Zpět na výběr rostliny

Cesmína obecná

Cesmínu obecnou pěstují: buliznik, sud


Široce kuželovitý keř hustě zavětvený až na zem. Pichlavé lesklé listy jsou ostnitě vykrajované. Drobné květy jsou nenápadné a dávají vzniknout kulatým červeným peckovičkám, které na dřevině dlouho vytrvávají.

Stanoviště

Dřevina pocházející ze Středozemí a západní Evropy u nás roste od nížin do pahorkatin. Vyžaduje chráněná stanoviště se živnými, dobře propustnými půdami a polostín.

Kultivary

Bíle lemované listy má Argenteomargi­nata, žlutě lemované pak Aureomarginata a Godlen van Tol, zelený zvlněný list má Alaska a bohatě plodící kultivar téměř bez ostnů je J.C. van Tol. Kultivar Ferox má listy silně pichlavé a pokroucené, samičí rostliny kultivaru Bacciflava mají plody žlutě zbarvené a kultivar Pyramidalis má kuželovitý tvar.

Zajímavosti

Většina cesmín má jedovaté plody i listy. Výjimkou je cesmína paraguayská (Ilex paraguarinensis), z jejíchž listů a větévek se připravuje známý povzbuzující čaj nečaj maté. Větévky s leklými listy a plody se využívají ve vazačství a na jiné dekorační účely.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Cesmíně obecné ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Cesmíny obecné


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.