Diskuze

Bylinky a koření

Sedmikráska obecná - co jíst?


lendulka 08.05.06

Kdysi jsem někde slyšela, že jíst sedmikrásky je zdravé. Ale nepamatuji si přesně na co je to dobré a co se vlastně jí – jestli jen žlutý prostředek nebo i bílé lístky. Můžete mi někdo poradit? Děkuji.


Reagovat
Re: lendulka | germi 09.07.16

Sedmikrásky – celé!

Živé, dávat do salátů, na chlebíčky apod. Sušit do čajů-kašel. Nebo uvařit sirup pro děti nebo med! Viz hledat na netu.


Reagovat
Dacanka 08.05.06

ahoj jí se celý květ a má to být na krásu že to má nějaké vitmíny co se jen tak někde nevyskytují, ale co tampřesně je? Mě vždycky říkala prababička že jich mám sníst sedm každý rok. tak to dodržuju, ale krásná asi nikdy nebudu :cry:


Reagovat
pavlas 08.05.06

Hanyno, to je ale bezva webová stránka! :D :D Díky za ní…Pavla


Reagovat
hanyna 08.05.06

Já vím :wink: není zač :D Hanyna


Reagovat
sutka 09.05.06

ja jsme videla v nejakem kucharskem poradu, jak davali kvety sedmikdrasek do jarni polivky- a me dite je taky zere, kdykoliv je na travniku, tak se asi muzou jist cele :lol:


Reagovat
Hanka1 09.05.06

Muzou se jist cele kvitky. Teta sousedila s nejakym tehdy znamym botanikem a ten zral kazdej den minimalne 7 sedmikrasek – udajne jsou skvelym antioxidantem a dobre procistuji krev. Nicmene pan profesor byl mirne caklej :lol: ale dozil se velmi vysokeho veku, tak treba mu pomohly ty sedmikrasky.


Reagovat
Aaalenkaaa 09.05.06

tak mamka je baští :wink: 7 denně, celé květy. Jsou prý hodně zdravé, bohaté na draslík. Její 3-letý vnuk ji viděl je jíst, takže je teď musí na zahradě taky trhat a krmí jima babičku i sebe :lol: Alenka


Reagovat
Jarcazez 09.05.06

SEDMIKRÁSA – sbíráme v poledne Vytrvalá bylinka s válcovitým oddenkem, s přízemní listovou růžicí a jednoúborným stvolem. Kvete od března do listopadu. Když není v zimě sníh, tak kvete po celý rok. Sbíráme růžice s poupátky a čerstvě rozkvetlé úbory. Tato známá rostlinka působí protizánětlivě a ulehčuje vykašlávání. Používáme ji především při zahlenění dýchacích cest, ale i při revmatismu. Zevně bylinka slouží jako léčivý prostředek na špatně se hojící rány, vyrážky, osvědčila se při léčení bércových vředů. Sedmikráska bývá součástí jarních bylinných kúr a dá se použít i na zdobení pokrmů. Květní úbory se sbírají beze stvolů na počátku rozvíjení za suchého počasí (nejlépe v poledne) od dubna do října. Suší se ve stínu do teploty 40°C. Droga má příjemný pach a ostrou chuť. Obsahuje hlavně saponiny, silici, sliz, tříslovinu, flavonová barviva a minerální látky. Vnitřně se užívá v nálevu (1 čajová lžička drogy na šálek vody dvakrát denně) při nemocech plicních a zánětech horních cest dýchacích. Zevně při kožních vyrážkách, hnisavých kožních zánětech apod. Je to častá součást čajových směsí, kde mnohdy jen zlepšuje vzhled čaje. V zahradách se často pěstují sedmikrásy plnokvěté, které se k léčebným účelům nehodí. Ve středověku se sedmikrása těšila v léčitelství značné pozornosti. Sušenými květy se někdy falšoval heřmánek pravý. V kuchyni ji používáme jako zelenou nať (spolu s pažitkou, listy cibule, trochou popence) na chléb s máslem, s tvarohovou pomazánkou, do bylinkových polévek. Jako zeleninu ji přidáváme ke konci přípravy do špenátu, spolu s kopřivami, šťovíkem do nakyslých polévek typu boršče. Hodí se do bramborových salátů, malá poupátka se dají nakládat do estragonového octa jako náhražka kaparů. Sedmikráska byla součástí pokrmů už ve středověku, působí kromě jiného i dobře na zažívání a činnost jater. Recept na závěr: salát se sedmikráskami Pokrájíme hlávku salátu, misku sedmikrásek, 1 červenou cibuli, podrcený stroužek česneku, lžíci strouhané karotky ,sůl ,mletý pepř a promícháme s bílým jogurtem a lžící oleje. Povrch zdobíme lžící strouhaných ořechů, pažitkou a kvítky sedmikrásek. Můžeme doplnit kolečky vařených vajec.

