Zpět na výběr rostliny

Brokolice

Brokolici pěstují: julisek


Zahrnuje i brokolici, kterou lidé v ČR začínají teprve objevovat. Jedná se o jednoletou, velmi starobylou zeleninu, původem z malé Asie, pěstovaná pro zdužnatělé květenství (růžici). Má středně silný kořenový systém a zdužnatělý košťál, na němž jsou spirálovitě nahloučené listy s velmi dlouhou čepelí. V druhé části vegetace z růžice vyrazí až 1m vysoký květní stonek s čtyřčetnými květy, ze kterých se po opylování vyvine plod – šešule s několika černými olejnatými semeny uvnitř.

Stanoviště

Brokolici nejlépe vyhovují těžší půdy s dostatečným poměrem půdní vláhy a optimální pH je 6–7,5. Nejlepší výnosy dává v řepkařských pěstitelských oblastech.

Péče

Osivo brokolice je drahé a pro potřeby zahrádkářů jsou na trhu k dostání sazenice jarních, letních a podzimních kultur, jejichž výsadba se provádí, když rostliny několik pravých listů. Nákupem předpěstované sadby si ušetříme pracný proces pěstování semenáčů.

Jarní kultury se vysévají v lednu nebo v únoru, v dubnu nebo v květnu se vysazují na záhon do sponu 45 × 45 cm. Sklízíme probírkou vhodných růžic již v červnu.

Letní kultury se vysévají od března do května a na záhon se vysazují v červnu do sponu 50 × 45 cm. Sklízet je možné v červenci nebo v srpnu.

Podzimní kultury se vysévají v červnu, výsadba probíhá v červenci do sponu 50 × 40 cm a sklízet je možné do konce října.

Půdu bychom měli udržovat bez plevelů a pravidelně okopávat. Během vegetace je brokolice méně náročná než květák, lépe odolává klimatickým podmínkám a patogenům, ale závlahu provádíme pravidelně, protože porost nesmí vyschnout.

Výživa a hnojení

Brokolice je plodina první trati a nároky na živiny má stejné jako květák. Při hnojení bychom neměli překračovat doporučené dávky dusíku, brukvovitá zelenina a obzvlášť brokolice kumuluje dusičnany. Celková dávka dusíku včetně přihnojování by neměla činit více než 20g/m2 . Platí, že se má na podzim dodat hnůj, povápnit dolomitickým vápencem a přidat do půdy dávku 6,5 g/m2 P2O5 a 45g/m2 síranu draselného. Brokolice nesnáší chlor, který se vyskytuje v některých hnojivech. Během vegetačního období dbáme na dostatečný obsah mikroprvků, hlavně bóru a molybdenu v půdě.

CHOROBY A ŠKŮDCI

Brokolici napadají jen nejčastější patogeny brukvovité zeleniny, jako jsou tyto.

  • Virózy
  • Padlí brukvovitých
  • Boulovitost kořenů brukvovitých
  • Květilka zelná
  • Krytonosec zelný
  • Deficit bóru

Druhy

Calabrese

Remontující, bohatě větvená odrůda se světle zelenými růžicemi.

Fellow F1

Velmi odolná odrůda s vegetační dobou 90 dní, je vhodná pro celoroční pěstování, ale nejlépe se osvědčuje při jarní výsadbě pod fólií.

Lord F1

Hybridní brokolice s vegetací dlouhou 90 dní. Růžice jsou velmi pevné.

Lucie F1

Poloraná odrůda brokolice s vegetací dlouhou 75 dní. Růžice má namodrale ojíněné, se zrnitým povrchem.

Lucky F1

Poloraná hybridní brokolice s vegetací dlouhou 75 dní. Je tolerantní k houbovým chorobám.

Rady a typy, výživová hodnota

V hlávkách brokolice se dá nalézt 8% bílkovin, 3% vlákniny, mnoho beta-karotenu, hodně vitamínu C a E a obsahuje vyšší poměr minerálních látek než květák. Brokolice je hůř skladovatelná, proto je lepší ji co nejdřív spotřebovat. Upravuje se dušením, vařením, může se smažit nebo povařenou přidat do originálních salátů a často bývá také součástí mražených zeleninových směsí. Konzumace brokolice pomáhá při předcházení deficitům různých minerálních látek, pomáhá s vyživováním chrupavky kloubů a je prevencí rakoviny.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Brokolici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Brokolice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.