Diskuze

Bylinky a koření

Sušení bylinek - divizna velkokvětá


Jiitulle 06.07.07

nemáte někdo zkušenosti se sušením květů DIVIZNY VELKOKVĚTÉ?Prej se má sušit na sluníčku?Ale já nevím na co je mám dát? :nevim: Když je na něco rozložím,tak zafouká vítr a květy by mě odletěly :-( .Prosím poraďte,kdo máte s tím zkušenosti. S ostatníma bylinkama není problém,ty nastříhám,pověsím a usuším :)


Reagovat
Re: Jiitulle | Anonymni 30.06.19

Zdravím diviznu už sušila moja Mamka a já ju taky suším a pěstuju taky takže stačí ju dát do papírové bedýnky a dát do ní třeba noviny nebo reklamový leták jak uschne za ten den možeš ju dat do papírového sáčku a nechat ještě za oknem na slunku. Zdravijú stařeček pagáč:)


Reagovat
Re: Jiitulle | Anonymni 30.06.19

Zdravím diviznu už sušila moja Mamka a já ju taky suším a pěstuju taky takže stačí ju dát do papírové bedýnky a dát do ní třeba noviny nebo reklamový leták jak uschne za ten den možeš ju dat do papírového sáčku a nechat ještě za oknem na slunku. Zdravijú stařeček pagáč:)


Reagovat
Mariam 10.08.07

Tak mozna ze uz to je pase, ale ja susim diviznu v nizkejch papirovejch krabicich, pres ktery mam polozenou sit do okna.


Reagovat
Jiitulle 10.08.07

Díky za radu a sušíš i jiný bylinky?


Reagovat
bombastic.1 03.06.10

Žádné bylinky se nemají sušit na přímém slunci.Co se týká Divizny tak se sbírá za sucha až zmizí rosa.To je min.od 10hod.dopoled­ne.Nesuší se na slunci ale při teplotě 50–60°C(možno použít sušičku ovoce.Květní korunky co opadaly nesbíráme,ztratí barvu a znehodnotí drogu.Droga se uklládá do vyhřátých nádob a neprodyšně uzavře.Droga se užívá na lepší odkašlávání jako výluh čaj nebo v mléce a sladí se medem.Neužívat dlouhodobě,Obsahuje saponin který rozkládá červené krvinky


Reagovat
sud 04.06.10

Ahoj,takový dotaz,mohou malé děti výluh z divizny ?? Mam vnučku tři a půl roku,má zahleněno kdesi a nechce se to stále uvolnit.Děkuji a přeji konečně krásné dny.


Reagovat
bombastic.1 04.06.10

Ahojda všem příznivcům bylinek.Na odhlenění samotná divizna pro děti není vhodná.Pro odkašlávání jsou vhodné směsi jiných rostlin s diviznou. Například: 5g květu divizny a 5g květu slézu ve 1/4l vody se nechá přejít varem a využívá se za den po lžicích. Jiná směs dle dr.Hrušky:10g květu divizny,10g květu slézu,5g natě přesličky a špetky květu a listu podbělu. Povaří se v 1/2 litru vody a uživá se pětkrát denně. Listů z divizny se používá po domácku proti průjmům. Hrst sušených nebo čerstvých listů se vaří v 1/2 litru vody a horký odvar se vypije.Listy v celku spařené horkou vodou se přikládají na nežity nebo se místo nich dával obklad ze šťávy z čerstvých listů. U kořene divizny je zaznamenáno použití při bolestivýách hemoroidech.


Reagovat
sud 04.06.10

Moc děkuji za radu


Reagovat
W 11.10.10

Diviznu suším na slunci na víčku od krabice nebo něčem, co má zvýšený okraj. Přesto, když je silný vítr, tak to nejde.Bohužel se mi už taky stalo, že mi vítr diviznu odnesl. Další možnost sušení je na kachlových kamnech nahoře, samozřejmě ne na plotně.nebo prostě jen v blízkosti jakýchkoli kamen. V nejhorším případě nechám diviznu na půdě. Sušení trvá déle, ale jde to taky. Na rozdíl od většiny autorů, když to nejde jinak ( na chalupu jezdím jen o víkendu) trhám diviznu i mokrou a taky s určitým rizikem zčernání lze sušit. Mimochodem, nejvíce se mi osvědčil diviznový sirup.


Reagovat
jaku rozkoksny 12.04.11

potře buju referát do školi tak kdibiste mi něco o ní napseli jestli něco o ní víte


Reagovat
W 12.04.11

DIVIZNA Diviznu znám a mám rád takřka od malička. Je to krásná rostlina, která je vždy ozdobou zahrady. Kolem domu se vyskytovala a stále vyskytuje na různých místech. Babička někdy květy sbírala a sušila. Teprve později jsem se dozvěděl, že existuje divizna velkokvětá, která je tou vhodnou bylinou pro sběr. ¨
Při zakládání bylinkové zahrádky v r. 2006 jsem si několik sazenic přinesl z Proseka a vysadil je do řady na kraji záhonu. Na Proseku jsem kvetoucí divizny a blízko nich několik jednoletých sazenic objevil v divoce rostoucí a neudržované zeleni blízko křižovatky Prosecké ulice s dálnicí. Byly tam však jen 2 roky, pak už se tam neobjevily. To, že se divizna vysemení na stejném místě, kde roste, platí podle mých zkušeností spíše vyjímečně.
Z odkvetlých klasů se drhnutím snažím získat semínka, které po různých místech rozsévám. Úspěchy s vypěstováním nových rostlin jsou střídavé. Semínka jsou velmi malá a téměř k nerozeznání od drobného prachu z uschlých květů, a tak si nejsem ani jist, kolik semínek vlastně získám. Jen málokdy mi divizna vyroste na místě, kam jsem se ji snažil vysít a překvapí mne úplně někde jinde. To se mi stává nejen na zahradě, ale i v sadu na Okrajku. Roste mi zde i divizna malokvětá, kterou občas po vykvetení i vytrhu, abych dal prostor pro rozmnožování divizně velkokvěté. Divizna malokvětá se mi zato pomstila. Jednou se mi na Okrajku podařilo vypěstovat několik vělkokvětých variant na místě, kde tráva byla vypálena po spáleném roští. V druhém roce se na tomto místě objevilo hodně malých sazenic. Byly na sebe natěsnány, a tak jsem se rozhodl je rozsadit. Jednu řádku jsem jich vysadil na místě zryté louky poblíž chatky. Pečlivě jsem je okopával a zaléval v naději, že budu mít dobrou úrodu květů k sušení. Když vykvetly, ukázalo se, že jsem se namáhal marně. Vyrostla mi divizna malokvětá, která je ke sběru nevhodná. Nevím, jestli velkokvětá divizna zplaněla nebo jak se to mohlo stát? Divizna velkokvětá mne však neopustila a objevila se úplně někde jinde, takže materiál k sušení jsem měl. Co do místa, kde roste, je nevyzpytatelná. Divizna je dvouletka, kvete až ve druhém roce a pak zahyne. Pokud vykvete již v prvním roce, jde jen o slabý květ. Na dobrém místě přináší přímo fantastické množství květů. Neznám jinou rostlinu podobné velikosti, která má tolik květů a tak dlouho. V délce kvetení s ní mohou soutěžit jen hledíky. Kvete od června do pozdního podzimu, dokud teploty neklesnou k nule. Každý květ přitom vydrží jen jeden nebo dva dny, pak odpadne. Za horkého dne květy odpadávají již ve stsejný den, kdy vykvetou. Divizna vykvétá v noci, květy se sbírají kolem desáte hodiny. K večeru většina květů opadává.
Sbírat květy divizny je pro mne potěšním. Patří to k blahu zahradníka.Zejména za plného slunce, kdy květy dalo by se říci kradu obletujícím včelám, čmelákům a vosičkám. Žádná jiná bylina se nesklízí tak snadno, člověk se nemusí ohýbat, pracně stříhat nebo přebírat. Sklízet ji lze denně, od června do listopadu. Časem jsem zjistil, že sušit se dají i květy sbírané za deště. Riziko jejich zčernání při sušení je malé.Květy se sbírají bez zelených kalíšků, jsou velmi lehké. Suší se nejlépe na slunci, při vysokých teplotách uschne za den. Je jen nebezpečí, že i mírný vítr velmi lehké uschlé květy rozfouká. Stalo se mi to vícekrát. Sušení na půdě trvá několik dní. Množství sklizené za den z jedné rostliny stačí na šálek čaje, při vrcholu kvetení i na celkou konvici. Většinou se mi za sezónu nepodaří nasbírat více než 300 g.
Divizna je velmi nenáročná na pěstování. Chce spíše kamenitou, na živiny chudou zem a slunné stanoviště. V r.2009 mi velmi pěkná divizna vyrostla na kamenitém nájezdu k chatce na Okrajku mezi dlažebními kostkami. Byla daleko větší než jiná divizna na první pohled mnohem lepším stanovišti na bývalém poli s dostatkem slunce.
Čaj připravuji jako nálev (asi vrchovatou lžíci na konvici zaleji vroucí vodou a nechám vyluhovat asi 15 minut). Má krásnou výrazně žlutou barvu. Lze ho použít i jako žluté barvivo. Je lépe nálev zcedit přes velmi jemné sítko. Při použití normálního sítka v čaji zůstanou drobné chloupky, které pak mírně dráždí v krku. Čaj působí léčivě při kašli, chrapotu a zahlenění.


