Diskuze

Bylinky a koření

Sléz kučeravý


paul13 15.11.15

Jednoroční rostlina až 2 m vysoká. Listy dlanitě laločnaté, na okraji zvlněné, kudrnaté, hustě a jemně zoubkované. Květy vyrůstají v paždí listů, okvětní lístky světle růžové až bělavé, asi 7–10 mm dlouhé. Lodyhy jsou přímé, s krátkými postranními větvemi. Kvete od července do řína, mírně mrazuvzdorná (máme vyzkoušeno –5 st. C). Sklizeň listů květen až listopad. Po sběru listy postupně dorůstají na bočních výhonech. Je samovýsevná, ale ne invazivní V podstatě netrpí chorobami, jen při hustější výsadbě ji navštěvují dřepčíci a na spodní straně listů se může vyskytnout rez. Pochází z východní Asie. Dříve se hojně vyskytovala v našich zahradách, ale bohužel upadla do zapomění. V Číně, Egyptě, Německu i Rusku se pěstuje dodnes. Rostlinu je možné využít i jako biopalivo. Vhodná i jako krmivo pro hospodářská zvířata. Výhodou je, že i když listy opakovaně sklízíme, neustále dorůstají a rostlina se větví. I mladé výhonky jsou jedlé, vhodné např. do polévek. V literatuře uváděné léčivé vlastnosti: Používá se ve formě čaje k usnadnění vykašlávání při průduškových katarech a zánětech horních cest dýchacích, při dýchavičnosti, chrapotu. Při žaludečních a střevních katarech k úpravě peristaltiky, při zápalu sliznice žaludku, při žaludečních vředech, při zápalu měchýře. Při zánětech dutiny ústní používáme jako kloktadlo. Protizánětlivého působení byliny využíváme při léčbě koupelemi nebo obklady otevřených bercových vředů, při svrbivých alergiích, k hojení ran, nežitů a vředů a při zánětech žil, dále při zánětu spojivek, při vysušení slz, jako změkčující prostředeka uklidňující prostředek Účinné látky: Slizové látky, silice, třísloviny.
Způsob použití: Nejlépe čerstvé. Květy i listy se suší přirozeným teplem ve stínu, za dobrého přístupu vzduchu. Při sušení se trochu slizovitých látek ztrácí, ale i vysušená rostlina má dost léčivé síly. Sesychací poměr je 5 : 1. Usušená droga se uchovává v papírových pytlích. Čaj: nejlépe za studena – macerát. Macerát: 2 lžičky drogy přelijeme dvěma šálky studené vody a necháme 10 hod. louhovat. Poté slijeme a po doušcích během dne pijeme. Nálev pro vnější použití: 2 polévkové lžíce drogy přelijeme 0,5 l vařící vody a necháme 10 min. louhovat. Poté scedíme a nálev použijeme formou koupelí nebo obkladů. Na obklady můžeme využít i zbytky po přípravě čaje. Ty se v troše vody ohřejí, smíchají s ječmennou moukou, rozetřou na lněné plátno a přiloží. Rostlina má využití v kuchyni jako zelenina: do salátů, polévek, zeleninových jídel, jako špenát, do francouzských brambor, s těstovinami, plněné listy, je to poměrně univerzální rostlina, listy a semena jsou jedlé za syrova i vařené

Příspěvek upraven 01.08.16 v 11:14


Reagovat
pucek 15.11.15

Takový sléz mám, jenom není kučeravý, ale myslím si, že jako i ostatní slézy mají podobné účinky. :)


Reagovat
Anonymni 29.04.21

No, já jsem si přesně něco takového chtěla sehnat právě ve formě čaje, ale nikde se mi to nepodařilo sehnat… Hodně jsem se koukala i třeba na tyto stránky zde – https://www.milota.com , kde jsem to sice nenašla, ale sehnala jsem tam spoustu jiných čajů, takže kdyby náhodou, tak se mrkněte.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.