Zpět na výběr rostliny

Borovice lesní

Borovici lesní pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Strom s volnější rozvětvenou korunou. Sivozelené jehlice jsou po dvou ve svazečku. Šišky široce vejcovitého tvaru na stromě dozrávají dva roky. Svrchní část koruny a silné větve jsou pokryty červeno oranžovou, hladce se odlupující kůrou. Hluboké, dobře rozvětvené kořeny dávají borovici dobrou stabilitu, což ovšem neplatí na mělké půdě s neprostupným podložím nebo vysokou hladinou podzemní vody.

Stanoviště

Vyskytuje se zejména v nižších až středních polohách. Je silně světlomilná. Zastíněné větve rychle usychají. Nejlépe se jí daří na suchých, písčitých půdách, ale snese i vlhčí půdu. Na živiny je velmi nenáročná, ale vůči znečištěnému ovzduší poměrně citlivá.

Kultivary

Mezi kultivary patří Watereri, který dosahuje pouze 4 m a má vejčitou korunu, světle šedě zbarvená je Argentea Compacta dorůstající jen 2 m a modrozeleně zbarvená Fastigiata sloupovitého tvaru. Pomalu rostoucí rozkladitý Beuvronensis dosahuje výšky kolem 2 m.

Zajímavosti

Letošní výhony se hodí k přípravě pryskyřičnatě vonícího čaje vhodného k léčbě průdušek. Dosud měkká pryskyřice lze použít jako přírodní žvýkačka. Na borovicích můžeme často najít rostliny jmelí, ze kterého se připravují léky regulující vysoký i nízký tlak. Stejně lze využít i čaje připraveného ze stonků. Pozor na jedovaté plody, ze kterých se dříve vařil lep na chytání ptáků.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Borovici lesní ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Borovice lesní


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.