Zpět na výběr rostliny

Bazalka

Bazalku pěstují: Barush, patinka12, sud, julisek, locika, Janaen


Tato známá bylinka patří do čeledi hluchavkovitých. Pochází z Indie, kde je bylinou pravdy.

Jedná se o bohatě větvenou rostlinu, v dobrých podmínkách může dosáhnout výšky až 50 cm. Lodyha je hranatá, listy jsou bohaté na vonné silice. Kvete od června do září bíle nebo růžově.

Péče

Bazalku obvykle koupíme jako vzrostlou bylinku, kterou přes léto pěstujeme v květináči. Zaštipujeme, tím oddálíme dobu kvetení a zajistíme kompaktní, košatý růst. Nejlépe se jí daří na teplém, chráněném místě. V propustné zemině s přídavkem kvalitního kompostu roste rychle. Jednou za týden můžeme hnojit plným hnojivem. Za těchto podmínek bazalka vydrží celé léto a poměrně rychle roste.

Ze semen se obvykle bazalku nedaří pěstovat. Určitě není vhodný výsev přímo na stanoviště, vhodnější je výsev po špetkách do pařeniště. Vyplatí se ale pouze v nejteplejších oblastech, rostlina je velice citlivá na mráz. Malé semenáčky můžeme vysazovat na venkovní stanoviště až začátkem června.

Bazalku je též možné množit řízkováním.

Říká se, že bazalka nesnáší večerní zálivku, prý je nejlépe zalévat v pravé poledne.

Odrůdy

Do současnosti bylo vyšlechtěno mnoho odrůd, které se liší tvarem listů, velikostí, barvou listů a vůní. Většina druhů je jednoletých, víceletá je například Ocimum basilicum x canum nebo Ocimum gratissimum.

Nejčastěji se setkáváme s těmito odrůdami:

Green Ruffles – voní po anýzu Citriodorum – voní po citronu Cinnamon – voní po skořici Neapolitanum – má kadeřavé listy

Využití

Jedná se o významnou bylinku, která má své využití v kuchyni, v léčitelství i v parfumerii.

Spařené stonky se používají do koupelí, čaj se pije proti únavě, na trávení. Bazalka prý přitahuje peníze, je to symbolická rostlina pro křesťany, využívá se v aromaterapii, odpuzuje hmyz.

Široké je použití v kuchyni, zejména ve spojení s rajčaty a italskými specialitami. Známé je bazalkové pesto. Nejlépe je používat listy bazalky v čerstvém stavu, sušením obvykle ztrácí část svého typického aroma.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Bazalce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Bazalky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.