Diskuze

Ostatní okrasné rostliny

Řasokoule: Rostlina, která vám neuschne


admin 22.09.21
Set Stredni Koren Rasokoule

Rádi byste měli doma rostlinky, ale vaši péči většina z nich nepřežije? Pak se vám určitě budou líbit řasokoule. Neuschnou, vyžadují jen velmi málo péče, a přitom jsou tak roztomilé. Dokonce se s nimi můžete i pomazlit.

Co je řasokoule? Už jste je nejspíše viděli. Ty malé zelené kuličky žijící ve vodě jsou totiž v posledních letech neobvykle populární. Latinsky se jim říká Cladophora aegagropila a jde vlastně o rostlinu složenou z tisíců řasových vláken držících pohromadě. Obvykle má kulatý či trochu šišatý tvar. Hezky kulatá je tehdy, když se s ní mazlíte.

Rostlinka na celý život

Řasokoule se vyskytují po celém světě. Poprvé byly objeveny v Rakousku, ale žijí v mnoha zemích s chladnějším podnebím. Rozhodně je nenajdete v jezerech na pouštích, upřednostňují totiž chladnou vodu a přežívají až teploty blížící se nule.

Dožívají se velmi vysokého věku. Předpokládá se, že ve světě jsou i řasokoule starší než 100 let. Pravděpodobně s vámi tedy prožijí celý život, pokud se o ně aspoň trochu postaráte. S velkou pravděpodobností se vám navíc i rozmnoží. Čas od času se totiž z řasokoule uvolní malý kousek, z něhož se začne tvořit nová řasokoule.

Jak se starat o řasokoule?

Péče je naprosto jednoduchá. Řasokoule žijí ve vodě, je třeba umístit je do nějaké nádoby, do níž může pronikat světlo, ovšem ne příliš světla. Například není dobré je dávat na okno. Vodu je vhodné jednou za čtrnáct dní vyměnit. Tím péče končí, tedy skoro. Jednou za čas byste totiž řasokoule měli také propláchnout a pomazlit. Promněte je mezi prsty a uválejte do kuličky, ať hezky drží tvar. Bude se vám to líbit, řasokoule jsou velmi příjemné na dotyk, měkoučké skoro jako plyšák. Není divu, že spousta lidí si vymýšlí dokonce jména pro řasokoule a spíš než rostlinkou jsou jejich malým a nenáročným domácím mazlíčkem.

V běžném stavu jsou řasokoule krásně zelené. Pokud začnou žloutnout, na vině je špatná péče. Zkuste nádobu s řasokoulemi dát na jiné místo. Jestliže řasokoule zhnědne, zšediví a postižené místo je slizké, zkuste dané místo amputovat, pak by měla řasokoule žít dále.

Kde řasokoule pořídit a co pro ně potřebujete?

Řasokoule žijí z vody a slunečního záření, nepotřebujete pro ně tedy nic jiného než nějakou průhlednou nádobu. Pro začátek může jít o sklenici, obyčejná sklenice však nevypadá příliš dekorativně. Mnohdy máte možnost řasokoule koupit přímo i s nádobou.

Sety řasokoulí i s nádobou vhodnou k jejich pěstování prodává také e-shop Řasokoule­.eu, první český e-shop zaměřený čistě na řasokoule. V nabídce má ručně vyráběné dózy z borosilikátového skla, jež vznikají v Železném Brodě, dají se pořídit i na kořenech. E-shop prodává „klasické“ řasokoule i velmi roztomilé maličké baby řasokoule. Všechny jsou 100% zdravé a s láskou opečovávané.

 


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.