Diskuze

Jehličnany a konifery

Vegetativní množení cedrů

JUDr Jiří Josífko 08.10.12
V supermarketech stojí pěkné cedry od 500 do 15000 Kč. Žádná láce.
Prošel jsem spoustu lokalit s cedry ve Středomoří. Najít nálet je skoro nemožné.
Místní říkají, že jsou všude přemnoženi hlodavci a protože semena cedrů jsou nasládlá, všechna sežerou.

Jak na to?

Seznámím vás s jednoduchou metodou, která ńení marná.

Ve skleníku si upravte potřebný prostor např. 50 x 50 cm. Do 15 cm hloubky promíchejte s rašelinou. Moc nezalévejte.
Vybraný prosto pokryjte na povrchu černou folií, jejíž kraje zahrabete do země, aby se nemohla pohybovat. Do folie uděláte díry asi 1 cm v průměru, asi 3 až 5 cm od sebe. Do těchto děr zapícháte řízky cedrů -já dělám asi 15 cm dlouhé, na konci seříznuté, případně seříznuté do V. Namočené v zakořeňovadle. Necháte do dubna - to je všechno. Mnoho zdaru. Dr J
Reagovat
muškatek 08.10.12
Zdravím, myslíte že by to šlo i s tisem? Skleník máme ale nevytápěný a nezmrznou řízky v zimě? Děkuji.
Reagovat
Re: muškatek | brasica 19.12.12
Tis koření i 2 roky
Reagovat
george5167 08.10.12
Obracíte se na mne, jako kdybych byl zahradník. To nejsem. Vždycky se pro něco nadchnu, mám v Praze obrovskou zahradu a už jsem vystřídal kde co. Teď jsem postavil za 4 roky novou architekturu na části zahrady "www.exotickazahradapraha.cz, ze které přinesla pěkné obrázky Mladá Fronta.

Protože mi je víc než 90 let, neberte mne vážně. V tom věku to člověku moc nemyslí.
Tak k dotazu : řízky jehličnanů nemrznou vůbec, ve skleníku jak by smet.Ve skleníku by to nemělo táhnout jako v komíně.
Pokud jde o tisy, většina variant jde množit řízky zcela jednoduše a také mnou popsanou metodou. Neračte v zimě zalévat, možná sem tam během zimy poprach zelené části vodou / odstátou!!! /

Když už jsem na drátě, kdo to ví, odpoví, odpoví mi na otázku :
ALOE VERA - kde je její mrazuvzdornost / nebo teplomilnost /? Literatura říká + 15 C, to je nesmysl.
Aloe, pokud má suché nohy nenastydne ani při + 5.C

Zkoušel někdo ze sukulentů pěstovat venku Malenophoru? Přišel jsem k ni náhodou, někdo ji vydloubl kousek pod San Diegem. V USA je uvedena v zákonech, které omezují pěstování rostlin na jihu kolem dálnic z důvodů častých požárů. Je to úžasná, nádherná rostlina / sukulent /, roste jako blázen, stále kvete a přežívá v zimě při + 5 C. Já ji dal dohromady se sukulentní Aptenii / kterou jsem si přivlastnil někde v Tunisu před hotelem /,prorůstají se a myslím, že se mají docela rády. Spousta obrázků bude na mých nových www. Teď musím několik desítek kilogramů Malenophory složit na kompost, protože nemám dost času, abych ze všeho udělal řízky.
Reagovat