Zpět na výběr rostliny

Azalka

Azalku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Patří do čeledi Vřesovcovité. Pochází z Číny a Japonska. Používáme jí jako dárkovou rostlinu.

Existuje asi 2000 odrůd, které vznikly křížením. Rozdělujeme je na indické a japonské azalky.

Indické azalky mají velké plné květy různých barvách. Zatímco japonské azalky mají drobnější vzrůst a menší květy. Kvetou od prosince do dubna, ale to závisí na teplotě. Při vysokých teplotách odkvétají rychleji. Všechny mají keřovitý vzrůst. Listy drobné, oválné, povrch listu mírně chloupkatý. Květy nálevkovité, jednoduché nebo plnokvěté.

Péče

Potřebují dostatek světla, ale nesnáší přímé slunce. Optimální teploty 18°C, v zimě 8 až 10°C. Zaléváme měkkou odstátou vodou, v létě rosíme na list. Kořenový bal nesmí přeschnout.

Přesazujeme podle velikosti rostlin. Mladé rostliny každý rok nebo dva a starší stačí jednou za tři až čtyři roky. Přesazujeme na jaře do nové zeminy a větší nádoby.

Zemina a hnojení

Substrát vzdušný, propustný, kyselé pH. Používáme rašelinu, drcenou borku nebo listovku. Můžeme koupit v zahradnictví speciální substrát pro Azalky.

Přihnojujeme často slabým roztokem 0,1% plných hnojiv. Nesnáší vápník.

Množení

Množení je velmi náročné a pracné, proto je lepší přenechat zahradníkovi.

Choroby a škůdci

  • Houbové choroby
  • Svilušky
  • Mšice
  • Molice
  • Larvy lalokonosce

Nesprávnou zálivkou způsobíme opad listu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Azalce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Azalky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.