Diskuze

Zelenina

Sadba česneku


BaraF 05.08.10

Po letošních zkušenostech se slimáky (chutná jim vše až na na řepu, pórek, celer a cibuli) jsme se rozhodli nadále se nepokoušet pěstovat vlatní mrkev a petržel a nahradit je česnekem. Předražený nevýrazný čínský (kdoví čím nadupaný) z obchodu nás nenadchl, chceme se pokusit o vlastní. Potřebovala bych tip na dodavatele sadby, stačí tak do kila, nejlépe český modrý paličák (takový co z něj slzíte) ať můžem na podzim sázet. A taky radu s ošetřením sadby (mořit?). Najde se tu nějaký česnekář?


Reagovat
Re: BaraF | Anonymni 03.07.20

zde můžete koupit česnek i Sulku: https://www.cesnek.cz/objednavka?…


Reagovat
Jura007 09.08.10

Česnekář nejsem, ale co si z dětských let pamatuju, tak jsme česnek vždycky mořívali namáčením do Sulky (alias „sírovápno tekuté“) silně koncentrované, jinak řečeno jen málo ředěné. Přesnou koncentraci si nepamatuju.


Reagovat
pckop 09.09.10

Sadbu česneku je potřeba zakoupit v zahrádkářské prodejně, ne někde na trhu.Sází se co nejdéle, nejlépe těsně před zamrznutím půdy do sponu 25–30×10cm.S mořením je nyní problém. Sulka se přestala vyrábět a Rovral na houbové choroby také. Dá se proti houbovým chorobám snad použít přípravek Merpan, ale do česneku není povolen.


Reagovat
Jura007 10.09.10

Tak Rovral FLO se dá ještě sem tam koupit, ale to asi budou staré zásoby. Ideální jsou menší prodejny s potřebami pro zahrádkáře v městech a městečkách, nebo třeba taky nástupci někdejších prodejen hospodářských potřeb při bývalých ZZN. Tam se někdy seženou hotové poklady.


Reagovat
BaraF 18.09.10

Nakonec jsem koupila sadbový česnek u nás v květinářství. A taky Sulku, normálně ji prodávají. Takže vyčkáme konce léta a za podzimních plískanic namoříme a zasázíme, není toho moc (tak půl kila sadby), tak uvidíme. Z dovolené v Řecku jsem si letos přivezla i balkánský česnek, je moc dobrý, bílý, velké palice a ve srovnání s čínanem má i dost říz, tak pár stroužků zkusím taky zasadit pod Beskydama co se stane. Díky za rady ohledně sponu, ale nechápu proč „do obdélníku“. Chápu, že každá rostlina potřebauje dostatek vlastního místa, to by ale znamenalo sázet do čtverce. To je ale jen takový detail, s tím si poradíme.


Reagovat
pckop 19.09.10

S česnekem z Řecka bych to neriskoval. Nejde o to, jestli vyroste nebo ne, ale sázením česneku neznámého původu se můžou na zahradu zanést choroby a škůdci,které znemožní pěstování všech cibulovin na mnoho let. Proto se kupuje a má sázet pouze sadbový,který je kontrolován.Těch pár stroužků za to skutečně nestojí. Pokud je ještě u vás k dostání Sulka, jenom dobře. U nás už není. Doporučuji namořit tedy v Sulce 50ml na 1 l vody po dobu 6–12hod, prostě přes noc, a následně do Merpanu 10g na 1 l vody po dobu 20 min. S tím sázením do sponu. Naznačím si řádky, vezmu sázecí kolík a „naperu“ stroužky do země.Sázím o trochu víc než půl kila.


Reagovat
tojemaras 14.10.10

OMYL!!!!! Sulka se nepřestala vyrábět, nevím, proč to každý tady roznáší, sulka se stále vyrábí, má jen nový obal a je jí všude habaděj!!!!!!!!! Je to jen fáma, že se sulka nevyrábí, tak nevěřte někomu, kdo někde něco přečte a pak to roznáší dál!!!


Reagovat
Kralycek 29.10.10

Také jsem dnes Sulku koupila bez problémů v Obi. Datum výroby 13.10.2010 :-)


Reagovat
Anonymní 29.10.10

Česnek mám namořený pouze proti houbovým chorobám, už je v zemi, ukoulený a postříkaný proti plevelům. Teď už bude čekat na jaro.


Reagovat
jiříz 19.01.11

Najděte si ve vyhledávači šlechtitel česneku a jeho stránky. Již teď se objednává sadbový česnek ,ze zkušeností, koncem května řekne stop. Zasílá je poštou v září a lze si vybrat asi z 10 druhů, zašle třeba i jednu paličku. Bohatě toho využívám již několik let, takto si naskládám cca 6 druhů do celkové váhy asi 2kg.


