Zpět na výběr rostliny

Astra čínská

Astru čínskou pěstují: Lenka 38


Astra čínská je jednou z nejznámějších a nejrozšířenějších letniček. Do Evropy byla přivezena v 18. století z Asie, do Čech se dostala z Francie. Kvete na konci léta od srpna až do zámrazu v mnoha barvách od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až do modré až téměř černé. Květy jsou velice rozmanité – jehlicovité, jednoduché, plné, rostliny mohou být nízké – pouze 15 cm, vhodné do záhonů i polovysoké a vysoké – až 70 cm, vhodné k řezu.

Stanoviště

Astry vysazujeme na světlé vzdušné místo, ne na přímé slunce. Místo by mělo být chráněné před větrem, často se na prudkém větru lámou. Lépe rostou ve vápenité půdě.

Na obranu proti padlí a fuzariaze astry nevysazujeme po rajčatech a do čerstvě vyhnojené půdy. Každý rok je vysadíme na jiné místo. Také půdu bychom měli často kypřit, doporučuje se mulčování.

Péče

Astry rostou poměrně snadno. Je možné je předpěstovat, semena vysazujeme v březnu a dubnu, klíčí asi při 15°C. V teplejších oblastech je možné je vysazovat koncem dubna rovnou na záhon. Snadno snáší mírnější mráz. Na jaře, v době růstu, je přihnojíme dusíkatým hnojivem, na konci léta, v době květu, draselným. Poměrně velkou nevýhodou aster je, že v suchých a teplých letech bývají často napadány padlím a dále pak tzv. fuzariovým vadnutím, což je houbové onemocnění stonků. Napadené rostliny rychle hynou.

Rady a tipy

Odrůdy z Velké Británie a Německa prý lépe prospívají a jsou odolnější proti houbovým chorobám, zejména pak odrůda „Princess“.

Astra je krásná květina k řezu. Ve váze vynikne například s travinami.

Diskuse:

Astry na předzahráce


Diskuze

O Astře čínské ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Astry čínské


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce