Diskuze

Voda v zahradě a zavlažovací systémy

Zálévání vodou z čov


Saxana22 10.05.10

Ahoj, chtěla bych se zeptat, zda máte někdo zkušenost se zaléváním přečištěnou vodou z domácí čov. Jeslti je opravu nutné přerušit zálivku ca měsíc před sklizní, jak je to s UV-lampou (má smysl pořizovat), případně další vaše postřehy :) Děkuji


Reagovat
Re: Saxana22 | Indigos 11.11.14

Ano, není problém s vodou z čov také zavlažovat, tady je o tom více v článku: http://www.cistickaodpadnichvod.cz/…istenou-vodu


Reagovat
BaraF 11.05.10

Jsem chemik-vodař. Záleží jak vám ČOV „šlape“. To se pozná nelépe na rozborech, sleduj hlavně parametr amoniakální dusík (N-NH4), jestli je pod 50 mg/l tak je to OK. Celkový dusík (N anorg, celk)by neměl být přes 100 mg/l. Co se týče mikrobiálního zatížení, nestresovala bych, zalívala normálně, jen rostliny s plody co se neloupou (rajčata, papriky) bych zalívala spíš „na zem“ a ne „na list“ a pořádně bych před konzumací umyla toť vše. UV lampa na odpadní vody, to je zbytečnost (fungovat to nebude), pokud bys trvala na desinfekci OV tak raději jímku a chlorovat (SAVEM).


Reagovat
Re: BaraF | BReke 22.01.13

To jsou silná slova, že UV na dezinfekci vyčištěné odpadní vody nebude fungovat…zvlášť když ve světě se to běžně používá. I když přiznávám, že jsou to spíše městské a obecní ČOV. Ale existují už i aplikace na domovní ČOV. Ano problém bude, pokud odtéká z ČOV větší množství kalu – pak bude UV světlo „stíněno“. ALE s větším množstvím kalu v odtoku bude také problém, když se bude chlorovat – co takhle vznik THM z organických látek? No, jinak bych naopak na odpadní vodu dala sava více, protože ho většina zreaguje s tou organikou a nezbude na „bacouše“.


Reagovat
Saxana22 11.05.10

Moc děkuji za odpověď a kde si mám nechat udělat rozbor přečištěné vody? A kolik to ca stojí? Myslím, že se nám čov po roce už konečně pořádně zaběhla a funguje bez problémů. Ještě se zeptám, jaký má vliv na kvalitu přečištěné vody používání úklidových a mycích prostředků? (snažím se používat ekologické, tedy ovšem ne vše).


Reagovat
BaraF 11.05.10

Rozbory dělají laboratoře, nejčastěji laboratoře Povodí, zdravotních ústavů (dříve hygienické stanice. Vy rozbory neděláte pravidelně (aspoń 4× ročně)? Běžně to bývá povinnost vyplývající z vodoprávního rozhodnutí, které ČOV schvaluje do provozu. Pokud Vám čistírnu dodávala nějaká firma „na klíč“ tak se jich zeptej, možná vzorkují oni, výsledky by ti měli poskytnout. A jinak to není žádná věda, nabereš tak 2l vody do petky úplně až po okraj, dáš do tašky a odvezeš do laborky. Základní rozbor odpadní vody stojí pár stovek (ChSK, BSK5, RAS, NL, dusíky a fosfor), trvá to tak týden (to BSK5 se musí měřit až po 5-ti dnech).


Reagovat
Saxana22 11.05.10

Ne, my rozbory dělat nemusíme, jelikož nemáme vsak, ani výpusť, nejedná se tedy o vodní dílo. Přečištěnou vodu používáme na zalévání – v zimě jsme ji vypustili a vsáklo se to pouze do povrchových vod. Tedy takto nám to bylo povoleno stavebním úřadem. Zjistím, kde se to dělá tady u nás, abych měla aspoň představu, jak čistá přečištěná voda je :)


Reagovat
Serpenton 07.06.11

[citace] BaraF píše: … pokud bys trvala na desinfekci OV tak raději jímku a chlorovat (SAVEM). [/citace]

Moc prosím, mohla by jsi rozvést to zalévání ? Zajímá mne jestli je například vodou z čov možné zalévat brambory, nebo trávu kterou potom žerou králíci ? Já myslel že čov neodstraní viry a bakterie. Nemůže se tak přenést nějaká infekce ? Taky bych se rád zeptal, k čemu je dobré dezinfikovat vodu v jímce ? Kolik toho sava na kolik litrů ? A touto savovanou vodou se zalévat může ? Je nějaká jina, ekologočtější možnost dezinfekce vody v jímce? A existuje něco na hubení komárů v jímce ( dělají si tam líheň ) ? Vím že je to hodně dotazů, ale MOC PROSÍM jestli je to možné, odpověz na všechny. Myslím že tyto informace pomouhou mnoha lidem, kteří se v tom nevyznají – včetně mě. Děkuji moc !!!