Reagovat
jenis 04.03.12

Je taky možno použít na česnek Sulikol K ?


Reagovat
Re: jenis | mildanek 04.03.12

jenisi, já vyloupu česnek do kýble a nasypu na něj Sulikol K, pořádně ho promíchám a dáváme ho do země. Zatím za tři roky dobrý, nic nehnije. Pálí jak čert. :)


Reagovat
Re: mildanek | jenis 04.03.12

A to tam nedáváš ani vodu?Ale zdá se mi to teda super a bez zbytečného počítání.Bezva nápad!!!


Reagovat
Re: jenis | pckop 04.03.12

Sulikol není do česneku registrován a není určen na žádné moření, ale na padlí.


Reagovat
Re: pckop | mildanek 05.03.12

jenisi, vše nasucho, a když to jednou shnije, tak dám Sulku, no. Zatím je v pořádku, už leze. :D pckop-já používám Sulikol skoro na všechnu prašivinu, víno, kytky, stromy.


Reagovat
60 05.03.12

Já jsem česnek namořila napodzim a teď už krásně roste,přeju vám taky hodně ůspěchů :palec: :palec: :palec:


Reagovat
Re: 60 | mildanek 06.03.12

taky ti přeju vše nejlepší na zahrádce 60ko květinkovatá. :D :D :D


Reagovat
60 07.05.12

Ahojky,potřebuji radu,kdy se vlastně sklízí česnek,ktarý se dával na podzim,kdo to ví???Děkuji za odpověď :mavam: :mavam:


Reagovat
Re: 60 | tojemaras 07.05.12

zhruba v červenci… nedá se to říct přesně, záleží na počasí, na poloze atd…


Reagovat
Re: 60 | pckop 09.05.12

Česnek nepaličák se sklízí po polehnutí poloviny natě. Pokud máte paličák, ponechte na dvou rostlinkách stvol s pacibulkami. Když se tento stvol narovná, je čas sklizně.


Reagovat
jenis 07.05.12

Ahoj Mildanek,v březnu jsi mi poradil jak mořit česnek Sulikolem(sice to někdo okomentoval jako nevhodné) a přesto,že jsem ho sázela až na jaře tak je stejně velký jako sousedův sázený na podzim a zdravý.jen jsem přidala trochu močoviny na list,protože začal žloutnout a vše je O.K.Ještě jednou dík a už to jinak dělat nebudu.Ataky jsem se dočetla jak moc má síra příznivý vliv na česnek.Jinak pro"60"-sklízím většinou,když si „lehne“


Reagovat
Re: jenis | mildanek 14.05.12

čau Jenis, moje máma česnek dávala většinou na jaře, prej víc pálí. Já česnek vyndavám když se našponuje stvol a ,, čučí,,, :D jak píše pckop. Letos ho musíme víc hlídat před zlodějákama! My sbíráme a meleme ty stvoly a prosolíme, dáváme to do malých sklenic a šup do lednice. Můžeš to dávat všude pod maso......a tak. čau.


Reagovat
tojemaras 15.05.12

My taky používáme stvoly, nasekám a dám na mražák a pak šup pod maso :) ale musí se déle dělat no :) není to jak pažitka :) jinak u toho paličáku doporučuji nechat pacibulky na více než jen na dvou rostlinách… záleží, jaké máte množství česneku, ale klidně na 10 bych to ponechala… ne všechny dozrávají stejně… a zrovna ty dva by mohly být pozdější.


Reagovat
dodavatel1 19.06.12

Mořil jsem česnek také SÍRA SK520– je to polysulfidická síra a mám sní vynikající zkušenosti. Používám již dva roky. Vyhoda -Je levnější jak Sulka, která se už nevyrábí, má větší obsah síry. Je také už všude k dostání.


Reagovat
Re: dodavatel1 | pckop 28.06.12

O víkendu začínám se sklizní česneku. Jak jste na tom vy?


Reagovat
jinina 30.09.12

Jsem začátečník a dnes jsem smutná, protože dnes v receptáři říkali, že je na česnek ještě brzy a já už ho zasázela minulý týden (180 stroužků) a ještě k tomu jsem ho ničím neošetřila a ani půdu jsem neošetřila. To všechno jsem se dozvěděla až dnes. Mrzelo by mne, kdyby z toho nic nebylo. Myslíte, že mám šanci nebo je to uplně marné???