Reagovat
Re: W | jarmila niklová 20.06.12

Jsem z Jižní moravy, na zahradě u plotu nám každý 2rok vykvete divizna velkokvětá. Pokaždé je ji více a více. Letos se urodilo velmi mnoho a dokonce jsem musela manžela hlídat aby mi ji sekačkou na trávu neposekal. Díky za radu jak se má užívat, pořádně jse to nevěděla. :dance: :dance:


Reagovat
Dazynka 01.06.11

prosím vás,chtěla bych se zeptat,kdy přesně kvete divizna?potřebuji usušit její květy,moc děkuji :-)


Reagovat
bombastic.1 08.06.11

Jak kde, ale divizna rozkvétá postupně musí se trhat každý den a než vykvete celé květenství trvá 3 neděle až měsíc,záleží na poloze a počasí.Nemá se trhat za rosy a deště a sušit se nemá na přímém slunci (černá).


Reagovat
eskargoth 09.08.11

Divizna se sbírá každé ráno (pokaždé má nové květy)… a pak ji suším na takovém rámu vypleteném sítem a s novinama. Aby pěkně větrala. Ale obecně v divizně žádný problém nevidím, schne rychle a ochotně.


Reagovat
P63 11.07.12

Dobrý den, vícekrát jsem se dočetl o varování, aby se květy neznehodnotily zčernáním, ale nikdo neuvádí, co znamená to znehodnocení. Chtěl bych vědět, zdali se sníží kvalita a léčebné účinky např. o 50 % nebo zdali jsou zčernalé květy úplně k ničemu a mám je vyhodit. A co se myslí zčernáním – je to úplně černé a nebo jen částečně? Chodím postupně květy divizny sbírat a suším je pozvolna na papíře ve sklepě rodinného domu, kde je momentálně asi 24° C a některé květy jsou žluté a některé postupně černají. Nevím, proč jsou mezi nimi tyto rozdíly a jak tomu zamezit. Zde se dočítám, že se nemají sušit na přímém slunci a jinde se uvádí, že ano. Děkuji za případnou odpověď od odborníka.


Reagovat
Anonymni 28.04.22

Já tedy nemám zkušenost konkrétně s diviznou, ale jinak si ráda sbírám bylinky na čaj a často suším v zavěšené zácloně venku, ne na přímém slunci, když je vlhko tak to dám do garáže a nikdy se mi nestalo, že by něco zplesnivělo nebo se jinak znehodnotilo. A ty bylinkové čajíky jsou úžasné, to má úplně jinou chuť než ty kupované, taky je fajn pořídit pořádnou konvici na čaj . Mezi mé favority patří máta, šípek, lipový květ a dochutím pampeliškovým me­dem.


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.