Zpět na výběr rostliny

Arálie

Arálii pěstují: zavjej


Arálie patří do čeledi aralkovité. Původem z Japonska.

Dorůstá do velikosti 1 až 2 metrů. Listy jsou velké, lesklé, tmavozelené, dlanitě speřené, 7. až 9. dílné. Některé kultivary mohou mít zeleno bílé nebo zeleno žluté listy.

Péče

Rostlina potřebuje dostatek světla, ale nesnáší přímé slunce – to jí může trvale poškodit. V létě jí vyhovují teploty do 25°C a v zimě 16 až 18°C, ale starším rostlinám stačí přes zimu pouhých 8°C. Zálivka musí být dostatečná, vydatná, ale v zimě jí omezíme a zaléváme jen velmi málo, aby kořenový bal nevyschl.

Přesazujeme každý rok brzy z jara, ještě před vyrašením, do čerstvé zeminy. Během roku rostlinu rosíme pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Popřípadě obíráme uschlé listy a kontrolujeme, jestli rostlina není napadena škůdci.

Zemina a hnojení

Arálie potřebuje těžší substrát s pH 6. Dobré je použít ornici s jílem. Hnojíme jednou za 14 dní od jara do podzimu hnojivem na listové rostliny.

Množení

Rozmnožování Arálie je celkem těžké. Množíme je ze semen, které se dováží z původních stanovišť. Ty vyséváme na jaře do truhlíků. Po vyklíčení rostlinky jednotlivě přepichujeme a později sázíme do květináčů. Vypěstování trvá 7 až 8 měsíců. Můžeme také množit vrcholovými řízky, ale velmi špatně zakořeňují.

Choroby a škůdci

Při nedostatku světla a špatné zálivce opadávají listy. Ze škůdcu mšice, molice, svilušky a roztočíci.

Rady a tipy

V rodném Japonsku rostou Arálie jako keře nebo stromy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Arálii ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Arálie


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.