Diskuze

Ostatní okrasné dřeviny

Rychle rostoucí strom


Boriska 06.09.09

ahoj,právě jsme pokáceli na zahradě starou jabloň, takže máme po stínu :( , jaký strom byste doporučili vy:,–(it místo něj (ovocný ne), aby realtivně rychle vyrostl, měl pěknou korunu,ale aby zase nevyrostl do 30 m, aby byl pod ním stín :wink:

napadl mě ořech, ale pod ním nebývá rovina, kořeny většinou lezou na povrch, tak nevím, určitě ještě postuduju, ale vy vždycky tak dobře poradíte :lol:


Reagovat
Re: Boriska | poncirus 07.03.16

Musí to být strom? Co takhle pergola porostlá wistárií?


Reagovat
kamiŠ 06.09.09

Borisko, my ořech máme, ale větve má teda dost ještě dole. Takže se pod ním sedat nedá. A to už je to dost let, co tu je… Navíc, jak má ty listy jedovatý, tak pod ním neroste skoro žádná tráva…


Reagovat
Boriska 06.09.09

no přesně proto bude vyloučen Kamčo :D


Reagovat
kamiŠ 06.09.09

:-D Byla bych pro břízu, ta roste rychle a je hezká, někdy roste až moc :-) jedině ji pak zase porazit a dát novou :lol: :lol: :lol: Ta je tak nejlepší :-) A rostou pod ní i houby :-)


Reagovat
Kamča.dalmatinka 06.09.09

A co lípa???ještě budeš mít dobrej čaj


Reagovat
kamiŠ 06.09.09

Lípa roste celkem pomalu a je z ní děsnej bordel… Máme jich kolem baráku dost a uklízet to celej rok je fakt opruz :evil:


Reagovat
Boriska 06.09.09

kamčo -z břízy mi přijde, že ten stín nebude úplně nej, přece jen ty malinkaté lístečky

a lípu v žádném případě ne! což Kamčo nemůžeš vědět, že jsem alergik a lípa je hnus největší! :roll:


Reagovat
kamiŠ 06.09.09

Ta bříza je dostačující, sice lístečky malé, ale je jich hodně. Takže se krásně překrývají. Sluníčko ti jima prosvítá jako u všech jiných stromů :-)


Reagovat
Lesina 06.09.09

Lípa roste pomalu.

My před týdnem pokáceli starý ořech – bohužel byl starý a umíral a když spadla velká větev jen tak, z ničeho nic, vyděsilo nás to… Půl stromu držela jen na kůře a slabém proužku dřeva, jsem ráda, že už je dole, i když mě ho taky bylo líto.. Vy:,–(ili jsme místo něho javor. Měli jsme semenáč ze stromu, který rostl vedle domu kde jsme bydleli dřív. Už má cca metr na výšku a má pro nás i tu cenu, že nám spojí obě bydlení. A javory jsou naše srdeční záležitost… Milujeme je.

L.


Reagovat
Boriska 06.09.09

ony vlastně existují i takové cizokrajné či vyšlechtěné druhy té břízy, že? no uvidíme, třeba ještě někdo poradí :wink:

díky oběma


Reagovat
suvik 06.09.09

Bříza je ale taky děsnej alergen, navíc mě prostě připomíná Rusko. Co javor? )to je zas Kanada, ale mě se třeba líbí). Naši mají na zahradě habry, ty mají listy i v zimě, rostou rychle, akorát naši je zastřihávají, tak nevím jak to vypadá jako normální velkej strom (naši je mají do plotu).


Reagovat
suvik 06.09.09

Sakra Lesina mě předběhla :-) :-) :-) :-)


Reagovat
čičinka 06.09.09

Máme jasan ztepilý, kupovali jsme jako 2m. Máme ho necelé dva roky a nic moc… Jako trochu roste, ale že by pod ním byl stín… A ještě je to děsnej opozdilec, vždycky po zimě než obrazí, tak už je dávno vše zelené a já ho chodím zkoumat, zda žije.

Ale táta má na zahradě sakury, jsou nádherné, ale nechal je sázet už jako vzrostlejší. Ale když kvetou, tak je to pohádka. Taky je moc hezká japonská třešeň, jen nevím, jak je to s plody, ale my máme takovou menší dekorační třešinku a vždycky to ozobou ptáci, tak se nám žádné ovoce na zemi nepovaluje.