Reagovat
Re: jinina | jinina 01.10.12

Tak jsem to nevydržela a česnek vyndala ze země…a budu čekat na vhodnější dobu na sázení a taky ho nějak namořím dle rad výše..jen ještě nevím, kterou radu si vybrat :kytka:


Reagovat
tojemaras 01.10.12

To je ještě sakra brzo, doporučuji stránky www.zahrada.cz a tam je diskuzní forum, tam se dočtete vše, co potřebujete, já sadím česnek vždy až tak v půlce listopadu…


Reagovat
emilka12 01.10.12

@jinina @jinina Dnes šla souseda sadit česnek a mnoho lídí nemoří. :nevim: :nevim: :nevim: :nevim:


Reagovat
tojemaras 01.10.12

Proč už dneska panebože? at si sousedka něco o česneku přečte, třeba tohle: http://www. ireceptar. cz/zahrada/uzitkova-zahrada/jak-vypestovat-zdravy-cesnek-termin-vysadby-hnojeni-moreni/#utm_sou­rce=newsletter&ut­m_medium=email&ut­m_campaign=zahr-10 protože česnek se má sadit nejdříve koncem října


Reagovat
zhbobo 01.10.12

Zdravím tojemaras proč to rouhání sto názoru sto pravd česnek by se měl sázet když je teplota půdy asi 9st. A v tom je ten problém v každé pblasti je jiné počasí tak že termín výsadby se různí vždy přihlédnout k místním podmínkám jak radí odborníci. :mavam: :think:


Reagovat
emilka12 01.10.12

@zhbobo @zhbobo A jak to zjistit.To mám strkat do země teploměr :?: :?: :think:


Reagovat
Re: emilka12 | zhbobo 01.10.12

Zdravím emilka12 není to až tak složité já mám na zahrádce ve stínu na zemy teploměr a sleduji i teplotu okolí a podle toho se řídím. :kytka: :mavam:


Reagovat
tojemaras 01.10.12

No až bude teplota půdy pod 9 stupnů se má sadit… ale září je sakra brzo, já jsem skoro v horách, je tu zima už ted, ale loni jsem zasadila v půlce listopadu a v prosinci mi ještě vylezl


Reagovat
Re: tojemaras | zhbobo 02.10.12

Zdravím tojemaras, jak už jsem se zmínil je potřeba kupovat sadbu podle podmínek kde se bude pěstovat(sadba z nížších poloh nepatří do podhůří a podobně)a i když vyleze ještě před zámrazem nic se nestane většinou zapadne sněhem a v pohodě přečká zimu. Já pěstuji česnek na Vysočině 580m. n.m. a žádný problém. :mavam: :palec:


Reagovat
tojemaras 02.10.12

Jasně, to je pravda, ale pokud vyleze ještě na podzim, je riziko napadení houbovými chorobami


Reagovat
Re: tojemaras | zhbobo 02.10.12

Sadbu je dobré namořit sirným roztokem, houbové choroby se většinou oběví při moc mokrém podzimu. :think:


Reagovat
tojemaras 02.10.12

No, na jednu plíseň (nevím, jak se jmenuje) neexistuje žádná prevence právě. a to je to, proto radši sázím vždy od půlky listopadu do konce listopadu zhruba… ale to každý pozná sám, to je pravda…


Reagovat
Karel553 15.01.14

Mohu se podělit o zkušenosti s Francouzskými odrůdami. Vůbec nedoporučuji sázet. Chuť je sice ostrá, ale je v ní cítit taková divná pachuť. Co se týká pěstování, dá se pěstovat max. 1 rok. Poté jsou výnosy tak nízké, že nesklidíte prakticky nic…


Reagovat
nareb 20.02.15

Dobrý den můžu použít na sadbu česnek koupenej, má se vyloupat? děkuji.


Reagovat
Re: nareb | emilka12 22.02.15

Já zasadila loni česnek z teska.Nic moc. Jen jsem rozdělila stroužky, neloupala jsem ho :)


Reagovat
Re: emilka12 | nareb 04.03.15

[citace] @emilka12 píše: Já zasadila loni česnek z teska.Nic moc. Jen jsem rozdělila stroužky, neloupala jsem ho :) [/citace] mám českej, bude špatnej?


Reagovat
Re: nareb | emilka12 04.04.15

[citace] @nareb píše: mám českej, bude špatnej? [/citace] Zasadˇa uvidíš urodu :)


Reagovat
Anonymni 18.08.22

I've been looking for photos and articles on this topic over the past few days due to a school assignment, slotsite and I'm really happy to find a post with the material I was looking for! I bookmark and will come often! Thanks :D


Reagovat
Anonymni 01.04.23

Když už si takto chcete vybavit kuchyni třeba na zahradě, tak nezapomínejte také na to že byste měli mít nějaké kvalitní damaškové nože. Já jsem na ně hodně sázela už tady v naší domácnosti, a teď je to ještě o poznání lepší. Těším se až přijede manžel a půjdeme na zahradu.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.