Zpět na výběr rostliny

Buk lesní

Buk lesní pěstují: Lope


Hustý, na volném prostranství rozložitě rostoucí strom. Hladké oválné listy jsou většinou celokrajné. Bukvice jsou uloženy v tvrdých ostnitých číškách. Šedě zbarvená kůra zůstává zpravidla hladká do vysokého věku. Bohatý kořenový systém dřevinu dobře ukotvuje.

Stanoviště

Naše domácí dřevina roste od středních do horských poloh. V nížinách se mu daří lépe na hlubokých půdách a na svazích otočených na sever. Upřednostňuje živnější půdy a v mládí stín. V dospělosti snáší stín i plně osluněná místa.

Kultivary

Červenolisté kultivary

Purpurea Latifolia, Purpurea Tricolor s růžovými okraji, Atropunicea je červenolistá jen po vyrašení, Rohanii pak s menšími laločnatými červenými listy. Dále jsou žlutě zbarvené kultivary Dawyck, Dawyck Gold a žlutě rašící Zlatia. Kultivary se stříhanými listy Asplenifolia nebo laločnatými zvlněnými Quercifolia.

Převislé kultivary

Pendula, červeně zbarvený Purpurea Pendula a s kulatým listy Miltonensis. Tortuosa má bizardní tvary s pokroucenými větvemi.

Zajímavosti

Dobře snáší tvarování a vytváří pod sebou hluboký stín. Bukvice jsou jedlé, chutí připomínají sušší lískové oříšky. Na východě se z nich donedávna lisoval velice kvalitní olej. V našich podmínkách však má cenu sbírat semena jednou za několik let, kdy je tak zvaný ‚semenný rok‘. V ostatních letech je většina bukvic hluchá. Naštěstí mají různé stromy své semenné roky také různě. Tmavočervené kultivary většinou nepřenáší své vlastnosti na potomstvo, proto nečekejte, že semenáček z krásného fialově zbarveného buku bude stejný. S bukovým dřevem na uzení rozhodně neuděláte chybu, protože bukové piliny jsou vhodné právě pro udírny.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Buku lesním ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Buku lesního


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.