Diskuze

Drobné ovoce

Střih rybízu


vykyna 02.08.10
Potřebuji poradit, jak na staré rybízy. Babička jich má na zahradě hodně, jsou ve špatném stavu a staré. Sice plodí, což je s podivem, ale málo. Větve jsou dlouhé, slabé, což přičítám nedostatku světla a výživy. Byla tam hrozná džungle, takže potřebuji alespoň přibližně vědět, jak na to. Je tam červený, černý a i bílý. Jestli pohnojit, tak čím, ať už je organického či anorganického původu. Sice mám zemědělku, ale o rybízu, jsme se tam toho moc neučili, spíš vůbec nic :wink:
Reagovat
jahulka 05.08.10
Docela se mi osvědčil cererit jako hnojivo.
Zkuste uříznout u země, u každého keře tak dvě, tři větve a nechte asi tak pět mladých výhonů. To by mělo pro začátek stačit. Záleží na úrodnosti půdy, u nás je chudá, tak musíme řezat velice opatrně . Jinek na řez je teď dobrá doba, po otrhání plodů. Nebo lze také řezat brzy z jara, ale srpen je lepší, lépe se vidí, které výhony plodí.
Reagovat
Jura007 06.08.10
Je rozdíl mezi stromkovým a keřovým rybízem. Keřový je čistě jenom rybíz, kdežto stromkový je rybízové dřevo naroubované na meruzalce. Omládky z meruzalky bych bez milosti likvidoval, pokud si na ně nechceš dál roubovat další stromky.
K řezu rybízu jen pár rad, hodně brutálně zjednodušených. U keřového rybízu je tříletá větev prakticky nanic - odstranit. Jakmile větev uschne, taky pryč - jen stíní. Dá se to udělat taky tak, že v předjaří suché větve vylámeme rukou (než začne proudit míza, protože ta se natahuje částečně i do suchých).Pokud některé výhony obvodových plodných větví míří kolmo vzhůru nebo dovnitř keře či stromku, taky vystřihneme. Pokud se u stromku kříží větve, vystřihneme tu, která jde víc vzhůru (bude na ní v budoucnu menší úroda).
Ale chce to trénovat a časem poznáš, že jsem to brutálně zjednodušoval a že to neplatí pro všechny odrůdy stejně (holt praxe je nutná...)
Reagovat