Tak snad jsem pomohla :D Jarča


Reagovat
Zděnka 12.09.08

Nedá mi to a zareaguju. To, co tady píšete o sedmikrásce jsem sice nevěděla, ale od toho tu jste… :) Já přidám taky jeden tip. Od 10 let jsem migrenář a kdo si tím prochází, ví, že dvoudenní zvracecí maraton, hlava na rozstřelení, plno prášků, čípků… Tělo občas přestane reagovat na tyto chemie. Kamarádka stdovala přírodovědu a prý se učili, že 5 sedmikrásek stačí na migrénu… No a jednou mně to chytlo, řekla jsem manželovi, že je má natrhat, snědla jsem je a vida, za hodinu jsem nevěděla, že mi něco bylo… opravdu bych to se nepsala, kdyby to nebyla pravda, ale sama jsem z toho byla v šoku. Takže koho bolívá hlavička makovička, tak pěkně papkejte sedmikrásky. no a pokud vám to přece jen nepomůže, tak budete mít aspoň vitamíny


Reagovat
Bábina 17.02.11

Tak dovolte,abych tady zase nastoupila já,se svou troškou do mlýna.Sedmikrásku můžeme sbírat celou,ale nejúčinější je květ.Rostlinka se sbírá jako celá kvetoucí nať nejlépe v pojedne a jarní sběr je nejúčinější,Pů­sobnost sedmikrásky je široká.Podporuje vykašlávání ,je protizánětlivá,sví­ravá a hojivá proto ji můžeme použít do kloktadel a čajových směsí i na koupele při kožních chorobách,jako lupenka,akne,lišej a jiné podobné vyrážky.Lze vyrábět i masti na bércové vředy a obklady.Bylina se přidává do směsí,protože sama má slabší účinek.To že když brzo z jara sníte 10 květů a tím si prodloužíte život je bohužel pověra,což neplatí o pampelišce a ta se baští i se stonky.Ale malym dětem ze sedmikrásky můžete dělat ozdobu na chleba,nebo něco co zrovna nemusí ,a i pro dospělé doplnit salát o sedmikrásky není od věci.Na sladké jídlo,můžete sedmikrásku namočit do silné sukrové vody a nechat uskchnout.Hezky to vypadá,dobře to chutná a dostanete do těla v mizivém množství látky,které jinde nenajdete.Třeba inulin(neplést s inzulinem).Pokud budete chtít vědět o bylinkách víc,můžete přijít na mojí soukromou stránku,kde pod stránkou Vitalion,radí byliny na různé potíže a nemoci,popřípadě rovnou píšu recepty na čaje.


Reagovat
Bábina 17.02.11

Já vím,že tohle sem nepatří ale na hlavu je lepší řimbaba.A Lihové kapky se již dají koupit.


Reagovat
hanina.h. 07.06.16

Trpim dlouha leta na hormonalni migreny (v obdobi menstruace nebo ovulace, tridenni uporna bolest hlavy). Leky nepomahaji, jen triptany, které jsou drahé a dost dryák. Když kvetou sedmikrásky a denne si jich pár na zahradě dám, migrény nejsou. Vážně pomáhají jako žádná jiná bylinka na tento typ bolesti hlavy. I o příbuzné kopretině se říká, že je to „ženská“ bylina. Kopretinu jsem jako profylaxi jedla jeden čas sušenou v tobolkách, ale ta mi nezabrala. Možná ma na to vliv i čerstvost? Nevím.


Reagovat
Anonymni 28.07.23

Děkujeme za sdílení tohoto článku,Ne všechny hodinky mají 40mm repliku hodinek s baterií.Některé hodinky používají mechanické natahování nebo solární energii a nabíjení při pohybu nevyžaduje baterii.Někdy to lidé nevědí,takže musí hodiny otevřít.Ukažte mi.Otevření mechanický kryt není bez rizika,protože všechny části musí být zbaveny prachu. iwc replica aaa rolex


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.