Reagovat
Boriska 06.09.09

jo ten javor mě taky napadl – kupovali jsme kdysi naší šéfce nějaký červený, ale nevím, kolika dorůstá… říkám, budu muset nastudovat, abych mohla našim radit, resp. do toho mluvit :lol: , pro mě ta jabloň byla taky srdeční záležitost lesi :wink:


Reagovat
Boriska 06.09.09

jo a suviku – prosím tě nějak nechápu asociaci bříza – rusáci?

a asi je taky důležité, ať ten strom nekvete pronikavou vůní, resp. pro alergiky ať nesmrdí :-(


Reagovat
Lesina 06.09.09

[citace] Boriska píše: jo ten javor mě taky napadl – kupovali jsme kdysi naší šéfce nějaký červený, ale nevím, kolika dorůstá… říkám, budu muset nastudovat, abych mohla našim radit, resp. do toho mluvit :lol: , pro mě ta jabloň byla taky srdeční záležitost lesi :wink

Červený javor – nemyslíš ten s drobnými listy? Ten dorůstá málo, je zakrslý. Tedy ten náš ano :) Bude vedle terásky – zatím bydlí v květináči. Jsem říkala, že javory milujeme, ne? Máme jich víc.

L.


Reagovat
Boriska 06.09.09

lesi -nene, listy měl klasické velikosti, jen byl celý červený (asi na netu nastuduju jestli to byl vůbec javor :lol: )


Reagovat
Lesina 06.09.09

[citace] Boriska píše: jo a suviku – prosím tě nějak nechápu asociaci bříza – rusáci?

a asi je taky důležité, ať ten strom nekvete pronikavou vůní, resp. pro alergiky ať nesmrdí :-([/citace]

Bjerjoza bjelaja :)

Bříza je ruský národní strom – my máme například lípu… Taky mám tuhle asociaci. Ale břízy mám taky ráda, jen mám pocit, že dělají moc velký bordel… A rostou hodně rychle, to je fakt.

Napadá mě ještě vrba? Taky rychlá a pěkná.

L.


Reagovat
Angua 06.09.09

[citace] kamiŠ píše: Borisko, my ořech máme, ale větve má teda dost ještě dole. Takže se pod ním sedat nedá. A to už je to dost let, co tu je… Navíc, jak má ty listy jedovatý, tak pod ním neroste skoro žádná tráva…[/citace]

Tyjo tak proto se mamka diví, že jí po ořechem chcípá zasetý trávník 8O A ona myslela, že je to proto, že jí ho vyžírají psi :lol:

Jinak jsem též chtěla poradit ten ořech, máme 45 letý a je pod ním bezvadně, ale vidím, že byl zamítnut…

Ale ten javor se mi líbí… Drahý touží ještě po dubu, ale ten asi roste pomalu… Resp. nevím :nevim:


Reagovat
Pudloslava 06.09.09

Ořech: větve dole se dajhí uřezat, listí jedovatý není, jen špatně tleje, takže do kompostu se musí dát jen trochu a nebo musí být ten kompost obrovskej. A navíc přirozeně plaší komáry. A krom toho, když chceš pod ním sedět, oceníš, že tam nebudou v létě vosy, jako pod ovocným stromem.

Ovocné stromy rostou tak rychle, jakou mají podnož (na čem jsou naroubované). třeba třešeň na podnoži ptáčnice roste rychle, na podnoži Kolt roste pomalu – a nebo naopak, nepamatuji se – každopádně v zahradnictví po­radí

Z neovocných nemám tušení, ale osobně mám hrozně ráda jedlej kaštan, je to krásnej strom, ale na plody musíš mít dva, je dvoudomej. Plodí i u nás, kaštánky jsou malé, tak do 2 cm.

Hrozně rychle roste modřím,a le to je strom naprd, v zimě vypadá jak po kůrovcový kalamitě.


