Zpět na výběr rostliny

Brslen širokolistý

Brslen širokolistý pěstují: sud, iris66


Keř s dlouhými jemně větvenými na průřezu oblými výhony. Oválné drobně pilovité listy mají vejčitý tvar. Drobné nenápadné květy dávají vznikat zářivě červeným plodům na dlouhých převislých stopkách připomínajícím pětiboké lampiónky. Z nich visí na tenkých nitkách svítivě oranžová semena.

Stanoviště

Z jižní Evropy pocházející dřevina u nás roste od nížin do pahorkatin. Upřednostňuje polostín a daří se mu na vlhkých půdách. Pokud má dostatek vlhka, snese i plné oslunění. Nesnáší sucho. Množí se semeny a dřevnatými řízky.

Kultivary

Používá se původní druh.

Zajímavosti

Naším domácím druhem je brslen evropský (Euonymus europaeus), který má mladé větévky čtyřhranné a špatně snáší městské prostředí. Červené tobolky jsou podobné výše jmenovanému, ale mají čtyři hrany.

Brslen křídlatý (Euonymus alatus) pochází z Asie, u nás vyžaduje chráněná stanoviště nižších a středních poloh. Má kompaktní kulovitý tvar a větvičky jsou ozdobné nápadnými korkovými lištami uspořádanými čtyřhranně. Plody jsou malé, nenápadné.

Opadavé brsleny se na podzim zbarvují do krásných odstínů oranžové až fialově červené barvy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Brslenu širokolistém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Brslenu širokolistého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.