Zpět na výběr rostliny

Azalka japonská

Azalku japonskou pěstují: céčko, sud


Rozložitý keř s hustými tenkými větvemi a oválnými celokrajnými listy. Široce zvonkovité květy tvoří shluky různých barev a nejsou vonné. Plodem je tobolka obsahující mnoho drobných semen. Má jemné povrchové kořeny.

Stanoviště

Dřevina japonského původu u nás roste od nížin až do horských poloh. Dává přednost živným vlhkým půdám kyselé reakce a polostínu. Vůči chladu je otužilá a daří se jí lépe na severních svazích nebo ve stínu stromů. Dokáže růst i v kyselých písčitých půdách chudých na humus. Ale nesnáší přílišné sucho nebo exponovaná větrná místa. V mládí je potřeba většinu azalek na podzim přikrýt chvojím, později alespoň jejich kořeny.

Kultivary

Někdy se používá původní druh, ale většina dostupných azalek jsou komplikované hybridy:

Kultivary japonských azalek

K dostání jsou kultivary s různě zbarvenými květy: bílé má Diamant Weiss, White Lady, Snow, růžové Blanice, Boubín, Diamant Rosa, Labe, Morava, Oslava, Vltava, Favorite a Betty, červené Profesor Jeršov, Muttertag, Diamant Rot, Diamant Purpur a Kermesina, fialové pak Sázava a Otava.

Kultivary Knap Hill azalek

Tyto kultivary mají velké, široce rozevřené květy různých barev: bílé až smetanové: White Svan, Klondyke, Exburry White a Persil, růžové Homebush, Sylphides, Pink Delight, Berryrose, žluté až oranžové Toucan, Gibraltar Gold Dust, Golden Girl, Golden Flare, Harvest Moon a Basilisk, červené pak Brazil, Cécile, Fireball, Hotspur, Heron, Tunis a Balzac.

Zajímavosti

Azalky vyžadují kyselou živnou půdu, které se dá dosáhnout tím, že před vysazením vykopeme velkou díru, kterou vyplníme kvalitním kyselým substrátem. Pokud by okolní půda nebyla dostatečně propustná, vyplníme dno díry nejprve štěrkem či kameny. Množit se dají výsevem i dřevitými stonkovými řízky – v obou případech je nutná kvalitní dostatečně vlhká půda s kyselou reakcí a stinné místo.

Další příbuzný druh pocházející z východní Evropy a Kavkazu je azalka žlutá (Rhododendron luteum) dosahující výšky až 3 m. Mladé výhony jsou lepkavě ochmýřené, listy pak chlupaté. Žluté květy tvoří nápadné shluky a překrásně voní.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Azalce japonské ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Azalky japonské


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.