Reagovat
fidla 06.09.09

A co takhle platan? Sazeli je u nas v parku pred „par“ lety a uz jsou z nich pekna stromiska


Reagovat
PetraJ 06.09.09

Máme vedle baráku zakrslou borovici, je vysoká asi 3 metry. Vždycky, když trochu víc naroste, vezme na ní manžel motorovku. Vypadá jako přerostlá bonsaj. :D Stín dělá dobrej, když jsme neměli pergolu, byl jedinej stín na celý zahradě právě pod borovicí.


Reagovat
Lesina 06.09.09

[citace] Pudloslava píše: Ořech: větve dole se dajhí uřezat, listí jedovatý není, jen špatně tleje, takže do kompostu se musí dát jen trochu a nebo musí být ten kompost obrovskej. A navíc přirozeně plaší komáry. A krom toho, když chceš pod ním sedět, oceníš, že tam nebudou v létě vosy, jako pod ovocným stromem.

Ovocné stromy rostou tak rychle, jakou mají podnož (na čem jsou naroubované). třeba třešeň na podnoži ptáčnice roste rychle, na podnoži Kolt roste pomalu – a nebo naopak, nepamatuji se – každopádně v zahradnictví po­radí

Z neovocných nemám tušení, ale osobně mám hrozně ráda jedlej kaštan, je to krásnej strom, ale na plody musíš mít dva, je dvoudomej. Plodí i u nás, kaštánky jsou malé, tak do 2 cm.

Hrozně rychle roste modřím,a le to je strom naprd, v zimě vypadá jak po kůrovcový kalamitě.[/citace]

No, ono listí trochu jedovaté je, ale nic, co by ohrožovalo člověka na životě :) Obsahuje poměrně dost tříslovin a alkaloidů – ty se sice kompostováním rozloží, ale ještě před tím nepůsobí dobře na půdní mikroorganismy – takže vlastně správný proces kompostování zpomalují… Kdysi jsem si to zjišťovala, právě kvůli našemu ořešáku :)

Jedlej kaštan je prima, ale nemá hodně pichlavé plody? Tedy mám dojem, že ten náš za barákem plodil i když byl sám… Ale to ber bez záruky, ju?

L.


Reagovat
Anonymni 06.09.09

ahoj všem- no co se tady člověk nepřiučí, to kompostování ořešákovýho listí je fakt na vztek. Anguo – tvoje maminka mne pobavila :D je z města?

Borisko – břízu byh si dobrovolně na pozemek, zvláště tedy zahradu nedala – je to plevelný strom, snáší na sobě různé parazity,, kůra je často napadená… pro mne to je jak kdybych si do lánu kukuřice pořídila na okrasu divočáka :D

ořech mít na zahradě je hezký- zvlášt když dneska je tráva spíš na přítěž, ale zas když ho za:,–(íš teď, tak si pod ním ještě dloooouho neposedíš- přece jen je to strom velikán :-)

har.


Reagovat
suvik 06.09.09

Kaštany ale kolí nějaká choroba momentálně ne? Pořád o tom slyším (název už nevím). To by se třeba mě jako strom taky líbilo, miluju kaštánky…už od dětství…vždycky si nějakej najdu, dám do kapsy a pak na vycházkách se psem dlachňám :-).

Taky mají hezký květy. Asociaci mám teda taky zas pitomou trochu…byla o nich nějaká budovatelská báseň…byly tam přirovnávány ke svícnům, jak svítí dělníkům na cestu, když jdou na směnu :-) :-) :-)


Reagovat
lulje 06.09.09

Já bych šla do DUBU. Ale ten zas roste pomalu… ach jo…


Reagovat
vulpes 06.09.09

Omlouvám se tímto zakladatelce za vpád – Plánuji za:,–(it DUB nejlépe ještě letos na podzim. Poradíte, prosím, kdy ho sázet a na co dát pozor? Děkuji :)

(mimochodem, právě že doufám, že poroste rychleji, bude hezký, bude pod ním stín a až z něj bude velikán.....tak mě už to bude dávno jedno! :wink: )


Reagovat
vulpes 06.09.09

[citace] lulje píše: Já bych šla do DUBU. Ale ten zas roste pomalu… ach jo…[/citace]

Aha :( já jen že u EX- jsme měli dub, který jsme se snažili udržet v mezích asi 2m a to bylo každý rok sakra stříhání!…tak jsem doufala, že neroste úplně pomalu


Reagovat
harpyje 06.09.09

duby jsme před lety sázeli- cyhtá se blbějc než třeba borovice nebo smr, ale taky asi proto, že se sází trochu větší .

vykopat díru hlubokou, abys do ní nemusela kořeny mačkat- prostě aby se tam dali dát narovnané – chtělo to ak skoro pulmetrovou díru , dávali jsme i s balem – ale to je asi samozřejmý – a chodili zalévat, aby nezašli – to pro mne byla taky novinka, bo na jiný borovice smrky bych se vybodla :-) no koukám, žádné extra rady jsem ti nedala. :roll:

har.

jo a jako každý velký strom nesázet blízko k sousedům, bo oni nemusí sdílet tvou vášeň pro duby – pokud s nimi nemáš dohodu, že se jim dub bude líbit, tka je to tak na zkažení dobrých sousedských vztahů (ořech podobně)


Reagovat
Kamča.dalmatinka 06.09.09

Mrkni jsem,je tam popsáno jakej strom jak dorustá atd.. http://www.zahradnictvi-jelinek.cz/…nate-stromy/


Reagovat
Kamča.dalmatinka 06.09.09

Jinak píšou že nejrychleji rostoucí je vrba :wink:


Reagovat
Sati 07.09.09

Z mé zkušenosti můžu říct, že nejrychleji roste ten co vůbec nechceš, nebo chceš aby byl co nejmenší.


Reagovat
Len-til-kah 07.09.09

[citace] suvik píše: Kaštany ale kolí nějaká choroba momentálně ne? Pořád o tom slyším (název už nevím). To by se třeba mě jako strom taky líbilo, miluju kaštánky…už od dětství…vždycky si nějakej najdu, dám do kapsy a pak na vycházkách se psem dlachňám :-). [/citace] Klíněnka jírovcová. Člověče, už jsi někdy dostala do hlavy kaštanem? Pod to bych si opravdu nesedla :lol: .

Mě napadají samé blbosti jako liliovník tulipánokvětý :lol: . A co takhle katalpa trubačovitá? Ta je krásně košatá a vysazuje se na sídlišti coby budoucí zeleň, tak předpokládám, že poroste rychle (i když oni to obvykle mají na starost nějací mamlasové, tak kdo ví…). Anebo jeřáb. Ovocný strom to nejni, ale z toho jedlého je prima kompot 8) . Platan se mi líbí moc. Nic, já su botanička jak poleno, tak radši jdu :lol: .


Reagovat
Boriska 07.09.09

holky díky moc za tipy, koukneme co kde je,

lentilko – nám padaly pravidelně na hlavu právě ty malá letní jablka – žňovky a nevím, co je horší, jestli to jablko nebo kaštan :lol: , ale bodlinky asi budou lepší…

lesi – zrovna je v nabídce hornbachu javor japonský- červený- ten vypadá jako keříkový, on byl snad tehdy kanadský a taky byl červený

vrba by se mi taky líbila, ty bývají krásné

ten strom bude totiž v podstatě uprostřed zahrady… za domem a na začátku zatravněné plochy, takže to zase nemůže být monstrum, aby nezastínil skleník a taky okna domu, to je teda rozhodování…


Reagovat
Anonymni 07.09.09

Miluji katalpy. Krásné rozložité stromy s úchvatnými srdcovitými listy.


Reagovat
Anonymni 07.09.09

Našla jsem jednu diskuzi k tématu… možná se ti bude hodit, zakladatelko :).


Reagovat
Anonymni 07.09.09

ještě tak přidat odkaz :oops:

http://www.week.cz/…vur/read.php?…


Reagovat
Boriska 07.09.09

díky anonymní, ale ten závěr v popipsu se mi moc nepozdává – mě to vážně přijde jak na zámeckou zahradu :wink

a za odkaz díky :D


Reagovat
Anonymni 08.09.09

Dovolím si nesouhlasit. Vypadá úžasně na venkovských zahradách a u starých stavení :)


Reagovat
lulje 08.09.09

[citace] vulpes píše: [citace] lulje píše: Já bych šla do DUBU. Ale ten zas roste pomalu… ach jo…[/citace]

