Diskuze

Trvalky

Sněženky - plevel?


Jura007 18.02.10

Tak máme tady skoro tu dobu, kdy začínají kvést sněženky. Tak mě napadá: jaké s nima máte kdo zkušenosti? Na svojí zahrádce mám sněženky v „hnízdech“ na okrasných záhonech. No a asi dostávají víc prostoru a světla než ve volné přírodě, protože se jim tam daří až podezřele dobře… (I když ve vitalitě je předčí modřence, ty už musím programově likvidovat…) Tak mě napadá – máte někdo nějaké „pěstitelské fígle“ ohledně sněženek?


Reagovat
Re: Jura007 | Jolana 13 11.05.15

Dobrý večer, nebylo by možno ten „sněženkový plevel“ poslat mně? S radostí bych ho přijala a zaplatila za sněženky i za poštu. Napište mi prosím. Děkuji.


Reagovat
Lesina 18.02.10

zkušenost nemám :) Předloni jsem si zaďoubala tak pět cibulek, loni vykvetly dvě. Přivedla jsem si pak od mamky dva obří trsy, které jsem rozdělila po zahradě po dvou třech cibulkách a doufám a věřím, že mi tenhle plevel bude bujet co nejvíc.

Tohle jsem ty moje loňské chudinky :)

Moc bych chtěla hnízda nejen sněženek…


Reagovat
Betty03 18.02.10

Taky bych chtěla „hnízda“. Naše zahrada se teprve vzpamatovává ze stavby :-? A hlavně letos pod tím půl metrem sněhu zatím stejně nic nevidím, že :lol:


Reagovat
Lesina 18.02.10

Spíš mi poraďte – co ještě do trávníku aby na jaře hodně kvetl a pak ho nepoškodilo sekání? Neprožíváme péči o dokonalý anglický trávník, zahradu máme malou a na běhání :) – a manžel seká hlava nehlava :) Takže kvítka v trávě musí být superodolná :)

L.


Reagovat
Lacenka 18.02.10

No já si loni taky nasadila tak 5 hnízdeček,a le po té letošní zimě nevěřím ničemu a počítám s velkýma ztrátama. Na konci listopadu začátku prosince mi vylezli krokusy a pak tu byli holo mrazy, takže u nás to bude po slezení toho bílého koberce asi smutná bilance :-? Člověk se snaží dva roky udělat ze staveniště aspoň něco? a příroda je pak tak razantně proti…škoda


Reagovat
Lacenka 18.02.10

Lesi na tom šafránu (krokusech) je napsaný že můžou do trávníku a po odkvětu se může normálně pokosit…ale o pár řádků dál zas píšou že je to vyhledávaná pochoutka pro mravence, takže já je měla na skalce a jak jsem uviděla že semi okolo nich dělá mraveniště tak jsme to přes léto vyrejpala a dala zas až na podzim.Jinak nevím, ale koukám že můj chlopek seče velmi podobně, u čeho není metrová tyč tak to prostě poseče :wink:


Reagovat
Jura007 18.02.10

Lesi, takže radím: petrklíče (prvosenka jarní, prvosenka vyšší – já je od sebe nepoznám…), popenec břečťanolistý (všudypřítomný plevel, vysoký asi 4cm, kvete modře – ten tam vleze sám), fialky (těch máme v republice asi 25 druhů…), modřenec jarní – barevné varianty modrá, bílá, lehce namodralá, kopretiny, vstavače (moravské orchideje – ale pssst, jsou chráněné…) Ještě mě napadá zběhovec plazivý (květní lodyha vysoká 40–45cm), hvozdíky (plané karafiáty – ale ty jsou spíš na skalku, i když na louce taky přežijou).

Rozhodně bych varoval před rostlinami z kraje lesa jako mařinka vonná anebo svízel přítula. Ty jsou tak životaschopné, že jsou schopné zadusit i poslední zbytky trávníku… To samé platí o pampelišce. Pampelišku vyrýpávat při každé příležitosti, ona už nějak přežije…


Reagovat
Jura007 18.02.10

Jinak o cibulkách sněženek platí pravidlo, že za pět let se zpětinásobí (teda na záhonku mimo trávník).

Lesi, prohlídl jsem tvoji fotečku. Květy sněžek jsou tam jen dva, ale rostlinek třináct (pokud dobře počítám…) Takže vydrž ještě rok.


Reagovat
Lesina 18.02.10

[citace] Jura007 píše: Jinak o cibulkách sněženek platí pravidlo, že za pět let se zpětinásobí (teda na záhonku mimo trávník).

Lesi, prohlídl jsem tvoji fotečku. Květy sněžek jsou tam jen dva, ale rostlinek třináct (pokud dobře počítám…) Takže vydrž ještě rok. [/citace]

Jj, jenže jsem je chytře zasadila mezi mátu a šalvěj… Mám obavy, že nic moc pro ně :) Ale to jsou ty první – loni jsem jich zasadila mraky, tak snad… A letos se zase chystám na lup – u našich rostou u vily – to je dům, který kdysi (ještě před listopadem) vykoupila jedna státní firma jako administrativní sídlo stavby a už roky chátrá. Nikdo tam neseče, ale sněženek mají v zahradě moc.

Cokoli nad 10 cm mi manžel poseká – je fajn, že je aktivní a zahrádku udržuje – ale zrovna na kvítka nic moc :kytka: I když je fakt, že narcisy, co tu jsou asi už léta mi neseče. Ani borůvky :)

Krokusy mám po zahrádce, zkusím je rozhodit i do trávy, stejně jako modřence. Fialky a peetrklíče jsem zkusila zasadit – nechytly se :) Zatím ;)

L.


Reagovat
Jura007 18.02.10

Fialky nepřesazuj, rozmnožuj je semenama. Posbíráš je v druhé půlce května… Listy fialek počítám poznáš. Noa petrklíče je potřeba přesazovat na přelomu března a dubna – letos asi později. U petrklíčů v žádném případě nezkracovat kořínky!!!


Reagovat
Machalka 18.02.10

Tak já jsem sněženky vyrýpla u mojí babičky na zahrádce – skvěle se jim tam dařilo, ale plánovala se rekonstrukce domku, takže by přišly k úhoně. První rok jsem měla strach, že to asi nepřežily, ale naštěstí se ujaly. Přesadila jsem je v roce 2006 a tohle je fotka z loňskýho března. Zasadila jsem dva trsečky a pomalinku se asi rozšiřují… Vím o nich akorát, že potřebují hodně vody :oops: Jinak jsem zahradnice těžká amatérka, u nás na zahradě přežijou jen silný kusy :oops:


Reagovat
Lesina 18.02.10

[citace] Jura007 píše: Fialky nepřesazuj, rozmnožuj je semenama. Posbíráš je v druhé půlce května… Listy fialek počítám poznáš. Noa petrklíče je potřeba přesazovat na přelomu března a dubna – letos asi později. U petrklíčů v žádném případě nezkracovat kořínky!!! [/citace]

Zkusím, ale kde vzít smena fialek a nekrást? :) V květku je už tráva hodně vysoká… A petrklíč ještě zkusím – mají je za plotem ve školce, tak se domluvím a jeden dva ušlohnu .)


Reagovat
Jura007 18.02.10

V krajním případě ti můžu v květnu semena fialek poslat dopisem… Sousedi s nima mají zamořenou celou zahradu… Fialky jsou další takový „krásný plevel“…


Reagovat
JaSe 18.02.10

Ahoj, ještě loni jsem měla sněženek hodně, letos jsem zvědavá, jak to s nimi bude. Nejvíc jich bylo v záhonu, který jsme loni museli vykopat, většinu cibulí jsme vyndali do přepravky a na podzim jsem pak cibule nandala, kam se dalo. Tak jsem zvědavá, odkud všude polezou. Ještě jsem dostala dost cibulí od známé. Letos nemám sněženky pod kontrolou, protože i u nás v malých nadmořských výškách (kousek za Prahou v údolí Vltavy) leží věcný sníh :lol: . Před rokem to vypadalo, že vykvetou ještě dřív, než budou Vánoce, ale nakonec to vydržely až do pozdní zimy. Fialky si přesazuju jako rostlinky, někde za plotem něco vyrýpnu :lol: Před lety jsem domů přitáhla i bílé fialky, odstěhovaly se za plot.


Reagovat
Jura007 18.02.10

JaSe: fialky odnožují formou šlahounů – podobně jako jahody. Až jsem se divil, když mně dokázaly šlahounama přelézt i pískovcové balvany metr krát metr… Jinak přesouvají se buď za vláhou nebo za živinama. Jinak ty „bílé fialky“ mají tuším botanické jméno violka Rivinova, ale nejsem si jistý. Mně se nejvíc líbí violka trojbarevná (planá maceška)…


Reagovat
JaSe 18.02.10

Juro, já jsem ty bílé fialky prostě vyrýpla a přestěhovala k nám na zahradu. Ale je to už hodně dlouho… Teď jsem fialky ze zahrady vyházela, ale zas je tam vrátím, až ta zahrada bude trošku k něčemu vypadat. Bílé jsou tady na jednom místě, je jich jen maličko. Malý kopeček jsem přestěhovala do místa předchozího bydliště, tam se chytily dobře. Už bych potřebovala, aby sníh roztál, jsem fakt zvědavá, co se pod ním odehrává. U nás totiž nejsou takové mrazy jako jinde. Potřebuju vědět, kde všude co roste, protože jsme přehazovali haldy hlíny a všechny cibule jsme neviděli, abychom je dali nějakam na jedno místo.


