Diskuze

Zelenina

Salátovky vadnou


sonijee 15.04.10

Ahoj, loni jsme koupili zahrádku a ač jsem v domku se zahradou vyrostla, už jsem toho hodně zapomněla. Před dvěma týdny jsem zasadila semínka salátovek. Během pár dní vyrazila skoro všechna. Na delších stoncích se objevily dva lístky a konec. Teď místo nových lístků, se začaly stonky kroutit, zkusila jsem je vyvázat k brčku, ale čtyři mi do dvou hodin zvadly. Co se stalo? Kde jsem udělala chybu? Jsou stále na stejném místě, při stejné teplotě, na světle a každý večer je mírně zalévám, takže mají dost vody, ale přitom nejsou přelité.. Jde to ještě zachránit? Mám ty nepovedené vythnout?


Reagovat
Jura007 15.04.10

No, tento způsob výsevu není zrovna nejšťastnější… Tipnul bych si, žes jim odřela povrch stonku a začaly vysychat. Pokud se skutečně objevily jenom dva lístky, takové okrouhlé, bez klasického jakoby zubatého okraje, tak toještě nebyly pravé lístky. Těmto se říká děložní lístky a v nich je vlastně ukrytá startovní zásoba živin a v nové rostlince ještě pořádně nezačala probíhat fotosyntéza. Tudíž je zranitelná a v případě poškození se sama neuživí. Jinak okrurky ze semen se sejí nejdřív na svátek sv. Marka, to je myslím 19.dubna, ale klidně můžeš později (na Moravě se říká „na svatého Marka oharky do járka“). Předpěstovávat okrurky v kelímkách je myslím zbytečné, spíš bych je dal pod černou fóli na záhonek. To už teď ale asi nebude potřeba – rovnou bych vysel semena.


Reagovat
sonijee 16.04.10

Jé, děkuju za radu, ty lístky zoubkaté nebyly. A já se radovala jak se jim daří… No vytrhám ty zvadlé a zkusím opečovávat ty co zbyly. Budu je pak dávat do skleníku. No já to brala podle pytlíku – na jednom bylo, že se mají zasadit semínka nejdéle v březnu, na druhém, že nejdéle v dubnu. Zase si říkám, že kdyby nevyšly ani ty zbylé, koupím sazenice, což se sice dost prodraží, ale aspoň bude úroda a příští rok si dám pozor. A co mám eda dělat, když se mi kroutí, aby se stonek nezlomil?


Reagovat
Jura007 16.04.10

Pokud chceš se stonkem manipulovat svými prsty, tak by měl mít tloušťku už alespoň 4 milimetry. Tenčí bývá ještě křehký. Většinou to znamená nechat prvních 40 centimetrů délky stonku jen tak plazit bez uvazování a začít s tím až pak.
Jenom poznámka k uvazování – snaž se tím stonek nepodřít, takže místo vázání do mašliček a tkaniček bych spíš z provázku dělal takové kroužky asi 1,5 centimetru v průměru, kterými bude stonek procházet. Že se trochu klátí, to snad ani nevadí.


Reagovat
pucek 02.06.13

Tak to mě letos vadnou okurky ve skleníku asi z jiného důvodu. Jsou vysoké asi půl metru a svěsily listy. Stonek se mi zvadlý nezdá. Je možné, že je to zimou? Že mi chudinky nastydly :,(? Venku je 8–10 st a ve skleníku asi o 3st víc – hrůza.


Reagovat
Anonymni 29.12.21

Osobně taky s pěstováním salátovek venku nemám nejlepší zkušenosti. Jednou mi začaly samy od sebe vadnout, podruhé mi je zase zničilo počasí. Právě proto jsem manžela přemluvila aby mi postavil foliovník, tak je příští rok zkusím vypěstovat v něm. Docela jsem koukala jak jednoduché je postavit takový foliovník. Manželovi na to stačilo pár hliníkových profilů a invertorová svářečka a za pár hodin to měl hotové.


Reagovat
Anonymni 18.08.22

It's the same topic , but I was quite surprised to see the opinions I didn't think of. My blog also has articles on these topics, so I look forward to your visit. majorsite


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.