Diskuze

Jehličnany a konifery

Rozmnožování korejské jedle


liton 09.08.13

Prosím o radu jek nejlépe rozmnožit korejskou jedli.


Reagovat
Re: liton | Dr Jiří Josífko 01.05.14

Koupit malou lacinou někde u zahradníka.

Když jsme u toho rozmnožování : tušíte, že se rostliny chovají podobně jako živočichové? Nejlépe se množí u kořenů mateřské rostliny. Zkuste doma odtrhnout konce větviček např. Portulacaria afra nebo Crasulla obtusa, zlehčete narytím / kapesním nožem / zem kolem rostliny v misce a zem zalijte. Až nasákne, zasaďte do ní odloupnuté větvičky matečné rostliny. Za pár týdnů mají dobré kořínky a lze je přesadit do hodně lehké země např.1/3 rašeliny, 1/3 půdy ze skleníku, 1/3 perlitu. Přidat špetku hořké soli, superfosfátu a drasla. Dusík lépe později, až je silnější kořenový systém. Přidávám pro potěšení jednu z dnešních fotek.


Reagovat
barbora.p 21.10.13

Dobrý den, zkoušela jste se radit s nějakými odborníky, já jsem si na zahradu vymyslela plno různých stromů, které mi stále nešly, až mi teta poradila, ať se zkusím obrátit na specialisty, vždy mi pomohli, buď tím, že vůbec řekli, jestli je to místo s vhodnými podmínky nebo poradili.


Reagovat
Re: barbora.p | Dr Jiří Josífko 01.05.14

Tyhle zvěeřejněné úvahy, jak založit zahradu, patří tak někam do 18. století. Zahradu nelze ani naplánovat, ani založit. Rozhodnout se pro založení zahrady je otázky sociální a ekonomická, ne zahradnická. Proč? Řekněme, že se chcete věnovat zahradě, tedy do konce svého života nebo do předání dědicům – máte je? Kolik vám je? 35? Takže se rozhodujete o svém osudu na dalších řekněme 35 let? Kdo je vám ochoten z rodiny na zahradě pomáhat? 35 let? Lze jeho slibům věřit?

Jste rozhodnut/a/ mít zahradu jako součást svého života? Kde budete na dovolené? Kdo ji bude v tom čase opatrovat? Máte psa? Bude volně pobíhat? Jak jste na tom se zdravím? Nebolí vás náhodou páteř? Nejste alergik?

C h c i zahradu. Je to můj sen. Obětuji se jí…

Moje zkušenost : naprosto zdravý člověk v aktivním věku 18 – 70 let zvládne sám s malou pomocí /pokud má snadný přístup /:

  • intenzivně 500 m,
  • extenzivně 800 – 1000 m.

Větší zahrada dobře dělaná je otročina.

A teď účel. Zvažte :

  • odpočinek / není tam hluk nebo exhalace?/ Už napřed zvažujte způsob odpočinku, podívejte se do internetu, jaké nesmysly nám vnucuje reklama, zahradní nábytek z textilu a dokonce s vycpávkami atd.Na dnešní zahradu patří velká odpočivná plocha / trávník /,lehká skladná lehátka, pergola, skleník, ohniště, gril, ping-pongový stůl, bazén / o tom samostatný příspěvek příště /.
  • zdravotní – viz výše
  • užitkový – zahrada je vždy ztrátová proti koupi ovoce a zeleniny v obchodě, kvalita je však mnohdy zcela odlišná.
  • chcete tam být většinou sám / s rodinou / nebo má mít také společenský význam A kolik peněz máte na její založení / bez úplaty za pozemek /?

A ještě jedno ne zcela bezvýznamné zjištění : budete mít dobré sousedy?

/ Pokračování brzy…/


Reagovat
Re: Dr Jiří Josífko | george5167 24.05.14

Tak abych pokračoval: zahrada a pes… Konstatuji, že mám asi pátého psa, vždycky nějaká velká rasa, teď vlčák. Povídačky o tom, že pes poškozuje zahradu jsem si přečetl a zjistil, že jsou to nesmysly. Se psem nutno m l u v i t a znovu a znovu mu vysvětlovat, kam nesmí šlápnout. Mám stovky mimořádných rostlin / viz facebook fotky /. Žádný ze psů mi zahradu nepoškodil a to jsem měl např. 2 briardy najednou.


