Zpět na výběr rostliny

Břečťan

Břečťan pěstují: dracna


Patří do čeledi aralkovité. Je u nás asi nejznámější z rostlin, má hodně kultivarů, které se od sebe liší jak barvou a velikostí, tak i rychlostí růstu.

Všechny rostliny jsou převislé a popínavé, ale jejich tvary se liší podle odrůd.

Péče

Světla potřebují méně, nevadí jim zastínění, naopak – nesnáší přímé slunce. Teploty přes zimu 12°C, v létě okolo 20°C. Zálivka musí být dostatečná, občasné přemokření nevadí.

Mladé rostliny přesazujeme každý rok v únoru nebo březnu, starší rostliny stačí přesadit jednou za dva nebo tři roky. Během roku rosíme, v létě stínujeme proti slunci, obíráme suché listy, přidáváme oporu. Z jara můžeme rostlinu i seříznout či tvarovat.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, propustný. Hnojíme v létě jednou za dva týdny běžným hnojivem na pokojové rostliny. Panašovaným druhům omezíme dusík.

Množení

Břečťan se nejlépe množí řízkováním. Můžeme celoročně, ale nejlepší období je od prosince do ledna. Délka řízku 6 až 10 cm, nastimulujeme a pícháme přímo do květináčů po více kusech. Při teplotě 18–22°C a zvýšené vzdušné vlhkosti nám zakoření.

Choroby a škůdci

Opad listů způsobuje nedostatečná zálivka. Ze škůdců mšice, molice, svilušky nebo roztoči.

Druhy

Břečťan popínavý (Hedera helix)

U nás je nejrozšířenější. Listy drobné, jen o třech centimetrech, tří až pěti laločnaté. Barva listů tmavozelená nebo pestrolisté – záleží podle odrůdy.

Břečťan kanárský (Hedera canariensis)

Listy má velké až 10 cm a 3 až 5 laločnaté, barvy tmavozelené a nebo zeleno bílé.

Břečťan kavkazský (Hedera colchica)

Je liánovitá. Má obrovské listy až 20 cm, na povrchu lesklé, kožovité.

Rady a tipy

Rostlina je jedovatá.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Břečťanu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Břečťanu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.