Diskuze

Trvalky

Vysoké trvalky na plot


JaSe 09.04.09

Ahoj, bydlíme s dětmi v malém starém venkovském domečku. Pomalu předělávám zahrádku a potřebovala bych poradit nějaké trvalky, které by nám zakryly plot. Domek je ve svahu, nahoře je pěkná malá terasa, ideální na grilování nebo jen posezení s přáteli, ale při pohledu z ulice jsme jako ve výkladní skříni. Původně jsem tam chtěla dát tůje, ale zas tu nechci mít hradbu (tůje dám dozadu na zahradu, sem do průčelí se moc nehodí), navíc potřebuju zakrýt jen asi 3,5 m plotu, zbytek nechám být, aby bylo vidět zahrádku. Moje představa je nechat plot (klasický drátěný potažený zelenou bužírkou) porůst nějakými trvalkami, které by třeba i kvetly, plot aby hodně zarostl, ale nemusí být nutně úplně neprůhledný. Před zarostlým plotem bude za zahrádce trávník, na ten bude navazovat květinový venkovský záhon před plotem, který zarůst nenechám, tak aby se to k tomu hodilo. Břečťan se mi sice líbí, ale roste hrozně pomalu a sem se mi moc nehodí, psí víno opadává. Máte někdo nápad, co na plot dát? Ideální by bylo, kdyby to i rychchle zarostlo :D Díky moc Jana


Reagovat
Re: JaSe | Katka477 10.11.16

Dobrý den. Rychle rostouci živej plot je turkenskanskej živej plot,1rok 50cm,2 rok do 1m, a na 3už 4m, je hustej a krasnej, pokud byto bylo na schovani plotu od lidi, prachu, hluku atd :P


Reagovat
Lesina 09.04.09

Pětiprsťák? Do roku máš zelenou hradbu a tvou jedinou starostí bude bránit v dalším rozrůstání – ale to se dá. A stačí ti jedna rostlinka. Navíc se na podzim zabarví do nádherných barev – jen přes zimu opadá.

L.


Reagovat
BaraF 09.04.09

Psí víno – pětiprsťák – přísavník má tříprstého příbuzného. Ten neopadává, má temně zelené lesklé třílaločné listy. Ale podstatně hůř koření a je na kořeny vůbec náchylný (zmrzá, plesniví…). Dělá se to tak, že se na podnože pětiprstého přísavníku naroubuje přísavník tříprstý a ty se můžeš těšít z vybraných vlastností obou, odolnosti i neopadavosti. Roubované rostliny ti prodají v dobrém zhradnictví, můžeš to zkusit i sama potřebuješ ostrý nůž, štěpařskou páska, podnože s pořádnými kořeny pětiprsťáky a rouby třprsťáka uloupené třeba v parku. Anebo zkombinuj pětiprstý přísavník s břečťanem (na opoře roste slušně), přidej třeba Clematis (pozor kořeny do stínu třeba pod tůji a na zbytek ať praží slunce). Neopadavý je i zimolez (kozí brada), má okrouhlé dužnaté listy a kvete zajímavými růžovožlutými květy. A co klasické pnoucí „babičkovské“ růže?, pod ně levandule a je to.


Reagovat
kadlina 09.04.09

Kvetoucí je zimolez, jen nevím, jak rychle zarůstá.


Reagovat
JaSe 09.04.09

Ahoj, díky. Psí víno možná nakonec vyhraje, i když opadává. Je nádherné. Roste nám tady toho docela dost, můžu zkusit za:,–(it řízky z planého vína,nebo se musí koupit „ušlechtilá rostlina“? Nejsem zrovna Béďa Trávníček, takže leccos řeším metodou pokus – omyl. Pnoucí růže mě nenapadla, taková základní věc :oops: . S růžičkami tady samozřejmě počítám, jen je zatím nemám. Mám tip na jednu rostlinu, ale vůbec netuším, co to je. Požádala jsem známého, aby mi jí u něj vyfotil, jestli jí tam ještě jeho soused má, třeba by to tady někdo poznal. Dneska chci zkusit koupit semena jedné liány (vilec šplhavý), před lety jsem jí viděla u známé, měla jí nadhernou. Jenomže je to letnička. Jana


Reagovat
Anonymni 09.04.09

Ahoj. Co Vistarie? Kvete krasne, roste super rychle. Neprihlasena Janaze


Reagovat
Zděnka 10.04.09

Ahoj Vistarie jsou super, asi je taky budeme pořizovat. Manžel byl v Jemenu a nafotil tam plot ze tří barev Bugenvilei. Ale nevím, jestli je to letnička, nebo trvalka. A co černoká Zuzana, nebo hrachor?? Je to sice letnička, ale rychle rostoucí. Navíc bys mohla mít každý rok jinou barvu… Třeba jako doplněk k psímu vínu. :wink:


Reagovat
JaSe 10.04.09

Ahoj, vistarie je trvalka, tedy jestli to je to, co si myslím, že to je :D . Včera jsem si v Bauhausu koupila semínka té liány, hned dvě balení (v jednom je asi jen 8 semen) a směs popínavých letniček. Pnoucí růžičky za:,–(ím až v okamžiku, kdy budu přesně vědět, jak ta zahrádka bude vypadat. Kamarádka zahradnice navrhuje :D . Včera jsem si přivezla 20 tůjí, tak jim teď ryju prostor kolem plotu, ale je to docela dřina. Tůje sice nejsou zrovna to nejlepší do venkovské zahrádky, ale budou ze strany, kudy chodí lidi na vlak, tam to potřebuju zakrýt. Průčelí domku bude mít zahrádku takovou, jaká se sem hodí. Jsem fakt zvědavá na tu liánu. Kamarádka jí měla na velkém oblouku a ta kytka byla fakt nádherná. Jana


Reagovat
Anonymni 31.05.21

Ahojky, když jak píšeš tak klasika na plot, břečťan popínavý se vám nechce, tak co třeba Vistárie čínská. Prý to vůbec není špatný. Četla jsem že to prý vůbec není špatný, dobře to vypadá a lidi si jí chválí. Jinak co se týče i dalších rostlin, nejen na plot, našla jsem zajímavé stránky https://bittersweethome.cz/rostliny/ kde mají spoustu typů na květiny na doma i na zahradu. Jinak my zatím plot bohužel neřešíme, ale už se moc těším až se budeme stěhovat do domečku :)


Reagovat
Anonymni 12.08.21

Nám se docela zamlouvá okrasné pletivo. Na https://eshop.mmploty.cz/…sne-pletivo/ jsme si vybrali a objednali na vyzkoušení několik desítek metrů. Máme totiž nové kanceláře na kraji Brna a součástí firemního pozemku je i zahrada 60×20 metrů. Máme v plánu tam udělat odpočinkovou zónu, ale nechceme si platit exteriérového designéra. Máme to v plánu udělat po svém.


Reagovat
Anonymni 20.09.21

Normálně tam dejte nějaká macešky, pivoňky nebo i třeba třezalky jsou dobré. Ideálně něco, co se rozrůstá na délku a bude to z těch květináčů krásně viset. Je to později hezké aji ze stránky včeliček, které to hezky opilují :) určitě ale pořádně vybírejte háky na květináče aby se vám pevně uchytily k plotu a květinky vám následně nespadly ;)


Reagovat
Anonymni 16.10.21

My si hodně pomohli třeba sháněním různých věcích na této stránce zde – https://nabytek.biginzerce.cz , protože tam se dá najít teda nejen nábytek, ale i třeba různé věci na zahradu a vlastně i různé foťáky i televize. Prostě takovej ten bazar, se vším všudy:) Tak se na to mrkněte no:)


Reagovat
Anonymni 16.08.22

I came to this site with the introduction of a friend around me and I was very impressed when I found your writing. I'll come back often after bookmarking! slotsite


Reagovat
Anonymni 15.11.22

To je vlastně docela dobrý nápad. My máme takové ty moderní plotové zástěny a taky jsem přemýšlela, jak je trochu vyzdobit. No, tak tam dáme trvalky. A u některých asi postavím vertikální záhon, protože to mě už dlouho láká vyzkoušet. Tak uvidíme, jestli to stihneme ještě letos nebo až příští rok. ;-)


Reagovat
Re: Anonymni | Anonymni 27.02.23

Jedna moje kamarádka má vertikální záhon na balkoně a vzhledem k tomu, že jí tam prakticky celý den svítí, tak se jí tam všemu, co pěstuje daří. Kdybych neměla zahradu, tak bych něco takového taky vyzkoušela. Jinak taky uvažuji nad tím, že letos na zahradě vysadím nějaké trvalky a skalničky. Co konkrétně jste vysadila vy?


Reagovat

Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.