Diskuze

Trvalky

Proč se vlastně mají tulipány vykopávat?


Pudloslava 11.04.10

Pořád o tom přemýšlím, proč se tulipány na těch pár letních měsíců musí vykopnout – sežraly by je myši, nebo jim vadí horko?


Reagovat
Lesina 11.04.10

Protože planí a přestávají kvést :) Případně ztrácí vyšlechtěné znaky.

l.


Reagovat
Jura007 11.04.10

Já mám svou současnou zahrádku asi osm nebo devět let. Zatím jsem tulipány nikdy nevykopával. Nedá se říct, že by mně přestávaly kvést, kromě jiného se samovolně množí dělením cibulek, z čehož mám docela radost… :palec: Ale u některých barevných variant, zvlášť u červenožluté, se dá mluvit o tom ztrácení vyšlechtěných zna­ků…


Reagovat
Sati 11.04.10

Taky nevykopávám a na šlechtění až tak nelpím, hlavně že to kvete a nevyžaduje mou přílišnou pozornost. Ale musím napsat, že když jsme kopali chodník našli jsme cibulky i metr pod zemí – cestovatelky jedny 8-o


Reagovat
Jura007 11.04.10

Sati, tomu se nedivím, pokud to bylo pozdě na podzim… Všechny cibuloviny takzvaně „zatahujou“ hluboko pod zem, protože zhruba 80 centimetrů od povrchu spolehlivě promrzá a to by cibulky nemusely přežít. Ale zase oddenkovité trvalky mají ve svých cévních svazcích něco takového, jako je nemrznoucí směs do chladiče auta… Příroda je holt velice chytrá.


Reagovat
Pudloslava 12.04.10

pockat pockat, ze se zatahujou znamena, ze shodej listy a zbyde cibule, ne ze se cibule zavrta hloubeji


Reagovat
amazonka01 12.04.10

Šlechtěné tulipány se rok co rok posouvají hlouběji. Nemá to co dělat s „chytrostí“, je to prostě nešvar, botanické to nedělají. No a jak jsou ve větší hloubce, tak vyčerpají cibuli růstem listů a nekvetou. Ne hned, ale po čase tulipán prostě přestává kvést.

Takže botanické tulipány nechat množit, šlechtěné hybridy v červnu vykopat, nebo se smířit s tím, že za pár let je už nevykope nikdo a pak přestanou kvést.


Reagovat
Milli 12.04.10

Tulipány ani narcisy nevykopávám, zatím úspěšně kvetou. Mám je v zemi asi 8 let, nejsou to ale žádné extra šlechtěné druhy. Je pravda, že ze začátku tam byly asi tři barvy a zůstaly jen červené. Ty narcisy mám přesazené dokonce ze zahrádky mojí babičky, která je nikdy nevykopávala, rozmnožily se jí do obrovských trsů a zahrádka je stará asi tak čtyřicet let.


Reagovat
amazonka01 12.04.10

JJ, to je přesně ono, zůstanou jen takové ty „babičkovské“, původní, komu to nevadí, tak vyndavat nemusí. Jinak u narcisek a jiných cibulovin tohle neplatí, pouze u tulipánů.


Reagovat
Pudloslava 03.05.10

v zahradkari psali, jak je to s tim zavrtavanim – ona pry kazdy rok cibule odumre a udela se nova na spodni casti stare-takze tak.


Reagovat
60 27.05.11

já taky děkuji za radu,nikdy jsem je nevykopala


Reagovat
muškatek 28.05.11

Já je nechávám kvést 2roky a pak vykopu a v srpnu zasadím.


Reagovat
60 28.05.11

já bych je i vykopala,ale teď nevím jestli je najdu :-P :lol:


Reagovat
muškatek 29.05.11

Když už nevíte kde jsou tak je nechte být a vykopete je na rok nic se nestane.Já všady kde mám cibuloviny tak mám daný kolíček,abych tam nekopala když kvetou tak kolíček není vidět pak až odkvetou tak tam dávám letničky a zase není nic vidět.


Reagovat
60 29.05.11

no právě,já tam taky dala letničky,ale děkuji,vy vždycky poradíte :lol:


Reagovat
Sheana 14.07.11

Sousedi mají na zahradě tulipány v zemi asi 20 let. Nevykopávají je, nepřidávají k nim nové a každý rok jim vykvete červený lán (obyčejné červené). My jsme si koupili obyčejné, šlechtěné, měli jsme je v hlíně přes rok, vykopávali je a výsledek byl, že nám po čase nekvete nic…všechny zplaněly.

[barva=#C2C2C2]_­________________________­_____________________[/b­arva] Parkovací zábrany a závory.


Reagovat
Re: Sheana | Botanik 09.04.15

Tulipány sázené postupně během dvaceti let v obrovském množství- přestávaly kvést po nějakých sedmi až osmi letech. Takže při nuceném vyndavání cibulek jsem vyhazovala stovky malých cibulek a ponechala vždy jen jednu velkou. Pravdou je, že tulipány po babičce kvetou. Nepřesazované narcisy zasazené v trávě- starý druh- kvetly tak patnáct let, samozřejmě čím dál tím méně. Teď už půjdou konečně také ven z půdy a díky mé „péči“ si z toho asi nevyberu žádnou cibuli k dalšímu zasazení. Stejně však nevím, kam budu cibule přesazovat, nových slunných míst, ne pod stromy moc není :(. Aspoň ne takových, kde by to nevadilo v sekání našemu traktůrku.


Reagovat
pertias 09.10.15

Tulipány sázím do bedýnek, protože máme na zahradě mnoho hlodavců, kteří se na tam dostávají z nedalekého pole.

Tím vyřeším rovnou 2 problémy naráz:

1.cibulky nežere škodná 2.tulipány nezatahují do hloubky

Přesazuji a rozsazuji jednou za 3 roky a zatím krásně kvetou :kytka:


Reagovat
Anonymni 09.05.21

Já pěstuju tulipány v květináči, protože nemáme zahradu, takže je na každou zimu vyndávám. Bála bych se, že by venku v květináči vymrzly. Tulipány si také kupuji domů do vázy. Bylo by mi líto utrhnout ty vykvetlé z venku, když kvetou jen jednou za rok. Využívám k tomu možnost doručení květin od https://www.fleurop.cz/…ka-republika a pokaždé si vyberu nějaké jiné :-) .


Reagovat
Anonymni 21.03.22

Tulipány teď s manželem vůbec nemáme čas řešit. Děláme sice oba v květinářství, a tak by bylo fajn se této rostlině věnovat, ale v práci řešíme hlavně to, jak elegantně se u nás doma vyřeší parkovací stání. Manžel do mě pořád ryje že použijeme ty zatravňovací dlaždice, ale mně to přijde jako zbytečné mrhání penězi.


Reagovat
Anonymni 16.08.22

Why couldn't I have the same or similar opinions as you? T^T I hope you also visit my blog and give us a good opinion. casinosite


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.