč se tulipány na těch pár letních měsíců musí vykopnout - sežraly by je myši, nebo jim vadí horko?

Lesina
11.04.10
Protože planí a přestávají kvést Případně ztrácí vyšlechtěné znaky.

l.

Jura007
11.04.10
Já mám svou současnou zahrádku asi osm nebo devět let. Zatím jsem tulipány nikdy nevykopával. Nedá se říct, že by mně přestávaly kvést, kromě jiného se samovolně množí dělením cibulek, z čehož mám docela radost... Ale u některých barevných variant, zvlášť u červenožluté, se dá mluvit o tom ztrácení vyšlechtěných znaků...

Sati
11.04.10
Taky nevykopávám a na šlechtění až tak nelpím, hlavně že to kvete a nevyžaduje mou přílišnou pozornost. Ale musím napsat, že když jsme kopali chodník našli jsme cibulky i metr pod zemí - cestovatelky jedny 8-o

Jura007
11.04.10
Sati, tomu se nedivím, pokud to bylo pozdě na podzim.... Všechny cibuloviny takzvaně "zatahujou" hluboko pod zem, protože zhruba 80 centimetrů od povrchu spolehlivě promrzá a to by cibulky nemusely přežít. Ale zase oddenkovité trvalky mají ve svých cévních svazcích něco takového, jako je nemrznoucí směs do chladiče auta.... Příroda je holt velice chytrá.

Pudloslava
12.04.10
pockat pockat, ze se zatahujou znamena, ze shodej listy a zbyde cibule, ne ze se cibule zavrta hloubeji

amazonka01
12.04.10
Šlechtěné tulipány se rok co rok posouvají hlouběji. Nemá to co dělat s "chytrostí", je to prostě nešvar, botanické to nedělají. No a jak jsou ve větší hloubce, tak vyčerpají cibuli růstem listů a nekvetou. Ne hned, ale po čase tulipán prostě přestává kvést.

Takže botanické tulipány nechat množit, šlechtěné hybridy v červnu vykopat, nebo se smířit s tím, že za pár let je už nevykope nikdo a pak přestanou kvést.

Milli
12.04.10
Tulipány ani narcisy nevykopávám, zatím úspěšně kvetou. Mám je v zemi asi 8 let, nejsou to ale žádné extra šlechtěné druhy. Je pravda, že ze začátku tam byly asi tři barvy a zůstaly jen červené.
Ty narcisy mám přesazené dokonce ze zahrádky mojí babičky, která je nikdy nevykopávala, rozmnožily se jí do obrovských trsů a zahrádka je stará asi tak čtyřicet let.

amazonka01
12.04.10
JJ, to je přesně ono, zůstanou jen takové ty "babičkovské", původní, komu to nevadí, tak vyndavat nemusí.
Jinak u narcisek a jiných cibulovin tohle neplatí, pouze u tulipánů.

Pudloslava
03.05.10
v zahradkari psali, jak je to s tim zavrtavanim - ona pry kazdy rok cibule odumre a udela se nova na spodni casti stare-takze tak.

60
27.05.11
já taky děkuji za radu,nikdy jsem je nevykopala

muškatek
28.05.11
Já je nechávám kvést 2roky a pak vykopu a v srpnu zasadím.

60
28.05.11
já bych je i vykopala,ale teď nevím jestli je najdu :-P

muškatek
29.05.11
Když už nevíte kde jsou tak je nechte být a vykopete je
na rok nic se nestane.Já všady kde mám cibuloviny tak mám daný kolíček,abych tam nekopala když kvetou tak kolíček není vidět pak až odkvetou tak tam dávám letničky a zase není nic vidět.

60
29.05.11
no právě,já tam taky dala letničky,ale děkuji,vy vždycky poradíte

Sheana
14.07.11
Sousedi mají na zahradě tulipány v zemi asi 20 let. Nevykopávají je, nepřidávají k nim nové a každý rok jim vykvete červený lán (obyčejné červené). My jsme si koupili obyčejné, šlechtěné, měli jsme je v hlíně přes rok, vykopávali je a výsledek byl, že nám po čase nekvete nic...všechny zplaněly.[barva=#C2C2C2]______________________________________________[/barva]
"Parkovací zábrany": www.tor-master.cz a závory.

Botanik
09.04.15
Tulipány sázené postupně během dvaceti let v obrovském množství- přestávaly kvést po nějakých sedmi až osmi letech. Takže při nuceném vyndavání cibulek jsem vyhazovala stovky malých cibulek a ponechala vždy jen jednu velkou.
Pravdou je, že tulipány po babičce kvetou. Nepřesazované narcisy zasazené v trávě- starý druh- kvetly tak patnáct let, samozřejmě čím dál tím méně. Teď už půjdou konečně také ven z půdy a díky mé "péči" si z toho asi nevyberu žádnou cibuli k dalšímu zasazení. Stejně však nevím, kam budu cibule přesazovat, nových slunných míst, ne pod stromy moc není . Aspoň ne takových, kde by to nevadilo v sekání našemu traktůrku.

pertias
09.10.15
Tulipány sázím do bedýnek, protože máme na zahradě mnoho hlodavců, kteří se na tam dostávají z nedalekého pole.

Tím vyřeším rovnou 2 problémy naráz:

1.cibulky nežere škodná
2.tulipány nezatahují do hloubky

Přesazuji a rozsazuji jednou za 3 roky a zatím krásně kvetou

Pro přidání příspěvku se přihlašte.