Aha :( já jen že u EX- jsme měli dub, který jsme se snažili udržet v mezích asi 2m a to bylo každý rok sakra stříhání!…tak jsem doufala, že neroste úplně pomalu[/citace] Vlastní zkušenost nemám, ale to, že roste pomalu, jsem vyčetla na netu :) „pod dubem, za dubem, měla jedna dvě červená jablíčka, dala jedno mně.“ ;) To mně vždycky napadne ;)


Reagovat
Lesina 08.09.09

K té lípě – ona je opravdu úžasná a dokonalá – ale pouští strašné množství bordelu – nebudete pod ní chtít mít zahradní nábytek… Taky bych nechtělo, stačilo si pod ni dát občas auto.

L.


Reagovat
Anonymní 09.09.09

A nemáte někdo hloh obecný? Je nebo není alergen? Hodí se do menšího prostoru? Máme uliční šíři 16m a strom nemůže být úplně uprostřed, vybírám pořád dokola a nejsem s to něco kloudného vybrat, po předchozích majitelích jsme zdědili šeříky, ty jsou ale už staré a taky až těsně u plotu, jediné dávají stín, posezení máme jinde vzhledem k poloze domu, takže to u nás v létě často vypadá tak, že pod pergolou je prázdno a my sedíme na trávě pod šeříky. :lol: K pergole jsem vy:,–(ila nekvetoucí vistárii a růže, roste to docela rychle, potřebujeme stín hlavně z jihozápadu, kdy už svítí slunko i z boku, k tomu bych potřebovala nějaký menší strom… Hloh??? (Omlouvám se, že se vtírám do této diskuze s vlastním dotazem, ale přijde mi zbytečné zakládat novou prakticky stejnou diskuzi.)


Reagovat
kamiŠ 09.09.09

Lesi, to auto nemusíš mít ani přímo pod Lípu. Máme ho v přístřešku bez vrat a nejbližší Lípa je asi 10 metrů. Ten bordel na tom autě a v tom přístřešku je šílenej!!! A nejen když kvete, ale po celý rok, jak postupně opadávají části květů a pak listí :evil: :evil: :evil: By se to mohlo uklízet co 14 dní :?


Reagovat
Mufina 15.09.09

Suvi, Lentilko , ale Pudla asi myslela jedlý kaštan, tedy kaštanovník setý. Vy píšete o jírovci maďalu :wink: Kaštanovník setý klíněnka nenapadá, takže to je v klidu.

Boris , s červenými listy to taky mohl být javor jen kultivar Crimson King či tak něco :)


Reagovat
Mufina 15.09.09

Ještě pro úplnost klíněnka je hmyzí škůce ne choroba :wink:


Reagovat
Len-til-kah 15.09.09

Mufino – to je možné, já to čtu stylem každé druhé slovo na každém třetím řádku, takže jsem nepochytila ani to s klíněnkou, jen že si Suvik nemůže vzpomenout (jaká radost, že si ještě na něco vzpomenout můžu, totiž :P ).


Reagovat
tterka 18.09.09

Ahojky, nemám čas pročítat celou diskuzi, takže jestli už to tady padlo, tak se omlouvám. Mě napadla vrba. Tuším, že je nealergenní a pěkně roste. Já přeloni na dovolené uštípla kousek větývky kdesi za plotem :oops: – moc se mi líbila. Dala jsem jí zakořenit do vody a dneska je z ní krásná už cca 1,5 metrů vysoká krasavice. Což si myslím, že na to, že rostla z jedné ukradené větývky je celkem úctyhodný výkon :lol: :oops:


Reagovat
Hieronymus 24.08.10

A co třeba Javor jasanolistý (Acer negundo)? Roste rychlostí až 1 metr za rok a má spoustu různých kultivarů. Osobně uvažuji o „Sensation“, který je na podzim krásně barevný.


Reagovat
Hieronymus 24.08.10

Nebo klasický Javor babyka (Acer campestre), odolný téměř vůči všemu a neprávem opomíjený…?


Reagovat
Jarkar 15.06.13

Nejrychleji rostoucí a nádherně kvetoucí je Paulownia


Reagovat
markmark11 07.11.13

Rychle rostoucí je japonský topol, ale ten zase nemá korunu…jedine 3–4 vedle sebe.. :)


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.