Diskuze

Trvalky

Vysoké trvalky na plot


JaSe 09.04.09
Ahoj,
bydlíme s dětmi v malém starém venkovském domečku. Pomalu předělávám zahrádku a potřebovala bych poradit nějaké trvalky, které by nám zakryly plot. Domek je ve svahu, nahoře je pěkná malá terasa, ideální na grilování nebo jen posezení s přáteli, ale při pohledu z ulice jsme jako ve výkladní skříni. Původně jsem tam chtěla dát tůje, ale zas tu nechci mít hradbu (tůje dám dozadu na zahradu, sem do průčelí se moc nehodí), navíc potřebuju zakrýt jen asi 3,5 m plotu, zbytek nechám být, aby bylo vidět zahrádku. Moje představa je nechat plot (klasický drátěný potažený zelenou bužírkou) porůst nějakými trvalkami, které by třeba i kvetly, plot aby hodně zarostl, ale nemusí být nutně úplně neprůhledný.
Před zarostlým plotem bude za zahrádce trávník, na ten bude navazovat květinový venkovský záhon před plotem, který zarůst nenechám, tak aby se to k tomu hodilo.
Břečťan se mi sice líbí, ale roste hrozně pomalu a sem se mi moc nehodí, psí víno opadává.
Máte někdo nápad, co na plot dát?
Ideální by bylo, kdyby to i rychchle zarostlo
Díky moc
Jana
Reagovat
Re: JaSe | Katka477 10.11.16
Dobrý den. Rychle rostouci živej plot je turkenskanskej živej plot,1rok 50cm,2 rok do 1m, a na 3už 4m, je hustej a krasnej, pokud byto bylo na schovani plotu od lidi, prachu, hluku atd
Reagovat
Lesina 09.04.09
Pětiprsťák? Do roku máš zelenou hradbu a tvou jedinou starostí bude bránit v dalším rozrůstání - ale to se dá. A stačí ti jedna rostlinka. Navíc se na podzim zabarví do nádherných barev - jen přes zimu opadá.

L.
Reagovat
BaraF 09.04.09
Psí víno - pětiprsťák - přísavník má tříprstého příbuzného. Ten neopadává, má temně zelené lesklé třílaločné listy. Ale podstatně hůř koření a je na kořeny vůbec náchylný (zmrzá, plesniví...). Dělá se to tak, že se na podnože pětiprstého přísavníku naroubuje přísavník tříprstý a ty se můžeš těšít z vybraných vlastností obou, odolnosti i neopadavosti. Roubované rostliny ti prodají v dobrém zhradnictví, můžeš to zkusit i sama potřebuješ ostrý nůž, štěpařskou páska, podnože s pořádnými kořeny pětiprsťáky a rouby třprsťáka uloupené třeba v parku.
Anebo zkombinuj pětiprstý přísavník s břečťanem (na opoře roste slušně), přidej třeba Clematis (pozor kořeny do stínu třeba pod tůji a na zbytek ať praží slunce). Neopadavý je i zimolez (kozí brada), má okrouhlé dužnaté listy a kvete zajímavými růžovožlutými květy. A co klasické pnoucí "babičkovské" růže?, pod ně levandule a je to.
Reagovat
kadlina 09.04.09
Kvetoucí je zimolez, jen nevím, jak rychle zarůstá.
Reagovat
JaSe 09.04.09
Ahoj,
díky. Psí víno možná nakonec vyhraje, i když opadává. Je nádherné.
Roste nám tady toho docela dost, můžu zkusit za:,-(it řízky z planého vína,nebo se musí koupit "ušlechtilá rostlina"? Nejsem zrovna Béďa Trávníček, takže leccos řeším metodou pokus - omyl.
Pnoucí růže mě nenapadla, taková základní věc . S růžičkami tady samozřejmě počítám, jen je zatím nemám.
Mám tip na jednu rostlinu, ale vůbec netuším, co to je. Požádala jsem známého, aby mi jí u něj vyfotil, jestli jí tam ještě jeho soused má, třeba by to tady někdo poznal.
Dneska chci zkusit koupit semena jedné liány (vilec šplhavý), před lety jsem jí viděla u známé, měla jí nadhernou. Jenomže je to letnička.
Jana
Reagovat
Anonymni 09.04.09
Ahoj. Co Vistarie? Kvete krasne, roste super rychle. Neprihlasena Janaze
Reagovat
Zděnka 10.04.09
Ahoj Vistarie jsou super, asi je taky budeme pořizovat. Manžel byl v Jemenu a nafotil tam plot ze tří barev Bugenvilei. Ale nevím, jestli je to letnička, nebo trvalka. A co černoká Zuzana, nebo hrachor?? Je to sice letnička, ale rychle rostoucí. Navíc bys mohla mít každý rok jinou barvu.... Třeba jako doplněk k psímu vínu. :wink:
Reagovat
JaSe 10.04.09
Ahoj,
vistarie je trvalka, tedy jestli to je to, co si myslím, že to je .
Včera jsem si v Bauhausu koupila semínka té liány, hned dvě balení (v jednom je asi jen 8 semen) a směs popínavých letniček.
Pnoucí růžičky za:,-(ím až v okamžiku, kdy budu přesně vědět, jak ta zahrádka bude vypadat. Kamarádka zahradnice navrhuje .
Včera jsem si přivezla 20 tůjí, tak jim teď ryju prostor kolem plotu, ale je to docela dřina. Tůje sice nejsou zrovna to nejlepší do venkovské zahrádky, ale budou ze strany, kudy chodí lidi na vlak, tam to potřebuju zakrýt. Průčelí domku bude mít zahrádku takovou, jaká se sem hodí.
Jsem fakt zvědavá na tu liánu. Kamarádka jí měla na velkém oblouku a ta kytka byla fakt nádherná.
Jana
Reagovat