Diskuze

Zelenina

Salátovky vadnou


sonijee 15.04.10
Ahoj,
loni jsme koupili zahrádku a ač jsem v domku se zahradou vyrostla, už jsem toho hodně zapomněla. Před dvěma týdny jsem zasadila semínka salátovek. Během pár dní vyrazila skoro všechna. Na delších stoncích se objevily dva lístky a konec. Teď místo nových lístků, se začaly stonky kroutit, zkusila jsem je vyvázat k brčku, ale čtyři mi do dvou hodin zvadly. Co se stalo? Kde jsem udělala chybu? Jsou stále na stejném místě, při stejné teplotě, na světle a každý večer je mírně zalévám, takže mají dost vody, ale přitom nejsou přelité.. Jde to ještě zachránit? Mám ty nepovedené vythnout?
Reagovat
Jura007 15.04.10
No, tento způsob výsevu není zrovna nejšťastnější.... Tipnul bych si, žes jim odřela povrch stonku a začaly vysychat. Pokud se skutečně objevily jenom dva lístky, takové okrouhlé, bez klasického jakoby zubatého okraje, tak toještě nebyly pravé lístky. Těmto se říká děložní lístky a v nich je vlastně ukrytá startovní zásoba živin a v nové rostlince ještě pořádně nezačala probíhat fotosyntéza. Tudíž je zranitelná a v případě poškození se sama neuživí. Jinak okrurky ze semen se sejí nejdřív na svátek sv. Marka, to je myslím 19.dubna, ale klidně můžeš později (na Moravě se říká "na svatého Marka oharky do járka"). Předpěstovávat okrurky v kelímkách je myslím zbytečné, spíš bych je dal pod černou fóli na záhonek. To už teď ale asi nebude potřeba - rovnou bych vysel semena.
Reagovat
sonijee 16.04.10
Jé, děkuju za radu, ty lístky zoubkaté nebyly. A já se radovala jak se jim daří... No vytrhám ty zvadlé a zkusím opečovávat ty co zbyly. Budu je pak dávat do skleníku. No já to brala podle pytlíku - na jednom bylo, že se mají zasadit semínka nejdéle v březnu, na druhém, že nejdéle v dubnu.
Zase si říkám, že kdyby nevyšly ani ty zbylé, koupím sazenice, což se sice dost prodraží, ale aspoň bude úroda a příští rok si dám pozor. A co mám eda dělat, když se mi kroutí, aby se stonek nezlomil?
Reagovat
Jura007 16.04.10
Pokud chceš se stonkem manipulovat svými prsty, tak by měl mít tloušťku už alespoň 4 milimetry. Tenčí bývá ještě křehký. Většinou to znamená nechat prvních 40 centimetrů délky stonku jen tak plazit bez uvazování a začít s tím až pak.
Jenom poznámka k uvazování - snaž se tím stonek nepodřít, takže místo vázání do mašliček a tkaniček bych spíš z provázku dělal takové kroužky asi 1,5 centimetru v průměru, kterými bude stonek procházet. Že se trochu klátí, to snad ani nevadí.
Reagovat
pucek 02.06.13
Tak to mě letos vadnou okurky ve skleníku asi z jiného důvodu. Jsou vysoké asi půl metru a svěsily listy. Stonek se mi zvadlý nezdá. Je možné, že je to zimou? Že mi chudinky nastydly ? Venku je 8-10 st a ve skleníku asi o 3st víc - hrůza.
Reagovat