Reagovat
Re: george5167 | george5167 24.05.14

Chceme zahradu / 3. díl /

Teď zase něco, za co mne prodejci sežerou. Jakpak je to s jahodníkem? Podle literatury se má likvidovat sadba po třech létech, pokud možno dát nová na nový záhon. To je naprostý nesmysl a vyhazování peněz a spousta práce. Mám 4 velké záhony / v Praze /, kde jsou rostliny asi 12 let a jsou obaleny plody. Ale : žádný plevel, spon 25×25 cm, v dubnu narytím zajištěn přístup vzduchu, hnojení : koňský hnůj / granule /,hořká sůl / magnesium / trochu poprášit, přidat fosfát a v květnu zalít výluhem z kopřiv / to je asi pověra /.Zalévám hadicí, lepší je teplá voda z konve. Zalévám výlučně do sponu, tedy proud se nedotkne listů. Samozřejmě, letošní zima byla pro jahodník ideální. Teď by se měli ozvat pěstitelé. Kdysi za války jsem koupil někde v postranním údolí Vltavy nad Prahou / mezi Davlí a Štěchovicemi / plody jahod velké jako menší :mavam: jablka. Od té doby jsem nic podobného neviděl. Kdo se ozve / s obrázkem? /


Reagovat
Re: george5167 | Dr Jiří Josífko 06.06.14

Mám před sebou přílohu MF dnes „DOMA“ s nádherným článkem „Exotika v Česku“ od pí Lucie Martínkové. Úžasné. Máte hodně peněz nazbyt : vyhoďte je do náručí pár chytrákům… Totéž v Německu a jinde. Požádal jsem uvedeného pěstitele, aby mi sdělil nějakou adresu v Praze, kde bych jím prodané palmy mohl vidět. Žádnou nemá. Jak je to : jsem schopen koupit ve Vietnamu nebo Číně 100 cm palmu s dopravou za 2000 Kč. Chytráci ji u nás prodávají „mrazuvzdornou“ za 8.000 – 20.000.- Dotázal jsem se uvedeného pěstitele / který toho prodal asi spoustu /, kde mohu v Praze vidět v zahradě jím prodané palmy. Nemá žádnou adresu.
V dalším textu jsou o yukách a agave zcela nesmyslné údaje. Yuky u nás jen v trochu chráněné poloze vůbec nemrznou, s agave / mnoha proveniencí / jsou obrovské problémy. Mám stovky obrázků zejména z bezmrazých lokalit na Jadranu s celým sortimentem palem / např, zahrada Habsburků na Lošinju /. Ale tam nikdy nemrzne!


Reagovat
Martina Lachtanová 22.10.13

A odkud jste, mohla bych se zeptat, od jakého specialisty jste si nechala radit?


Reagovat
Re: Martina Lachtanová | barbora.p 24.10.13

[citace] @Martina Lachtanová píše: A odkud jste, mohla bych se zeptat, od jakého specialisty jste si nechala radit? [/citace] Jasně, jsem z Mělníku, na internetu jsem si vyhledala firmy, které jsou z mého okolí a pak jsem si o nich četla v diskuzích a na jejich webových stránkách, vybrala jsem si firmu Baobab, která se zabývá rodinnými zahrady, ale také veřejnou zelení.


Reagovat
Re: barbora.p | Martina L. 24.10.13

[citace] @barbora.p píše: Jasně, jsem z Mělníku, na internetu jsem si vyhledala firmy, které jsou z mého okolí a pak jsem si o nich četla v diskuzích a na jejich webových stránkách, vybrala jsem si firmu Baobab, která se zabývá rodinnými zahrady, ale také veřejnou zelení. [/citace]

Děkuji, tak jsem se dívala na webové stránky a firma je z Únětic, tak to i od nás je kousek. Zkusím si tam zítra zavolat a domluvit se s nimi na nějakých konzultacích, je tam číslo na oddělení péče o stromy.


Reagovat
Re: Martina L. | BaraO 17.04.14

Máte se zmíněnou firmou ještě někdo nějaké zkušenosti? Co třeba s výsadbou vzrostlých stromků?


Reagovat
Re: BaraO | KostraJirka 25.04.14

My jsme si od Baobabu nechali dělat celou zahradu – realizaci a se závlažným systémem a manželka chtěla k plotu pár vzrostlých stromků a také bez problému. Byli jsme spokojeni – takže můžu doporučit dále. Ahoj Jirka


Reagovat
Anonymni 18.02.22

Myslím, že jsem teď viděla nějaké žebříčky knih o zahradničení, kde byly knížky, které se věnovaly pěstování právě exotických a cizokrajných dřevin. Tak zkuste mrknout na ten odkaz, třeba tam najdete informaci, kterou potřebujete. :) Já osobně dám spíš na nějaký důvěryhodný zdroj než na diskuzi na internetu. ;-)


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.