Zpět na výběr rostliny

Červený a bílý rybíz

Rybíz pěstují: hailliejade, Lacenka, Barush, sud, Janaen


V keřové formě dorůstá až dvou metrů. Červený rybíz udivuje množstvím nesených plodů, které jsou zpravidla kyselejší. Bílý rybíz je sladší, ale úrodnost není tak velká. Je cenný zejména pro svou chuť, která vyniká hlavně v koláčích.

Nejlépe prospívá ve vyšších nadmořských výškách, obdobně jako rybíz černý. Půda by měla být celoročně chladnější. Nastýlka je výhodou. Dokáže prospívat i v méně atraktivních částech zahrady. Plné slunce se nedoporučuje, plody jsou horší kvality. Na expozici není příliš náročný, může se umístit i na mírné severní svahy.

Řez

Tito zástupci jsou velmi odolné dřeviny, které dobře zacelují i nešetrné rány, zejména se proto hodí na „pokusné“ řezy pro začínající zahrádkáře. Snadno se dají vytvarovat do téměř libovolného tvaru. V zimním řezu zkracujeme všechny výhony, zhruba o ¼ a na vnější očko. Letní řez slouží zejména k prořezávání odplozených větví.

Sklizeň

Pokud není suchý rok, provádí se pro sušení tehdy, když se začne vybarvovat. Pro přímý konzum sbíráme hrozny tehdy, když jdou snadno oddělit od větévky.

Plody se dají použít na výrobu kompotů a marmelád, ale jsou kyselejší. Vřele doporučuji výrobu vína z červeného rybízu, které je chutné a mírně alkoholické.

Choroby a škůdci

  • Ptactvo – červené bobule velmi přitahují ptactvo. Pokud škodí jednotlivci, újma není tak velká. Ochranou jsou sítě proti ptákům.

Odrůdy

Bílé

Dlouhohrozen bílý

Pochází z Francie, je cizosprašný, spíše menšího vzrůstu. Je choulostivý na namrzání květů, ale velmi plodný, se středně velkými bobulemi.

Versailleský bílý

Původem také z Francie. Růst je velmi bujný, ale vyrovnaný. Jde o samosprašnou odrůdu. Je sice náročnější na stanoviště, občas také trpí atraknózou, ale pokud o něj ale budete dobře pečovat, dočkáte se na bílou odrůdu bohaté sklizně, složené ze samých velkých bobulí.

Červené

Houghton Castle

Původem z Velké Británie. V keřové formě dorůstá do 1,5 metru, ale je velmi plodný. Plody se dobře hodí na šťávy. Má sice zvýšené nároky na větší půdní vlhkost a humózní půdy, ale je odolný vůči atraknóze.

Kavkazský

Pochází z vyšších nadmořských výšek a je proto méně náročný na kvalitu půd. Je sice méně odolný chorobám, ale dobře se hodí do vyšších poloh.

Karlštejnský úrodný


Domácí odrůda. Je to vyšší keř, zrající počátkem července. Je náročnější na živiny a humózní půdy, hůře také snáší řez, ale je odolný vůči nejčastějším chorobám rybízu.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Rybízu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Rybízu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.