Zpět na výběr rostliny

Brslen Fortunův

Brslen Fortunův pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Poléhavě rostoucí keř s dlouhými zakořeňujícími větvemi. Jemně zubaté oválné listy se světlejší žilnatinou mají voskový lesk. Květy jsou nenápadné, plody tvoří drobné načervenalé tobolky.

Stanoviště

Dřevina pocházející z Číny a Japonska u nás roste od nížin do horských poloh. Dobře snáší polostín i slunná místa, ale vyžaduje vlhčí bohaté půdy. Zakořeňující větve se dokáží přichytit na skalách, zdech nebo kmenech.

Kultivary

Často se používají kultivary s barevnými listy: žlutě skvrnité má Emerald’n Gold a Gracilis, bíle lemované listy Silver Queen, od zimním období má červené listy Coloratus, zakrsle rostoucí s drobnými listy je Kewensis a vyšší s vystoupavými větvemi je Vegetus.

Zajímavosti

Brsleny se velice snadno množí řízkováním. Pro svou nenáročnost se velice snadno pěstují v truhlících či květináčích a pak na balkónech a za okny působí velmi ozdobně.

Další stále zelený druh je brslen japonský (Euonymus japonicus) dosahující výšky 1,5 m, který také vyžaduje chráněné polohy a dostatečně vlhkou půdu. Zelené listy se žlutým okrajem má kultivar Ovatus Aureus, zatímco Aureopictus má listy zbarvené přesně opačně.


Diskuze

O Brslenu Fortunovu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Brslenu Fortunova


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce