Zpět na výběr rostliny

Broskvoň

Broskvoň pěstují: Lacenka, bubli, Barush


Broskvoně pocházejí z Číny. Jde o krátkověké stromy (15–20 let), dosahující výšky maximálně pěti metrů. Plody jsou plstnaté, nebo holé, tvz. nektarinky. Na osluněné straně jsou zpravidla červené. Ke správnému růstu a vyrovnané úrodě vysazujeme na půdy humózní, vápenaté a živné. Potřebují větší vláhu. Optimální poměr průměrné roční teploty a ročního úhrnu srážek je 9°C/500mm. Nejlépe prospívají ve vinohradnických oblastech, v teplých a slunných polohách, pokud možno na mírném svahu, s pH 6,5–8. Svědčí jim otevřenější a sušší polohy do 250 m n. m., orientované k jihu. Často vyžadují doplňovací závlahu. Plodí již třetím rokem po založení korunky. Jsou značně choulostivé na namrzání plodného jednoletého dřeva (snížení či ztráta úrody).

Podnože

Vůbec nejlepšími podnožemi jsou semena rodičovských broskvoní, obvykle mají lepší vlastnosti, dokážou být například odolnější mrazu a chorobám.

Broskvoňový semenáč

Nesnáší přemokřené půdy, obvykle v nich totiž vymrzá. Typ Žilenka se využívá právě na velmi vlhkých stanovištích.

Mandloňový semenáč

Je vhodný do suchých a teplých lokalit. Vhodné jsou zejména vápnité, hlinitopísčité pů­dy.

Výsadba

Broskvoně jsou velice citlivé na jakýkoliv zásah v oblasti kořenů. V nich totiž proudí asimiláty a jejich vodivá pletiva jsou extrémně zranitelná. Často se tato choulostivost přirovnává k lidské míše – jedno necitlivé poškození stačí k tomu, aby se člověk po zbytek života díval na svět z metrové výšky. Tudíž výsadba koupené kulturní odrůdy je pro celý strom naprostým šokem. Sice existují metody, jak tento „šok“ zmírnit, přesto preferuji vytvoření kvalitní odrůdy z vysazené pecky. Nejlepší broskvoně mají tvar kotlovité, či pyramidální koruny.

Řez

Broskvoně se vyznačují velmi bujným růstem, především v prvních letech po výsadbě. Udržovací řez se provádí koncem února a na konci léta. Pokud jsou letorosty slabé a méně plodné, přistupuje se ke zmlazovacímu řezu, který se provádí většinou v intervalu čtyř let. Střed koruny se zcela odstraní (tím se vytvoří základ kotlovité koruny). Letorosty, které nejčastěji tvoří vidlici, řežeme následovně: spodní výhon se odstraní za prvním vnějším pupenem, vrchnímu výhonu se odstraní tři poslední výhony. Někdy je nutné toto pravidlo obrátit, vždy je ale směrodatný dostatek prostoru pro každý výhon.

Nutné: všechny rány ošetřujeme stromovým balzámem, s ohledem na všeobecnou citlivost broskvoní.

Sklizeň

Obdobná jako u meruněk – viz kapitola Meruňky – sklizeň.

Choroby a škůdci

  • Kadeřavost (Taphrina deformans)
  • Broskvoňová čerň
  • Zobonosky
  • Obaleč jablečný
  • Mšice

Odrůdy

Rané

May Flower

Pochází z USA, je velmi bujná. Ke správnému růstu potřebuje živné půdy a chráněné stanoviště. Jde o odrůdu samosprašnou, citlivější na jarní mrazy. Plody jsou žluté se zeleným nádechem, dužnina se hůře odděluje od pecky. Uzrává v první polovině července.

Red Haven

Pochází z USA. Potřebuje živné a humózní půdy. Tvoří velmi košatou korunu a slabší výhony, je ale náchylná ke kadeřavosti. Plod je žlutooranžový až nachový, krásně žíhaný. Zraje v druhé polovině srpna. Kvůli ztrátě chuti konzervováním se příliš nehodí k zavařování.

Středně rané

Železný kancléř

Tato odrůda kupodivu pochází z Německa. Dobře se hodí do vyšších poloh a není náročná na půdu. Ceněná je rezistencí vůči kadeřavosti listů. Plody jsou plstnaté, většího vzrůstu a krásně načervenalé. Dozrává v polovině srpna.

Pozdní

Elberta pozdní

Pochází z USA, samosprašná a je odolná vůči chorobám i škůdcům. Hodí se i do vyšších poloh, má ráda slunce. Plody jsou jasně žluté a snadno se oddělují od pecky. Dozrává na koci září. Vyznačuje se nadúrodou plodů. Vyloženě se hodí k zavařování.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Kadeřavost broskvoně

Fotky Broskvoně

Dominik Mik, 17.03.2013 napsal(a):
Hnojení Nejlepší je hnojivo ke kořenům Kristalon plod a květ.U broskvoní to pozitivně působí na plody.Doporučuji.
Jura007, 17.04.2010 napsal(a):
V minulosti jsem měl na zahradě pěkných pár stromků broskvoní, v blízké budoucnosti je hodlám obnovit. Pokud mám zkušenost, tak daleko nejstabilnějším tvarem, co se týká vegetace, je "řez na kotel". V příznivých podmínkách je možné (což asi ocení hlavně začátečníci) stříhat a řezat jen jednou ročně - v době květu. Zároveň tím regulujete plodnost - při otevření květních pupenů vidíte, kolik má stromek ten který rok "nasazeno na úrodu" a můžete ji v případě velké násady trochu zredukovat. Důležité vždycky je, aby koruna byla světlá a vzdušná. Viděl jsem u jednoho zahrádkáře i plochou korunu ("palmetu"), říkal ale, že má docela problém s tím, jak nahradit odumřelé větve novými v místech, kde stromek přestává tvořit růstové pupeny. Udělal jsem jednu tragickou zkušenost: na vlastní oči jsem se přesvědčil, že broskev kromě zásahů do kořenů nesnáší vápník. Z neznalosti jsem povápnil půdu pod broskví - a ta to nepřežila. Má totiž podobné výživové nároky jako vinná réva, proto můžete často vidět broskve zasázené mezi řádky vinohradu... Takže není dobré sázet hned vedle sebe meruňku a broskvoň - meruňka naopak vápník skoro vyžaduje.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.