Zpět na výběr rostliny

Borovice limba

Borovici limba pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Hustá vejčitá koruna se ve stáří ze svrchní strany zaobluje. Modrozelené tuhé jehlice mají dva bílé proužky, jsou po pěti ve svazečku a hustě pokrývají větévky. V mládí fialové šišky po dozrání obsahují velká semena v tvrdé skořápce. Má kůlovité, hluboko sahající kořeny.

Stanoviště

Přirozeně roste v Alpách, Tatrách a na Sibiři, kde vystupuje až na hranici lesa. Je velmi náročná na světlo. Půdy jí vyhovují lépe hlinité, čerstvě vlhké. Vysychavé půdy a svahy s jižní expozicí v nižších polohách snáší špatně. Dobře roste v městském prostředí.

Kultivary

Mezi kultivary patří Watereri, který dosahuje pouze 4 m a má vejčitou korunu, světle šedě zbarvená je Argentea Compacta dorůstající jen 2 m a modrozeleně zbarvená Fastigiata sloupovitého tvaru. Pomalu rostoucí rozkladitý Beuvronensis dosahuje výšky kolem 2 m.

Zajímavosti

Je to celkem pomalu rostoucí strom. Velká olejnatá semena jsou jedlá a v Rusku se prodávají pod názvem „cedrové oříšky“. Na Slovensku se z nich dříve lisoval vysoce ceněný jedlý olej.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Borovici limba ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Borovice limba


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.