Reagovat
BaraF 07.06.11

[citace] Serpenton píše: Moc prosím, mohla by jsi rozvést to zalévání ? Zajímá mne jestli je například vodou z čov možné zalévat brambory, nebo trávu kterou potom žerou králíci ? Já myslel že čov neodstraní viry a bakterie. Nemůže se tak přenést nějaká infekce ? [/citace] Lze, ale riziko přenosu bakterií a virů existuje (ale pokud čistíte na ČOV jen běžné-lidské splašky a nikdo netrpí nějakou infekční chorobou tak by to problém být neměl. Pokud ale kanalizujete přes ČOV i vody z většího chovu zvířat tak tam bych byla opatrná) [citace] Serpenton píše: Taky bych se rád zeptal, k čemu je dobré dezinfikovat vodu v jímce ? Kolik toho sava na kolik litrů ? A touto savovanou vodou se zalévat může ? Je nějaká jina, ekologočtější možnost dezinfekce vody v jímce? A existuje něco na hubení komárů v jímce ( dělají si tam líheň ) ?[/citace] Desinfekcí chlorem se voda zbaví právě bakterií a virů. Savo obsahuje cca 5% aktivního chloru, na zabezpečení pitné vody se chloruje ředěním cca 1:10000, na zalévání bych vodu z ČOV chlorovala stejně nebo ještě o polovinu slaběji tj. 1dl (deci) SAVO na 1–2m3 vody. Nalít, promíchat (ideálně tak 10 min), nechat odstát pár hodin (ať patogeny vychcípají) a pak použít. Pokud je z vody mírně cítit chlor měla by být OK. Ale nepřehánět, ani bramborám aktivní chlor moc nejede, já bych jímku chlorovala tak jako bazén, cca 1× týdně v létě, v zimě 1×měsíčně. Další možnosti desinfekce vody: Chloramin, Chlorové vápno (to používáme i proti líhnutí komárů, ale ve stojaté vodě se komárům daří, vadí jim míchání). „Ekologičtější“ postupy nejsou zdaleka tak účinné a jsou drahé. Na zalévání bych přednostně používala dešťovou vodu (a klidně i na praní a splachování v domě), ale i „recyklovaná“ z ČOV může být vhodná


Reagovat
Re: BaraF | Jiřina S. 29.09.12

[citace] @BaraF píše: Desinfekcí chlorem se voda zbaví právě bakterií a virů. Savo obsahuje cca 5% aktivního chloru, na zabezpečení pitné vody se chloruje ředěním cca 1:10000, na zalévání bych vodu z ČOV chlorovala stejně nebo ještě o polovinu slaběji tj. 1dl (deci) SAVO na 1–2m3 vody. Nalít, promíchat (ideálně tak 10 min), nechat odstát pár hodin (ať patogeny vychcípají) a pak použít. Pokud je z vody mírně cítit chlor měla by být OK. Ale nepřehánět, ani bramborám aktivní chlor moc nejede, já bych jímku chlorovala tak jako bazén, cca 1× týdně v létě, v zimě 1×měsíčně. Další možnosti desinfekce vody: Chloramin, Chlorové vápno (to používáme i proti líhnutí komárů, ale ve stojaté vodě se komárům daří, vadí jim míchání). „Ekologičtější“ postupy nejsou zdaleka tak účinné a jsou drahé. Na zalévání bych přednostně používala dešťovou vodu (a klidně i na praní a splachování v domě), ale i „recyklovaná“ z ČOV může být vhodná [/citace] Podobné informace jsem hledal, čističku vod mám chvíli a právě s dezinfekcí chlorem jsem si nebyla moc jistá..


Reagovat
Serpenton 07.06.11

Tak to byla rychlá reakce, děkuji moc ! :palec:


Reagovat
Kamča_Černá 30.04.13

Asi jsem přehnal trochu uklid a vylil do odpadu až moc všelijkaých čistících prostředků a bojím se o své hodné bakterie v čističce. Myslíte, že tady tohle by mi s tím dokázalo pomoct? http://www.asio.cz/cz/as-aktiv


Reagovat
Kamča_Černá 30.04.13

Asi jsem přehnal trochu uklid a vylil do odpadu až moc všelijkaých čistících prostředků a bojím se o své hodné bakterie v čističce. Myslíte, že tady tohle by mi s tím dokázalo pomoct? http://www.asio.cz/cz/as-aktiv


Reagovat
Pavel_ff 16.07.15

Byl bych s vodou z čističky na zalévání toho co se konzumuje opatrný. Myslím, že nejde vůbec o viry a bakterie, ale hlavně o velký obsah dusičnanů!


Reagovat
Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500