Reagovat
nakukovatelka 18.02.10

Juro (ja uz si to proste neodpustim :wink: ) – do ceho vseho Ty nevidis ..... Cekam, kdy na Tebe narazim v diskusi Gynekologicke potize. Nic ve zlym. Ale jsi zvlastni no :think:


Reagovat
Jura007 18.02.10

Nakukovatelko,

teď vezmi rozum do hrsti a přemýšlej se mnou: Jsem z jižní Moravy, konkrétně jsem se narodil v Kyjově. To je tradičně zemědělský kraj. Tak je logické, že se hrabu v hlíně. Absolvoval jsem strojní průmyslovku, no i můj otec byl strojař. Tak je taky logické, že vím něco o strojích a obecně o kovech. Zajímá mě historie, protože se dost nepěkně ometla o naši rodinu. No tak vím něco o historii… A tak by se dalo pokračovat dál.

Ale to není to podstatné. Zkus si položit otázku: bude mít tyhle znalosti pohodlný člověk, co vyrůstal v dostatku a rodiče mu umetali cestičku až do jeho důchodového věku? Měl jsem šéfa, který ke svým dvacátým narozeninám dostal obligace v hodnotě šesti a půl miliónu korun. Tehdy, když jsem pod ním pracoval, to byl čerstvý inženýr. Zajímala ho hlavně myslivost, auta značky BMW, kulové zbraně a chození do podnikatelského klubu. Myslíš, že se někdo takový zajímá třeba o tu národní historii nebo okrasné květiny? Prostě každá společenská vrstva je charakteristická něčím jiným…

Ufff, to je zase slohová práce… No chtěl jsem říct, že logicky pokračuju v tom, v čem jsem vyrostl.


Reagovat
JaSe 24.02.10

Ahoj, tak mám na zahradě první flek bez sněhu a na něm sněženky. Jsem překvapená, myslela jsem si, že tam zůstaly jen modřence (ty tam jsou taky). Doufám, že už brzy roztaje sníh, abych viděla, co se kde chytilo (loni jsem sázela hodně nových rostlin). Kamarádka mi říkala, že už také chodí vytahovat kytky z hlíny alespoň očima :lol: .


Reagovat
Lacenka 25.02.10

Jjo už je to tady, první naše letošní bledulky :dance: :dance:


Reagovat
Lesina 25.02.10

[citace] lacenka píše: Jjo už je to tady, první naše letošní bledulky :dance: :dance: [/citace]

No, teda, mezi námi, pěkní chcípáčci :D Ale zaplaťbůh za ně :kytka:

Těším se domů až obhlídnu naši zahrádku :)

L.


Reagovat
JaSe 26.02.10

Ahoj, tak mi kromě sněženek lezou z hlíny i tulipány (ty mají zatím tak 3 cm) a čemeřice. Jsem v naší ulici zatím jediná :potlesk: , ostatní mají ještě zahrádky pod sněhem. U mě zatím roztál je pruh pár metrů dlouhý. Zbytek je taky pod sněhem. Lacenko, pěkné bledulky. Zkusila jsem je před lety vysadit na zahrádce, ale asi je něco sežralo :pocitac: .


Reagovat
MaryPoppins 26.02.10

Já mám sněženky v trávníku a daří se jim tam moc dobře, úžasně se rozrůstají. Jinak tam mám i narcisy a krokusy, zasadila jsem je asi před 5 lety a od té doby se o ně nestarám, jen se na jaře kochám. Trávu sečeme přiměřeně pilně a nevadí jim to. Teda na jaře se snažím manžela od nich zahnat, než se zatáhnou, ale ne vždy se mi to podaří.


Reagovat
Lesina 26.02.10

[citace] MaryPoppins píše: Já mám sněženky v trávníku a daří se jim tam moc dobře, úžasně se rozrůstají. Jinak tam mám i narcisy a krokusy, zasadila jsem je asi před 5 lety a od té doby se o ně nestarám, jen se na jaře kochám. Trávu sečeme přiměřeně pilně a nevadí jim to. Teda na jaře se snažím manžela od nich zahnat, než se zatáhnou, ale ne vždy se mi to podaří. [/citace]

To je nádhera, neuvěřitelně se těším domů abych obhlídla naši zahradu.

L.


Reagovat
Jura007 11.04.10

Tady přidám fotečku sněženek letos v předjaří… holt pro nával jiných starostí jsem ji nestihl vložit dřív…


Reagovat
Jura007 11.04.10

A k ní ještě jedna fotka.


Reagovat
amazonka01 12.04.10

Do trávníku krokusy, ladoňky, ladoničky, puškinie, modřence (tedy z cibulovin), na podzim posekat a na jaře až po odkvětu a aspoň částečném zežloutnutí natě (to holt musí manžel vydržet) No a jinak z "plevelů"ještě nebyl zmíněn rozrazil, sedmikrásky – oboje naopak miluje sestřihávaný trávník, pak různé mochny a mochničky. Ale jsou to ty správné plevely, které naopak leckdo z trávníku pečlivě likviduje (já si je taky hýčkám :-P )


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.